c:\>_

MS DOS, MS Windows 95, 98, Me, XP, NT, 2000, 2003, Server, VISTA

c:\>_

Mesajgönderen TA1GS » Pzt Nis 24, 2006 4:40 pm

ms-dos kullanan var mı halen :)
73 de TA1GS
Kullanıcı avatarı
TA1GS
*

QTH - Şehir: iSTANBUL / tURKIYE

Ben Kullanıyorum

Mesajgönderen TB2MTK » Cum May 26, 2006 7:01 pm

Selamlar. Şu an Zenith 386sx Sport Marka Eski Notebook bilgisayarımda Dos işletim sistemi kullanıyorum. Log ve paket için edinmiştim ama log dışında kullanmadım. Nostaljiyi severim.

73 de TB2MTK
TB2MTK - ERDEM
QTH: BOLU

www.tb2mtk.cjb.net
Kullanıcı avatarı
TB2MTK
**

QTH - Şehir: Bolu - Turkiye

Mesajgönderen TA1GS » Pzt Haz 12, 2006 9:00 pm

ah ahh 386sx zamanında çok performanslı olmadığı için gidip 486dx2-66 almıştım. epey de kullandım :)

log ve paket için ideal bir sistem. halen çalıştığına sevindim :)
73 de TA1GS
Kullanıcı avatarı
TA1GS
*

Mesajgönderen NA5B » Sal Haz 13, 2006 4:46 am

Merhaba,
Bende hala bir kac tane eski (8086 Zenith, 386-25 Compaq, 486SX33 Compaq) dizustu bilgisayarlar var. Hepsinde MS-DOS yuklu. Yanilmiyorsam versiyon 6.22. Sadece bunlar ile eski tur Motorola veya benzeri cihazlari proglamak mumkun olabiliyor) 486sx33'u Paket FBB (windows 3.1 altinda) cali$tirmaktaydim birkac sene once. Ilk 8086 bilgisayarimda 512Kb RAM vardi, 640Kb'a cikarinca cok sevinmi$tim!! yanilmiyorsam 10Mb MFM tipi HDD vardi.. O zamanlar henuz IDE tipi HDD'ler yoktu.. Hatta 5.25" buyuklugunde A:\ diskleri kullanmaktaydim.. Hey gidi gunler hey!! :)
73 de NA5B-TA5B
Mehmet Ozcan
www.turkkonferans.org
Kullanıcı avatarı
NA5B

QTH - Şehir: Washington DC Area, USA

Mesajgönderen Misafir » Cmt Haz 17, 2006 5:15 pm

95 te ticaret lisesine giderken 286 pc ler vardı. hdd leri bile yoktu. RAM den biraz çalıp :) pw(professional write) den dilekçe vs yazardık :) benim gerçek anlamda ilk tanışmam orta3 e giderken babamın eve 386dx bir notebook getirmesi ile başladı. bilgisayarı açtım ve sonra kapatma tuşunu bulamamıştım. babam kızacak diye korka korka yanına gittim :) ay negündü :)

msdos 6.22 den sonra unoffical 7.00 çıkmıştı ama az bi eklentisi vardı. win95 ile beraber geliyordu yanlış hatırlamıoyrsam...

ahh ahh
neyse GHz lerle uçmaya devam :)

73
Misafir

Mesajgönderen TA1GS » Cmt Haz 17, 2006 5:16 pm

yukarıda ki mesaj benim :)

logout olmuş kusura bakmayın :)

73 de TA1GS Burak
73 de TA1GS
Kullanıcı avatarı
TA1GS
*

windowsu görünce çok şaşırmıştım

Mesajgönderen TA2WA » Pzr Eki 01, 2006 12:42 pm

ben henüz genç olmam hasebi ile 95 yılında tanıştım bilgisayar ile 386 compaq bilgisaarım vardı. dos komutlarını iyi öğrenmiştim onunla. sürekli oyun oynamanın dışında pw de dilekçe yazarak dotmatrik 80 kolonlu hayvani bir yazıcıdan çıktı almak çok keyifli oluyordu. hatta bazen pv (picture view) diye bir program ile resimleri print etmeye çalışırdık da nokta vuruşlu bir yazıcıdan nasıl resim çıktığını siz tahmin edin artık.
neyse sonra bir arkadaşın bilgisayarında windows programını gördüğümde çok şaşırmıştım. zanedersem 3.1 olması lazım. böyle mouse ile bişilere tıklıyordu pencereler filan açılıyordu.o heyecanımı hala hatırlıyorum.vayy bee ne günlere geldik.
TA2WA
Amatoruz.Biz
Hayat Kısa bir Ağaç Gölgesidir
Kullanıcı avatarı
TA2WA

QTH - Şehir: Ankara / Turkiye

Mesajgönderen NA5B » Pzt Eki 02, 2006 3:40 pm

Merhaba,
Bende Windows 3.11 in calistigi MD-DOS v6.2 var. :D
Bu cok kucuk bir LAPTOP tan bozma bir PACKET BBS WinFBB serverin calistigi intel 486 sx 33MHz bilgisayar. Ara sira kullaniyorum.
Bu bilgisayarin boyutlari; Kalinlik= 1,5cm Geni$lik= 25 cm Derinlik=15 cm
73 de NA5B-TA5B
Mehmet Ozcan
www.turkkonferans.org
Kullanıcı avatarı
NA5B

Mesajgönderen TB2NMR » Pzr May 13, 2007 6:50 pm

Ama ama hem nostalji konusu açılıp hem de o güzelim Amiga'dan kimsenin bahsetmemesi ne kötü. Bilgisayar dünyasına Commodore ile başlasam ve şu an AMD bazlı işlemcileri sevip hızlı makinalar kullansam da hala o bilgisayarı unutamadım.

İspanyolca kız arkadaş anlamına gelen Amiga'nın her çipinin (mesela Paula) bir insan ismi olması, grafik kartlarına taş çıkaran görüntüsü, ses çipleri beni çok etkilemişti. Hatırlıyorumda doğrudan PAL sinyali verebildiği için ilk yerel amatör televizyonlarda Genlock , logo, Mix vs gibi uygulamalar bununla yapılmıştı.

Bir çok kişi (PC tekelinin de etkisiyle) bir oyun makinası olarak adlandırsa da firması batıp Gateway firmasıyla devam etmeye çalışsa da , yok olma sürecinde onu seven bütün dünya insanlarının fan klüpleri kurarak onu yine de yaşatmaları ve yeni sürümler çıkarmasını da düşünürsek ne kadar benimsendiği aşikardır. Hiç bir tipik PC için böyle bir sevgi dalgasını göremezsiniz.

DOS zamanlarını yaşamadan şimdiki ve üstelik Türkçe yazılımlarla donatılmış PC'leri kullanmaktan çekinenleri ise zaten anlamış değilim. Zaten ne yapması gerektiği orada açıkça yazıyor. "Yaz" yaz demek, "kaydet" kaydet demek :D
Saygılarımla
Ruha USLU, TB2NMR
Amatör Uydu Teknolojileri Derneği (TAMSAT)
Network Takımı
http://www.tamsat.org.tr
Kullanıcı avatarı
TB2NMR

QTH - Şehir: Erzurum / TÜRKİYE

Mesajgönderen NA5B » Pzr May 13, 2007 9:09 pm

Merhaba
Konu basligi MS-DOS olunca bunun etrafindaki konular yazildi. Bende zamaninda Commadore, Vic 20 (oyleydi galiba) bir de Synclair vardi! Z80 etrafina kurulu.. Garajda bir yerde hala Commadore olacaqk hatta kaset teyp yazdiricisi da var!! Bu sistemlere bir kac KB RAM ilave edince hava atardik!! he he
73 de NA5B-TA5B
Mehmet Ozcan
www.turkkonferans.org
Kullanıcı avatarı
NA5B

Mesajgönderen TB2NMR » Çrş May 16, 2007 8:49 am

"...Synclair vardi! Z80 etrafina kurulu..."

Epey geriye gittik evet o bilgisayarları 286'ların ihtişamlı çıkışı... bence konuyu kapatalım isterseniz burada yoksa yaşlandığımızı hatırlamaya başlıyorum. İyisi mi yine 18 yaş Pollyannacılığıma geri döneyim ben. Ehem şeyy ne diyorduk evet bu AMD işlemciler pek bir hızlı canım :) İnternet varr, bizim işaretimiz gelmediği için giremediğimiz bir Echolink varrrrr var oğlu var.
Saygılarımla
Ruha USLU, TB2NMR
Network Takımı
Kullanıcı avatarı
TB2NMR

Mesajgönderen TB3CYB » Pzt Tem 16, 2007 11:18 am

Benim hiç ms-dos işletim sistemli bilgisayarım olmadı :lol:
Kullanıcı avatarı
TB3CYB

QTH - Şehir: BURSA / TÜRKIYE

Mesajgönderen TB2NMR » Sal Tem 17, 2007 9:53 am

Sayın TB3CYB; olsaydı emin olun ki Mors'tan farkı yoktu. Siyah bir ekran yaz babam yaz. İkisi de geçmişte kaldı. Ama Ulaştırma Bakanlığı sınavlarda hala Mors konusunda inatçı. Biraz Morsçuları kızdıralım sesleri çıkmıyor da :D
Saygılarımla
Ruha USLU, TB2NMR
Network Takımı
Kullanıcı avatarı
TB2NMR

Mesajgönderen TB2MTK » Sal Ağu 21, 2007 3:13 am

Bu başlığa bakmayalı bir hayli yazı yazılmış. Hepsinide zevkle okudum. Şöyle bir düşünüyorumda şimdi kullandığımız bilgisayarlar her nekadar bir çok şeyi kolaylaştırsada ,Commodore ile Basic ortamında program yazıp onu kullandığımda duyduğum hazzı vermiyor. Hele birde Amiga aman tanrım oda bir başka hikaye başlı başına. Halen windows ortamında emulatör vasıtasıyla Amiga kullanıyorum zaman zaman. Hatta o kadarki Windowsa benzer yeni jenerasyon bir arayüz bile hazırlamışlar amiga için. Fakat bunu kullanabilmek için emulatörün ihtiyaç duyduğu rom dosyasını elimdeki Amiga'dan almak bir hayli uğraştırmıştı :o

Bol nostaljili günler dilerim.....
TB2MTK - ERDEM
QTH: BOLU

www.tb2mtk.cjb.net
Kullanıcı avatarı
TB2MTK
**

QTH - Şehir: Bolu - Turkiye

Mesajgönderen TB2NMR » Prş Ağu 23, 2007 8:59 pm

Yanlış hatırlamıyorsam nostalji yine de dünyada sevenleri hariç pek olmasa, uzayda da yaşatılıyor. Mehmet bey daha iyi bilir gerçi ama bazı uydularda düşük güç tüketmeleri ve ısı problemi yaşatmamalarından dolayı halen 386, 486 türevleri kullanan uydular var.
Saygılarımla
Ruha USLU, TB2NMR
Network Takımı
Kullanıcı avatarı
TB2NMR

Sonraki

Dön Micro Soft OS Programlari

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir