Radio Mobile Programı

APRS yazılımları (Ui-View, v.s.) - Yol haritaları ve Şehir planları - RMW yazılımı ile role kapsama alanları

Moderatör: TA2T

Radio Mobile Programı

Mesajgönderen TA4AU » Prş Kas 27, 2008 5:13 am

Herkese merhabalar bir süredir bu programın kullanımını öğrenmek için uğraşıyorum. Ama hala bir mesafe katedemedim sadece Isparta ilinin haritasını çıkartabildim bir kaç kez kullanılan anten çıkış gücü gibi verileri yazdım ama patterni göremedim bir türlü bana yardım edebilecek varmı ? :lol:

Resim

EDIT: Programı indiriğim sitede yardım dosyaları varmış http://www.cplus.org/rmw/afirst.html buradan öğrendim bir şeyler türkçe çeviride Ağ ve Ünite var ama hangisi TX Yapan aygıt hangisi RX Yapan aygıt anlıyamadım bir türlü :? Yani Bir dağda rolemiz var şu kadar yükseklite bu ağ mı oluyor yoksa ünitemi ?
Msn Adresim : Çağrı işaretim@hotmail.com Telsiz ile ilgilenen Tüm Abilerimi Kardeşlerimi Bekliyorum Bol Bol 73' ler
www.ta4au.com
Kullanıcı avatarı
TA4AU
**

QTH - Şehir: Isparta - Turkiye

Mesajgönderen TB2NMR » Prş Kas 27, 2008 1:52 pm

Konu cevaplanmadan bir e soru da ben yazmak istedim. Bu yazılımın çalışma mantığı nedir?

Demek istediğim izohips değerlerine göre yükseklikleri belirleyip bir nevi görüş analizi şeklinde mi çalışıyor yoksa başka hesaplamaları da var mı? Şu noktadan, şu yükseklikten bakarsan şura ve şuraları görürsün gibi. 73
Saygılarımla
Ruha USLU, TB2NMR
Amatör Uydu Teknolojileri Derneği (TAMSAT)
Network Takımı
http://www.tamsat.org.tr
Kullanıcı avatarı
TB2NMR

QTH - Şehir: Erzurum / TÜRKİYE

Mesajgönderen TA4C » Cum Kas 28, 2008 6:25 pm

Merhaba Rasit , Ruha bey.
:( Vallahi bana gore sen basarmis saylirsin haritayi oraya koyabilmissin ben onuda yapamadim. Ben programi aciyorum trene bakar gibi bakip bakip kapatiyorum.
Ruha bey program hakikaten cok iyi , sanirim bircok islevi var.
Aprs haritalari yapiliyor, verici anten paterni, verici yayim alanini gosterebiliyor.
Bildiklerim bu kadar.
En son TA4C tarafından Sal Ara 02, 2008 1:35 am tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Tüm amatör çalışmalarımızın linki aşağıdadır.

LINK: ftp://forum@na5b.myftp.org/TA4C-TB4CAL/
http://ta4c.myftp.org/
http://www.turkkonferans.org
http://www.turkkonferans.org/forum/
E-Mail ve MSN = ugurta4c@hotmail.com
TA4C Uğur ŞEN
73's
Kullanıcı avatarı
TA4C

QTH - Şehir: Antalya / Turkiye

Mesajgönderen TA2T » Cmt Kas 29, 2008 4:00 am

Sevgili Ugur, Ruha, Raşid

Radio Mobile, yeryüzünün yükseklik verilerine dayanarak 30 MHz ile 20 GHz arasında propagasyon analizi yapabilen ve Kanada lı bir Radyo amatörü (Roger Coude - VE2DBE) tarafından yazılan ve sürekli geliştirilen bir Yazılım. Bu yazılımı Roger ile görüşerek Ben (TA2T) Türkçeye çevirdim ve Roger in web sitesinde Türk amatörlerinin ve diğer ilgililerin kullanımına açıldı. Yazılımın kullanımı ticari amaçlı olmamak kaydıyla tamamen ücretsiz.

Kullanılan yükseklik verileri GTOPO, DTED, DEM, SRTM olabiliyor. Bunlardan en yaygın kullanılanı Uydu fotograflarından faydalanılarak spektrometrik metodla NASA tarafından üretilen ve kullanıma açılan SRTM verileri. Bu veriler 3-4 metre hassasiyetle yeryüzünün yaklaşık 90 metrede bir karelaj köşelerinin deniz seviyesinden yüksekliklerini vermekte.

Bu yazılım yardımı ile belli bir frekansta, belli bir güçte, belli anten şartları ile, belli iklim şartlarında, belli cihaz özelliklerinde ve belli koordinatlarda kurulan kurulan telsiz sistemleri (UNITELER) arasındaki haberleşme linki karakteristiklerinin bulunması, bir istasyonun hangi sinyal şidddeti ile hangi alana erişebildiği (Kapsama alanı), Antenlerin HAAT değerleri (Height Above Avarage Terrain - Ortalama çevreden yükseklik değeri), Bir network (AĞ) içerisinde ağ üyelerinin haberleşmesini sağlayabilecek optimum noktaların bulunması, bir üniteden çevrenin görsel haritasının (Görsel Kapsama Alanı) çizdirilmesi, APRS ile ilgili yazılımlarda kullanılacak haritaların hazırlanması, tüm bu işlemlerin raporlanması, ve hatta kendisinin bir APRS yazılımı olarak kullanılması mümkün.

Hazırlanan haritalar üzerine Mappoint, Mapquest, Google görüntülerinin ve hatta kendi hazırladığınız haritaların eklenmesi de mümkün olabilmekte. Programın ayrıca üç boyutlu haritalar oluşturma, hatta mavi kırmızı gözlükle bakılarak kullanılabilen kabartma harita üretme olanağı da var.

Örnek olarak hemen aklima gelen ve yukarida Rasid'in belirttigi Isparta örnegi için çizdirdigim resimlerden birkaç tane ileteyim..

ROLE KAPSAMA ALANI (RÖLE SINYALININ 9+10 dan DAHA YÜKSEK ULASTIGI ALANLAR)
Resim

ISPARTA-BURDUR ÇEVRESI LOKATOR HARITASI (KÜRSÖR HANGI KARELAJ ÜZERINDE ISE O ALANIN LOKATOR BILGISI GÖRÜLÜR)
Resim

KAPSAMA ALANI 3 BOYUTLU GÖRÜNÜMÜ (AÇI VE BAKIS YÖNÜ ILE YÜKSEKLIK DEGISTIRILEBILIR)
Resim

ISPARTA-BURDUR ÇEVRESI STEREO KABARTMA HARITASI (Mavi-Kirmizi Gözlükle Izlenmeli)
Resim

BURDUR-ISPARTA LINKI IÇIN ARAZI ENKESITI ile LINK ÖZELLIKLERI
Resim

BURDUR-REPEATER LINKI IÇIN ARAZI ENKESITI ile LINK ÖZELLIKLERI
Resim

ISPARTA-REPEATER LINKI IÇN ARAZI ENKESITI ile LINK ÖZELLIKLERI
Resim

Bu olanaklar Roger tarafından her gün geliştiriliyor ve yeni özellikler de ekleniyor. Bu amaçla kurulmuş ve binlerce üyesi olan bir de "yahoo group" var, kullananlar birbirlerine teknik destek veriyor.

Bu açıklamalar kısa zamanda aklıma gelenler. Daha eklemem gerekenler de mutlaka vardır. Şu anda Türkiyede bir çok amatör arkadaşımız bu yazılımı kullanmayı ögreniyorlar. Amatörler dışında da benimle irtibat kurarak yazılım ile ilgili bilgi alan bir çok kişi ve kuruluş mevcut.

Birkaç ay önce, Uğur arkadaşımıza Manavgatta bir kuruluşa 3 gün boyunca oldukça kapsamlı bir sunum-eğitim çalışması yatığımı söylemiştim. Yurdun bir çok yerinden gelen katılımcılar bu yazılımla neler yapılabileceğini gördüler.

Benzer bir ilgi doğar ve yeterli sayıda bir grup toplanabilirse Ankara da ANTRAK Eğitim salonunda aynı sunum-eğitimi her zaman tekrarlayabiliriz. Ayrıca bana e-maile veya telefonla ulaşmanız halinde takıldığınız noktalarda açıklayıcı bilgileri her zaman verebilirim.

Bu arada bir süre sonra Türkçe olarak hazırladığım ve sadece bu konuyu kapsayan bir dizi web sayfasını ANTRAK sayfaları arasına da koyacağım. Ne yazık ki yoğun işlerim nedeni ile bu amatör çalışma için kesin süre veremiyorum.

Çalışmalarınızda başarılar dilerim.
Ankara'dan Sevgi ve saygılar..

A.Tahir DENGİZ
TA2T
Ankara

ta2t @ antrak.org.tr
(+90)532 2224343
En son TA2T tarafından Pzt Ara 01, 2008 9:05 pm tarihinde düzenlendi, toplamda 8 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
TA2T
*

QTH - Şehir: ANKARA / TURKIYE

Mesajgönderen TB2NMR » Pzr Kas 30, 2008 2:46 pm

Değerli açıklamalarından dolayı sayın Tahir ve Uğur ağabeylere teşekkürlerimi iletiyorum. Tahir bey bu arada üzerinde çalıştığım özel bir konu var ve bu konuyla ilgili olarak vakit bulduğumda size dönüş yapacağım. 73
Saygılarımla
Ruha USLU, TB2NMR
Amatör Uydu Teknolojileri Derneği (TAMSAT)
Network Takımı
http://www.tamsat.org.tr
Kullanıcı avatarı
TB2NMR

QTH - Şehir: Erzurum / TÜRKİYE

Mesajgönderen TA2T » Pzt Ara 01, 2008 9:07 pm

Yukarıdaki RadioMobile açıklamalarımın arasına bazı örnek resimler ekledim. İlgilenenler bakabilirler.

Sevgiler,

Tahir, TA2T
Kullanıcı avatarı
TA2T
*

Mesajgönderen TA4C » Sal Ara 02, 2008 2:17 am

Tahir abi aciklamalarin icin cok tesekkurler . Ilk elden ogrenmek en guzeli
Insallah yakinda bu programi sadece anten yayim peterni olarak bile calistirabilirsem dunyalar benim olucak.
Manavgattaki konferansini kacirdigima cok uzuluyorum, hayirlisi olsun.
Cok sagol Tahir abi.
Tüm amatör çalışmalarımızın linki aşağıdadır.

LINK: ftp://forum@na5b.myftp.org/TA4C-TB4CAL/
http://ta4c.myftp.org/
http://www.turkkonferans.org
http://www.turkkonferans.org/forum/
E-Mail ve MSN = ugurta4c@hotmail.com
TA4C Uğur ŞEN
73's
Kullanıcı avatarı
TA4C

QTH - Şehir: Antalya / Turkiye

Mesajgönderen TA4AU » Sal Ara 02, 2008 10:25 pm

Tahir bey detaylı anlatım için teşekkürler. Programı karıştırdıkça yeni şeyler görüyorum. Şu anda bir kaç istasyon arası anten görünüşlerini sizin resmde gösterdiğiniz gibi yapabildim.

Resim

Benim asıl merak ettiğim Ağ kurmadan sadece Tek ünite ile Rolenin ulaşaileceği yerleri görmek örneğin KM57IS locatorundeki 2650 metre yükseklikteki dağa ünitemizi kurduk bu ünitenin rolenin kapsama alanı sadece bunu görebilirmiyiz ?
Msn Adresim : Çağrı işaretim@hotmail.com Telsiz ile ilgilenen Tüm Abilerimi Kardeşlerimi Bekliyorum Bol Bol 73' ler
www.ta4au.com
Kullanıcı avatarı
TA4AU
**

Mesajgönderen TA2T » Çrş Ara 03, 2008 10:37 am

Kapsama alanı hesabı için Planladığınız röle ünitesinin dışında en bir adet daha (rastgele olabilir) üniteye ihtiyacınız var. Bu ikinci ünite çizdireceğiniz harita sınırları içerisinde bir noktada olmalı.

Kolay gelsin.

Tahir DENGİZ,
TA2T
Ankara - ANTRAK
Kullanıcı avatarı
TA2T
*

Mesajgönderen TA4AU » Prş Ara 18, 2008 2:36 am

Tahir bey bir sorum daha olucaktı acaba bu programda 145 mhz harici frekans aralıklarındada kararlı sonuçlar almak mümkünmü ? bir kaç deneme yaptım 50 ve 28 mhz. için 145 Mhz. de Sinyal alınamayan yerlerde 50 ve 28 mhz de sinyal muazzam bir şekilde alınıyor ? acaba doğrumudur ?
www.ta4au.com
Kullanıcı avatarı
TA4AU
**

Mesajgönderen NA5B » Prş Ara 18, 2008 3:57 am

Merhaba TB4CM. Yeri gelmisken konuyla ilgili oldugu icin 03 Ocak 2009 Turk Konferans Odasi'nda yapilacak toplantiyi burada da duyurayim.
Toplantiyi arkadaslariniza da ileterek takip etmenizi tavsiye ederim.
Ayrica TA2T Tahir Bey'e buradan da simdiden tesekkur etmek istiyorum.

03 Ocak 2009 saat 21:00 de "APRS ve RADIO MOBILE " konulu toplanti var. Konuk: TA2T Tahir Dengiz
APRS: (Automatic Position Reporting System - Otomatik Pozisyon Belirleme Sistemi) ülkemizde özellikle UI-View yazılımı ile kullanılmı yavaş yavaş yayılmaktadır.
UI-View yazılımı ile amatör arkadaşlarınızın bulundukları yeri görebiliyor ve gerektiğinde karşılıklı olarak dijital haberleşme de yapabiliyoruz.
Radio Mobile: Yeryüzünün yükseklik verilerine dayanarak 30 MHz ile 20 GHz arasında propagasyon analizi yapabilen ve Kanada lı bir Radyo amatörü (Roger Coude - VE2DBE) tarafından yazılan ve sürekli geliştirilen bir Yazılım. Bu yazılımı Roger ile görüşerek Ben (TA2T) Türkçeye çevirdim ve Roger in web sitesinde Türk amatörlerinin ve diğer ilgililerin kullanımına açıldı. Yazılımın kullanımı ticari amaçlı olmamak kaydıyla tamamen ücretsizdir.
Konuşmacı: TA2T / Tahir Dengiz
73 de NA5B-TA5B
Mehmet Ozcan
www.turkkonferans.org
Kullanıcı avatarı
NA5B

QTH - Şehir: Washington DC Area, USA

Mesajgönderen TA2T » Prş Ara 18, 2008 7:27 am

Raşid Bey,

Radio Mobil yazılımının 20 MHz - 20 GHz arasındaki frekanslarda kullanılabileceğini daha önce de belirtmiştim.

Bahsettiğiniz gibi, bazı frekanslarda tahmininizin dışında haberleşme olanaklarının oluştuğunu görebiliyorsunuz. Üstelik bu durum gerçek hayatla da uyuşuyor.

Örnek olarak 35 MHz civarında kullanılan bir sistemin arazi yapısı ve bitki örtüsü arasından VHF sistemlerden daha verimli çalıştığını gördüğümü ve RMW yazılı sonuçları ile örtüştüğünü söyleyebilirim.

Tahir
Kullanıcı avatarı
TA2T
*

Mesajgönderen WW2L » Prş Ara 18, 2008 7:55 am

Tahir Bey,

Ellerinize saglik Turkiyedeki amator arkadaslara boyle degerli bir yazilimi kazandirdiginiz icin ne kadar tesekkur etsek azdir. Yazilimin ingilizce versiyonunu uzun zamandir kullaniyorum. Sonuclari inanilmaz derecede gercek hayattaki tecrubelerime uyuyor. Buyuk bir ihtimalle yazilimin buyuk bir kismini bilmiyoruz. Ocaktaki toplantiyi dort gozle bekliyorum.

Saglicakla Kalin,
73 Ler WW2L - Levent
Kullanıcı avatarı
WW2L

QTH - Şehir: New Jersey / USA

Dön APRS - Haritalar - RMW

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir