online chat odası

Tum onerilerin yapildigi bolum

online chat odası

Mesajgönderen TA1GS » Sal Ara 20, 2005 6:12 pm

online chat odası çok iyi olur.sitedeki bulunan kullanıcılar sohbet ederebilirler. forum belki daha çok kullanışlı olabilir böylece ...

burak
73 de TA1GS
Kullanıcı avatarı
TA1GS
*

QTH - Şehir: iSTANBUL / tURKIYE

Mesajgönderen NA5B » Sal Ara 20, 2005 6:17 pm

Bu fonksiyonu acmak istemedim. Fazla band geni$ligi almasin ve Echolink'te "haberle$meyi zayiflatmasin" diye.
Bir arkadasimin aklina gelecegini, bunu soracagini biliyordum.. :-)
73 de NA5B
Kullanıcı avatarı
NA5B

QTH - Şehir: Washington DC Area, USA

online chat odası

Mesajgönderen TA2YJI » Çrş Ara 21, 2005 12:42 am

Burak Bey ve tüm okuyucular,
Burası bir haberleşme grubunun uzantısı olmasa chat odası açmak güzel bir fikir, ama gerçekten de burada asıl haberleşme şeklimiz olan echolink'e olumsuz etkisi olur kanısındayım.
Belki acil bir durumda aktive edilmek üzere kullanılabilir. Afet sonrası internete erişimleri olmasına karşın e-link imkanı bulamayan kişiler bağlanıp chat ortamından faydalanabilirler. Ya da acil kan arayan ama havaya ya da konferans odasına erişimi olmayan kişiler. Böylelikle chat odasından birileri konferans odasına aracılık eder.
Ama sadece acil durumda devreye girmesi de kolay iş değil. Fikri olan?
Aytaç
Kullanıcı avatarı
TA2YJI
*

QTH - Şehir: Ankara / Turkiye

Mesajgönderen TA3YE » Cum Ara 23, 2005 1:17 am

Merhaba,
Ben de kesinlikle (TA2YJI) Aytaç Hanım ve (NA5B) Mehmet Bey e katılıyorum. Bir chat odasının kurulması durumunda echolink'e olan ilgi azalabilir.
73
TA3YE
Kullanıcı avatarı
TA3YE

QTH - Şehir: Izmir / Turkiye

cq dx

Mesajgönderen TA1GS » Pzt Ara 26, 2005 8:41 pm

Selamlar

Ben şu sıra öğrenci olduğum için sabit bir pc den veya bir yerden internete girmiyorum. Her girdiğim yerde de echolink için port ayarlarını yapmak tahmin edildiği gibi zor bir durum. Kişisel durumumu göz önünde bulundurarak bunun sadece benim için değil bu vb. gibi durumlarda olanlar içinde düşünülebilir.

kaldı ki echolink e rakip olması bence garip bir durum. çünkü mobil olarak link e giren istasyonlar vs ağırlık orada olduğu için buranın çok da kalıcı müşteri çekeceğini zannetmiyorum.

herşeyden önce bu yazdıklarımın hepsi bir yorumdur. Değerlendirmelerinizi ve tavsiyelerinizi bildirirseniz sevinirim

Burak
73 de TA1GS
Kullanıcı avatarı
TA1GS
*

QTH - Şehir: iSTANBUL / tURKIYE

Mesajgönderen TB8CTH » Sal Ara 27, 2005 2:11 pm

Herkese selamlar... Ben TA1GS'ya kısmen katılıyorum, zira forumda chat odasından ziyade bir messenger olsa o an için echolink programını kullanmayan amatör arkadaşların yada amatör olmayan forum üyelerinin o sırada forumda bulunan diğer üyelerle haberleşmesinde kullanılabilir kanısındayım... Sonuçta forum, herkese açık bir paylaşım alanı, tabi eğer böyle değilse (aslında buda başka bir öneri olabilir) foruma üye olmak isteyenler Mehmet abi'yle görüşmeli ki sadece Echolink kullanıcılarına özel bir forum olarak kalabilsin...

Tabi ki bunların, benim naçizane görüşlerim olduğu unutulmamalı ve böyle bir messenger teknik açıdan forumun çalışmasını olumsuz yönde etkileyecekse hiç olmaması daha iyi olur...

Herkese QRM siz QSO lar ve 73s :)

TB8CTH
Niyazi Avize
TB8CTH
Niyazi Avize
----------------
http://www.qrz.com/tb8cth
TB8CTH

QTH - Şehir: K.Maraş / Turkiye

chat odası konusunda münazaralar

Mesajgönderen TA2YJI » Çrş Ara 28, 2005 3:27 pm

Burak Bey'e hiç hak vermemek de mümkün değil. Echo-link (e-link) ayarları çok gayret istediği ve zaman aldığı için insan ancak kendi PC'si var ise e-link'e girebiliyor. Oysa:

-Bir afet halinde konferans odasına erişmek çok önemli olabilir.
-Acil bir durum varsa ve odaya bir bilgi geçilmesi gerekiyorsa (kan aranması vb.) etrafta da e-link veya el cihazı imkanı yoksa konferans odasına erişimi sağlayabilir.
-Ya da bu imkanların olmadığı durumda Burak Bey gibi bir radyo amatörü ne var ne yok demek için uğramak isteyebilir.

Elbette böyle bir platform sadece amatörlere has olacaktır. Şu anda da sadece amatörler ve sayılı amatör adayı bu forumdan yararlanabiliyor.

Ayrıca, tabi böyle bir chat odası Mehmet Bey'e ekstra bir yük de getirecektir. Konferans odası ve forum yükü altında omuzlarının sağlamlığından eminiz (!) ama bize verdiği bunca katkıya bir yenisinin eklenmesi, değerli vaktinden ve emeğinden biraz daha tırtıklayacaktır.

Okuyanların olumlu olumsuz fikirlerini belirtmesi dileğiyle,

Aytaç
TA2YJI
Kullanıcı avatarı
TA2YJI
*

QTH - Şehir: Ankara / Turkiye

Mesajgönderen TA7IO » Sal Oca 10, 2006 10:33 am

selam arkadaşlar chat odasının olması bir eksı olmaz aksine artı olur ilgi azalır cogalır gibi duşuncelerde dogru degil kişileri şuyada buşekilde yönlendirmek dogru degil amatör bu işi severek yaptıgı için neresi hoşuna giderse orda konuşsun ancak ozaman dogalolur bence herşeyden önce insanların samimi sagduyulu ve bilimsel duşundukten sonra tum sorunlar halolur bilgisayar konusunda tercubem az oldugu için katkı saglayamıyorum ama bu konuda emegi gecen tum arkadaşlara teşekur ederim ellerine saglık 73ler
TA7IO

QTH - Şehir: KAYSERİ / TURKIYE

Mesajgönderen TB2NMR » Çrş May 16, 2007 10:29 am

Açılsın veya açılmasın reylerinin altında yatan sebepler masaya yatırılmalı.

Açılırsa ne olur? Hiç bir şey olmaz, sorun da olmaz. Çünkü bizler bazı konularda ilkleri tutucu kişileriz. Hatırlayın sırf annemizden gördüğümüz için hala kaç kişi SANA markası kullanıyor. Echolinkçi'lerin de bence bir çekincesi olmamalı, kimse geriye dönük bir yazılımı kullanmayı tercih etmez sanıyorum. Kaldı ki burada kurulacak olan chat php tabanlı olursa sürekli refresh sorun çıkaracaktır real time IRC ise band israfı demek. Öte yandan zaten herkes MSN Messenger kullanıyor.

Yine de gelen teklifler doğrudan hayır olmaz gibi girişte reddelileceğine mantıklı açıklamalarıyla birlikte kibarca reddedilmeli. Ardından açılmasını isteyenlere gelince.

Peki gerçekten haksızlar mı? Amaç nedir ietişim, ha ne olur gerekirse açılır, ancak özel durumlarda kullanılır bir kişi burdakileri takip edip Echo ya aktarabilir. İstekler mantıklı neticede.

Ancak şu var. Bir grupta yürüme hızımız en ağır gidene göre mi ayarlanacak en hızlı gidene göre mi? Yenilerle eskilerin arasında derin bir bilgi uçurumu var. En mantıklısı ortak bir paydada buluşmak. Yarın acil durumda bizim için en önemli şey iletişim neticede. Bu durumda şuna katılmamak elde değil. Çoklu parçalanmalarda tek ortam yerine iletişimin her daim zor olacağı.

Mesela bakıyorum da bir çok amatörün kendi web sitesi ya da derneklerin forumları vs vs var. Peki ya ortak güç? Yok. Artısı fazla olan tek bir özel sayfa var mı? Yok. Ama herkesin birçok konuda fikri var. Peki bu bilgi gücü nerede derli toplu oluşturulmuş?

Konumuza dönecek olursak mademki iletişim, siteye SMS atma yazılımı da eklenir. Ya da WAP uygulaması, bunlar çok da zor şeyler değil. Duyurmak istediğiniz bir konuyu bir kısa mesajla duyurursunuz ya da deniz kenarında güneşlenen biri bile WAP'tan girip duyuruları okuyabilir. Yoksa kaç kişi Echolink'i ya da forumu düzenli olarak takip ediyor ki haberi olsun. Tabi bu durum şu soruyu da beraberinde getiriyor.

Amatör oldum yeter duruldum, kendi başıma tıkır mıkır idare ederim inzivama çekilirim, ayda bir siteye girer bakarım, olmadı tıklarım Echo'yu sorarım birilerine mantığıyla mı hareket ediliyor? Amatör olmamızın amacı ne?

Yazılarımda kimseyi ya da kimseleri, kurumları hedef alarak imalarda bulunmuyorum. Sadece kişisel fikirlerimdir, yoksa yapılan her olumlu şeyin arkasındayım.
En son TB2NMR tarafından Çrş May 16, 2007 1:37 pm tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Saygılarımla
Ruha USLU, TB2NMR
Amatör Uydu Teknolojileri Derneği (TAMSAT)
Network Takımı
http://www.tamsat.org.tr
Kullanıcı avatarı
TB2NMR

QTH - Şehir: Erzurum / TÜRKİYE

Mesajgönderen TA4C » Çrş May 16, 2007 12:06 pm

Merhabalar.
Tum yazilanlardan anladigim kadariyla.
Bir fonsiyonu ilave etmek ,var olan bir fonksiyonu etkileme durumunda .
Bagzi haberleri aninda ogrenmek icin caba sarfetmek gerekiyor,bu caba aslinda zor degil cogunlugun oldugu yerde bulunmak yeterli.
Mesela echolinke artik istediginiz yerden ,istediginiz pc den,iternet kafelerden girebilirsiniz Proxy ile port acmaya gerek kalmadan bu haberde Turkkonferans odasi dinleyicileri tarafindan biliyor. Yeterki kisi bir pc ye sahip olsun. pc si olmuyanlar zaten calistirmakta odugumuz linklerden faydalanmak isteyen arkadaslarimiz faydalaniyor,sinif gozetmeksizin B sinifi arkadaslarimiz lokal mahale sıkısmaktan da kurtulmus oluyor. Turkkonferans odasinin onemi herhalde belli oluyordur.
Bu teknoloji ile afet durumunda haberlesme alaninda yapabileceklerimiz cok fazla,haberlesmenin her zerresini kullanabiliyoruz.
Amator adayi arkadaslarimizin faydalanabilmesi amaciyla butun calismalarimiz umuma acik haldedir. Tabiki bir habere aninda ulasabilmesi icin birseyleri kullaniyor olmasi gerekiyor. Amator olmasi gerekiyor,amator adayi ise forumlari takip etmesi gerekiyor.
Yani kisaca bir yere bir bilgiye ulasmak isteyen ulasabiliyor.
benimle MSN den temas kuran onlarca arkadasim var amator ve adayi olan,nereden mi buldular beni? Tabiki umuma acik olan forumdan.forumlardan.
Evet saadet bolumune geleyim, konu buradaki chat bolumuydu bir ilave yaparken bizden calisan birseyi goturucekse tabiki olumsuzdur,MSN chat programini zaten sonuna kadar kullaniyoruz,bu demektirki MSN bizim yardimci programimizdir ve hakikatende oyledir ,arkadaslarimizin pc lerini onarma islemi dahil dosya ,program, aktarimlarinda bize olanak sagliyor.
Tum arkadaslarimin dusuncelerinde ,calismalarinda dolu dolu paylasimlarinda basarilar dileriz.
Tüm amatör çalışmalarımızın linki aşağıdadır.

LINK: ftp://forum@na5b.myftp.org/TA4C-TB4CAL/
http://ta4c.myftp.org/
http://www.turkkonferans.org
http://www.turkkonferans.org/forum/
E-Mail ve MSN = ugurta4c@hotmail.com
TA4C Uğur ŞEN
73's
Kullanıcı avatarı
TA4C

QTH - Şehir: Antalya / Turkiye

Mesajgönderen TB2NMR » Çrş May 16, 2007 1:40 pm

Kesinlikle fikirlerinize katılıyorum sayın TA4C, güç dağıtılmamalı. Açıklamanız için de ayrıca teşekkürler, böylece konu havada kalmamış oldu sayenizde.
Saygılarımla
Ruha USLU, TB2NMR
Amatör Uydu Teknolojileri Derneği (TAMSAT)
Network Takımı
http://www.tamsat.org.tr
Kullanıcı avatarı
TB2NMR

QTH - Şehir: Erzurum / TÜRKİYE

cet odası hakında

Mesajgönderen TB8CES » Cmt May 17, 2008 8:45 am

arkadaşlar cet odasının acık ve fal olmasında yarar görüyorum karşılıklı münazara cıhaz hakında parcalar anten ve alım satım ceşitli konuların yazişmalarına yardımcı olan bir sayfa olmasında fayda görüyorum herkese sağlık diliyorum 73
73 de TB8CES
TB8CES

QTH - Şehir: Malatya / Turkiye

Dön ONERILER

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir