Haydi Amatorler SSB Cihaz Yapmaya

Amator calismalarinizi, Elektronik projelerinizi burada anlatabilirsiniz

Moderatörler: WW2L, NA5B

Haydi Amatorler SSB Cihaz Yapmaya

Mesajgönderen WW2L » Pzr Ara 14, 2008 8:30 am

Metin ile Zekinin eski bir Televizyon Reklami vardi saclari dokulmus yada grilesmis olan amator arkadaslarimiz hatirlarlar "Haydi Cocuklar Asiya" diye bu reklam
toplumsal bir reklam dizisi idi. Bu reklamdan yola cikarak aklima SDR kadar ilginizi cekebilecegini dusundugum bu konu geldi. 20 Metre icin ucuz ve yapimi cok zor
olamayan bir SSB/QRP alici verici cihazi yapmak. Bu cihazin en guzel tarafi elektronik parcalarin kisitli oldugu ulkelerde bile kolayca yapilabilecek sekilde tasarlanmis
olmasi (SMT elemanlar yada toroidler ile ugrasmaniza gerek kalmayan bir tasarim. Resimdeki semada Amerika versiyonu olan toroidler gozunuzu korkutmasin orjinal
kitte toroid yok ve kiti ismarladiginizda tum bobin malzemesi kitle birlikte yollaniliyor. Lutfen asagidaki ilk link teki resimleri inceleyin).

Resim

Resimde daha kutulanmamis olan bu cihazin 14.270 KHz i dinlerkenki goruntusunu izlemektesiniz (Gostergenin IF ayari daha yapilmadigindan gostergede gordugunuz
frekans VFO nun frekansidir IF frekansi 11MHz olan bu alicida IF+VFO = Clisma frekansi ni verir). Frekans gostergesi olmadan 3 baskili devre si ve bobinleri ile bu kiting
fiati $10-$15 civarinda (BC serisi transistor ve 1n4148 diyotlari , direnc ve kapasiteleri kendi tezgahinizdan saglamak yada elektronikciler carsisina kadar kisa bir
seyahatte bulunmak zorundasiniz). Ilgilenen arkadaslar asagidaki web siteleri araciligi ile bu konuda daha detayli bilgi edinebilirler. Eger bir gurup olarak bu
kiti yapmaya karar verirseniz bir Turk Konferans Odasi toplantisini bu konuya ayirabiliriz. Bu konudaki dusuncelerinizi ve onerilerinizi bekliyoruz.

14.270 Khz te bulusmak uzere saglicakla Kalin
WW2L - Levent

http://www.linuxtechs.net/sarath/2008/02/bitx20-from-vu3sua-construction-notes.html
http://groups.yahoo.com/group/bitx20/
http://www.phonestack.com/farhan/bitx.html
Kullanıcı avatarı
WW2L

QTH - Şehir: New Jersey / USA

Mesajgönderen TB2NMR » Pzr Ara 14, 2008 2:54 pm

Öncelikle konu tanıtımı için teşekkürler Levent ağabey. Geçen sefer o uyuz (affınıza sığınarak) toroidleri hatırlayınca devrede resme ilk baktığım parçalar onlardı, neyse ki konuya açıklık getirmişsiniz. :) Yine de bir kaç sorum olacak.

1- B sınıfı amatörler kendi yaptığı cihazlarla 5 Watt'a kadar alma gönderme yapabiliyorlar, peki bu şekilde hazır kit alınması konu ile ilgili bir sıkıntı yaratır mı? Sanmıyorum ama yine de danışmak istedim. 14.230 da SSTV takip etmek bile nostaljiyi canlandırmak adına güzel olacak gibi.

2- Malzeme listesini yine de Türkiye'de bir sormak gerek. Bununla birlikte dernekler olarak hazır kit getirtip grup halinde yapmak da ayrı bir keyif katabilir gibime geliyor.

Konuyla ilgileneceğim, zaman içinde dönüş yaparım. 73
Saygılarımla
Ruha USLU, TB2NMR
Amatör Uydu Teknolojileri Derneği (TAMSAT)
Network Takımı
http://www.tamsat.org.tr
Kullanıcı avatarı
TB2NMR

QTH - Şehir: Erzurum / TÜRKİYE

Mesajgönderen NA5B » Pzr Ara 14, 2008 10:42 pm

Levent Bey paylasim icin cok tesekkurler. Toroidler disinda amator arkadaslarin parca konusunda sorun yasayacaklarini sanmiyorum. Bu toroidler bulunamazsa eski UHF tunerleri icinde domuz burnu diye anilan cift delikli siyah toroidler sanirim kullanilabilir. 10.7MHz FM radyo ara frekans adi piyasada "muayyen" diye bilinen bobinlerin icinde kucuk feritler de kullanilabilir.
Yapacak arkadaslara basarilar diliyorum.
73 de NA5B-TA5B
Mehmet Ozcan
www.turkkonferans.org
Kullanıcı avatarı
NA5B

QTH - Şehir: Washington DC Area, USA

Mesajgönderen TA4C » Pzt Ara 15, 2008 2:32 am

Levent abi hakikaten cok guzel, paylasim icin tesekkurler
Tüm amatör çalışmalarımızın linki aşağıdadır.

LINK: ftp://forum@na5b.myftp.org/TA4C-TB4CAL/
http://ta4c.myftp.org/
http://www.turkkonferans.org
http://www.turkkonferans.org/forum/
E-Mail ve MSN = ugurta4c@hotmail.com
TA4C Uğur ŞEN
73's
Kullanıcı avatarı
TA4C

QTH - Şehir: Antalya / Turkiye

Mesajgönderen WW2L » Prş Ara 18, 2008 7:42 am

Gun 1,

Direncler ve Kondansatorler lehimlendi. Bu Baskili devre bir onceki devrenin Avrupa, Asya versiyonu (Torodilerden aritilmis devre).

Resim
Kullanıcı avatarı
WW2L

Mesajgönderen WW2L » Prş Ara 18, 2008 7:46 am

Gun Iki;

Anten girisi kati, Kristal Filtre devresi , BFO bitirildi. Tum Transistorler lehimlendi. BFO kati calistirilip frekans araligi kontrol edildi.

Resim

Bir vakit buldugumda bu mesaja BFO osiloskop goruntulerini ilave edecegim.

WW2L - Levent
Kullanıcı avatarı
WW2L

Mesajgönderen WW2L » Prş Ara 18, 2008 8:08 am

Selamlar Ruha,

Ben senin mesajina cevap verdigimi saniyordum ama sanirim gonder tusuna basmadigimdan cevabim kayip olmus. Sorularindan ilkine sanirim Turkiyeden birilerinin cevap vermesi lazim ben kurallari bilmiyorum. Ikinci sorunun cevabi ise tum malzeme Turkiyede var kritik parcalar (bobin , karkas, ferit, vs ) ise baskili devreyi ismarladiginda geliyor. Maliyeti ise gercekten her arkadasin cebini yakmayacak kadar dusuk. Yani Turkiyede ki amator arkadaslarin bu devreyi yapmamasi icin hicbir engel yok.

Saglicakla kal 73 ler
WW2L - Levent
Kullanıcı avatarı
WW2L

Mesajgönderen WW2L » Cum Ara 19, 2008 7:15 am

Eveeet Gun 3

14 Mhz SSB QRP ye devam. Bugun 3 saat kadar bir zaman harcayip hem bir iki modulu bitirdim hemde bagzi olcumler yaptim.

Su anda Alici giris amplifikatoru calisiyor. Giris ve cikista telsizi 14200 e ayarladim. Verici cikis katindaki pre-amplifikatoru calistirdim ve VFO yu calistirdim VFO su anda biraz yukarlarda calismakta tam frekans ayarini en sona biraktim.

Resim

Eger yarin vaktim olur ise alici katini tamamen calisir hale getirmeyi planliyorum.

Eger bu devreyi yapmayi planliyor iseniz lutfen bana bir elktronik posta ile bildirin. Toptan kit alindigi zaman cok ucuza gelebiliyor.

Saglicak la kalin 73 ler
WW2L - Levent
Kullanıcı avatarı
WW2L

Mesajgönderen WW2L » Pzt Ara 29, 2008 8:54 am

Eveeet sonunda devreyi bitirdim ve ayarlarini yaptim eger yarin zamanim olur ise ilk QSO icin 14 Mhz lik cihazi antene baglayacagim.

Komple devrenin resmi asagida.

Resim

Eger ilk SSB sinyali merak ediyorsaniz anten baglanti noktasindaki ilk SSB;

Resim

14,270 Khz i denemeden olurmu buda 14,270 te Oooooo sinyali;

Resim

Bir iki ufak eksige ragmen devre gayet saglikli olarak calisiyor; Alici hassasiyeti ise benim TS-830s ten daha iyi. Bu Devreyi cikisi -79 dbm olan bir labratuar sinyal jeneratorune bagladim bu sinyalide ilave bir zayiflatici ile -15 dB zayiflattim. QRP cihazimizin alicisi bukadar zayif bir sinyali cok temiz bir sekilde duymaya devam etti :D .

Yapilacaklarin Listesi;
------------------------
1. VFO nun kalibre edilmesi gerekli su hali ile cihaz 14,000 den 15,078 Khz e kadar dinleyip yayin yapabiliyor (Eger MARS/CAP gibi gonullu kuruluslarda calisiyor iseniz 14 Mhz in biraz yukari frekanslarindada QSO yapabilirsiniz :twisted: ).
2. Gosterge katinin metal kutuya yerlestirilip devre ye baglanmasi gerekli. PIC ile calisan devreler genelde cok gurultulu bu kadar hassas bir alicinin yaninda PIC bazli frekans gosterici calisinca istenmeyen gurultuleri cihazin hoperlorinden dinliyorsunuz.
3. S metre devresinin bitirilip baglanmasi gerekiyor.
4. Elimde NPO capasitor olmadigi icin VFO biraz kayiyor yeni kondansatorler gelince bu sorunda ortadan kalkacak.
5. Su anda devre disardan bir guc kaynagi ile besleniliyor 16V 2 A lik bir trafo bulunup devreye baglanmasi gerekli.
6. Guzel bir metal kutu ile 12 V 5A/20H lik bir aku ile devre portatif bir hale getirilebilir.

Bu arada bir iki arkadasimiz bu devrenin ne kadarda calisir hale getirildigini sordu hesaplarima gore toplam 12 yada 13 saat icinde devrenin calisilir hale gelmesi mumkun. Bu sure kutulama calismalarini kapsamamaktadir.

Simdilik saglicakla kalin 73ler
Levent - WW2L
Kullanıcı avatarı
WW2L

Mesajgönderen TB2NMR » Pzt Ara 29, 2008 10:40 am

Levent bey çalışma paylaşımınız için teşekkürler. 14 MHz. QRP için güzel bir döküman olacak sonuçta.

Ancak; bizim "Şu Çılgın Türkler" 7.092 MHz. istiyor, bunun için sizin öneriniz nedir?

Yeni bir kit mi yoksa bir tane bundan yapıp ikinci bir kiti de 40 Metre bandı için convert edilmesi mi? Sorunsuz ve düşük maliyetli bir 7 MHz. kit sanırım zor olacak. Eğer 40 metre de diretilirse yeni bir yol haritası çizmemiz gerekecek.
Saygılarımla
Ruha USLU, TB2NMR
Network Takımı
Kullanıcı avatarı
TB2NMR

Mesajgönderen TB2NMR » Pzt Ara 29, 2008 1:18 pm

Tekrar merhabalar Levent bey, arkadaşlarla yeniden bir durum değerlendirmesi yaptık, 7 MHz. convert için yeni bir kitin getirtilmesi, ayarlanması ve diğer öngörülmeyen sorunları da göz önüne aldığımızda mevcut sistem üzerinde devam etmeye karar verdik.

Yani 14 MHz.den projeye devam ediyoruz. En azından tahmini 2,5 ay gibi bir gecikmeden kurtulmuş ve zaman kaybetmemiş olacağımızı, 14 MHz. için yapılan bu tür bir çalışmanın da ileri dönük uygulamalar için bir tecrübe olacağını düşündük. Kaldı ki çalışmalarınızdan anlaşıldığı kadarıyla mevcut uygulamada bir sorun olmadan tamamlanmış. Zamanı iyi değerlendirmek adına son karar olarak 14 MHz. uygulamadan devam ediyoruz. Tabi sizin için de uygun ise. Bu durumda sipariş için daha önce konuştuğumuz arkadaşınızla irtibat kurmanızı ve bize geri dönüş yapmanızı bekliyoruz. Çalışmaya tam gaz devam. Selam ve saygılarımla.
Saygılarımla
Ruha USLU, TB2NMR
Network Takımı
Kullanıcı avatarı
TB2NMR

Mesajgönderen TA4C » Pzt Ara 29, 2008 7:05 pm

Evet Ruha bey katiliyorum sana . Levent abinin paylasimi harika.
Once 20M imis kismette .
Hakikaten turkiye icin 40M cok onemli cunki B sinifi arkadaslar bu sekilde Turkiye ici gorusmeler yapabilirler.
Insallah 40M icinde yaparsiniz.
Tüm amatör çalışmalarımızın linki aşağıdadır.

LINK: ftp://forum@na5b.myftp.org/TA4C-TB4CAL/
http://ta4c.myftp.org/
http://www.turkkonferans.org
http://www.turkkonferans.org/forum/
E-Mail ve MSN = ugurta4c@hotmail.com
TA4C Uğur ŞEN
73's
Kullanıcı avatarı
TA4C

QTH - Şehir: Antalya / Turkiye

Mesajgönderen TB2NMR » Pzt Ara 29, 2008 9:16 pm

20 metre bandında çalışma yapmak ya da bununla uğraşmak tabiki bir adımdır, bu deneme ortamı da zaten hevesli arkadaşlarımızı 40 metre bandı için kamçılayacaktır. Bizde zaman çok ikisini de yaparız sorun değil. Levent bey biz bu 20 metre bandı için gerekli devreyi yapana kadar nasılsa o da 7 MHz için convert işlemlerini tamamlamış olur ara vermeyiz biz de Uğur ağabey.
Saygılarımla
Ruha USLU, TB2NMR
Network Takımı
Kullanıcı avatarı
TB2NMR

Mesajgönderen NA5B » Pzt Ara 29, 2008 9:40 pm

Evet Ugur Abi size katiliyorum. Levent Bey'le de karsilikli bu konuyu konustuk. Bu durumda su an bu calismayi yapan arkadaslar 20 metre QRP SSB projesini tamamlarlar ve sonuca ulasirlar. Daha sonra yine ayni devrede bazi degisiklikler yaparak 40 Metre'de calisacak hale getirebilirler. Hatta belli mi olur ilave degisiklikler yaparak 40 ve 20 Metre her iki band ayni anda bir anahtar araciligiyla secilebilir hale de getirilebilir. Bunu da tartisabiliriz.
Calisma yapan arkadaslarima basarilar diliyorum. Tekrar bu vesile ile WW2L Levent Bey'i calismalari ve tesviklerinden dolayi tebrik ediyorum.
73 de NA5B-TA5B
Mehmet Ozcan
www.turkkonferans.org
Kullanıcı avatarı
NA5B

QTH - Şehir: Washington DC Area, USA

Mesajgönderen WW2L » Sal Ara 30, 2008 12:38 am

Hem Mehmet bey le hemde Ruha beyle 40 metre konusunu gorustuk. Kisacasi asagidaki degisikliklerin yada testlerin yapilmasi gerekli.

Test 1 – Lineer amplifikatorun 7,000 ile 7,300 Khz arasindaki calismasi test edilmeli. Devre cikisi 15 Mhz de 8 watt icin hesaplanmis bir alcak geciren filtre genelde bu tip filtre ler asagidaki bantlarda sorunsuzca kullanilabilirler. Dun aksam cok cabuk bir test yaptim girise sinyal jeneratoru ile 7150 Khz ve 14200 Khz uyguladim osiloskop olcmesinde 7 Mhz icin cikisin yaklasik 14 un yarisi oldugunu gordum buda demektirki bir sekilde cikis katinda degisiklik gerekecek.

Degisiklik 1 – Cikis filtresinde gerekli degisiklikler yapilmali.

Degisiklik 2 Anten girisindeki secici filtre iki tarafli kullanilmis. (alicida secicilik icin Vericide ise mikser cikisinin icinden sagdece 14 MHz in secilmesi icin) Bu devrede kullanilan bobinler 10.7 Mhz ara frekans bobinleri. Bu kat 14 Mhz ten 7 Mhz e indirilmeli. Bobinlere paralel olan kapasitelerin degismesi ile bu kaydirma yapilabilir ama bant gecirme araligida bu degisikliklerden etkilenebilir. Bu degisikligin yapilip test edilmesi gerekiyor.

Degisiklik 3 – VFO frekansi asagiya cekilmeli buda 10.7 MH lik bir baska ara frekans bobini ile yapiliyor. Su anda 4 – 7 Mhz arasinda calisan bu devre ara frekansta kullanilacak kristellerin gercek frekansina gore 2 ile 4 Mhz lik bir Alana kaydirilmali. Bu kaydirma islevi devreyi daha stabil bir hale getirecek ama 10.7 MHz lik bobinin bu kdara asagiya kaymasi sorun yaratirmi? Sorusuna cevap verilmeden burdaki degisikligin kolaymi zormu oldugunu soylemek imkansiz.

Degisiklik 4 – BFO devresinde kucuk bir degisiklik gerekiyor su andaki devrede USB icin frekans uretilmekte LSB icin gerekli frekansi uretecek degisikliklerin yapilmasi gerekiyor.

Test ve Degiskiklik 5 –Kullanilan genis bantli mikser devrelerinin frekans cevabi 9 ile 11 Mhz arasinda empedanslari esitleyecek sekilde tasarlanmis. Eger If frekansi baska bir frekansa 4.433 Mhz PAL yada 3.5795 Mhz NTSC ye kaydirilacak olur ise bu frekanslardaki mikser empedansinin control edilmesi ve kabul edilebilir bir aralikta oldugunun bilinmesi gerekli. Bu islem yapilmaz ise alici hassasiyeti etkilenecek ve benim olctugum -79 dbm – 15dB sonucu elde edilemeyecektir.

Degisikilik 6 – 40 Metre icin el kitabi yazilmali ve yukardaki degisiklikler bu kitabin icinde yer almalidir.

Bu saydigim sorunlardan dolayi eger bu kit 40 metreye kaydirilmak istenirse bir on calisima ile cevrilme isleminin kolayligi / zorlugu test edilmelidir.

Eger en az 10 , 15 kisilik bir gurup SSB QRP 40 Metre cihaz yapma isine soyunacak ise boyle bir on calismayi yapip sonuclarini sizlerle paylasabilirim.
Asagida devrenin semasi gorulmektedir.
Resim

Simdilik saglicakla kalin 73 ler,
WW2L – Levent[/img]
Kullanıcı avatarı
WW2L

Sonraki

Dön Sizin Calismalariniz

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir