Kuş gribi hakkında

Saglik ile ilgili konular

Kuş gribi hakkında

Mesajgönderen TA2YJI » Pzr Oca 15, 2006 8:24 pm

Arkadaşlar selam,

Bayram tatilini “kuş gribi” konusunda çalışarak geçirdim ve son günlerde içimizi acıtan tablolar ortaya koyan bu hastalık hakkında sizleri bilgilendirici bir yazı hazırladım. Bu yazıda hastalıkla ilgili önemli noktaları öz bir şekilde ele almaya gayret ettim.
Yararlanacağınızı ve dikkate alacağınızı ümit ediyor, sağlıklı ve bilinçli günler diliyorum.
TA2YJI
Aytaç

KUŞ GRİBİ NEDİR?

Kuş gribi, Türkiye’de bilinen tabiriyle “tavuk vebası”, tıbbi adıyla “avian influenza”, İnfluenza A Grubu virüslerin sebep olduğu, kanatlı hayvanlarda solunum ve sinir sisteminde belirtiler gösterip hızla hastalanmalarına ve ölmelerine sebep olan bulaşıcı bir hastalıktır.

KUŞ GRİBİNDEN KORUNMAK İÇİN NELER YAPABİLİRİZ?

*Kanatlıların (tavuk, horoz, hindi, güvercin, bıldırcın vb. hayvanların) etlerini ve yumurtalarını çok iyi pişirmek, hatta mümkünse hiç yememek
*Bu hayvanların dışkıları ve vücut sıvıları ile hiçbir şekilde temasta bulunmamak.
Balkonları güvercin pisliğinden temizlerken eldiven kullanmak, burun ve ağzımızı maske vb bir örtü ile örtmek gerekiyor. Çünkü dışkının bulaştığı bir paspası silkeleyerek tozunu teneffüs ettiğimizde bile büyük bir riskle karşı karşıya kalıyoruz.
*Bu hayvanlara dokunmamak, aynı ortamda bulunmamak
*Kümes hayvancılığına tamamen son vermek
Malesef herşeye rağmen insanlar evlerinde hayvanları saklamaya devam edebiliyorlar ve bu durum sadece kendileri için değil tüm toplum için tehlike teşkil ediyor.
*Etrafımızdakileri de bu konuda uyarmak, ihmal görülen durumlarda bunu bir insanlık görevi olarak benimseyip ihbarda bulunmak.
*Tedbirleri alıp konuyu sağduyulu bir şekilde takip etmek, spekülasyonlara kulak asmamak ve ilgili basın yayın duyurularını dikkate almak.

HANGİ DURUMLARDA KUŞ GRİBİNDEN ŞÜPHELENMELİYİZ?

Bir hanede:
Son 12-24 saat içerisinde birden fazla kanatlı hayvan ölmüş ise,
Veya
Şüpheli bir kanatlı hayvan ile temas olmuşsa
Ve
Ani başlayan 38 derece ve üzerinde ateş
Öksürük veya boğaz ağrısı
Şiddetli kas ağrısı
varsa
Bu kişilerin en kısa zamanda bir enfeksiyon hastalıkları uzmanı tarafından muayene edilmek üzere sağlık kuruluşuna başvurmaları gereklidir.
Henüz insandan insana bulaşma görülmemesine karşın, şüpheli vakaların mümkün olduğunca insanlarla temastan uzak durmaları gereklidir.

TEDAVİ-KORUNMA-AŞI
Kuş gribine karşı korunmak için geliştirilmiş bir aşı henüz mevcut olmasa da bu konudaki çalışmalar devam etmektedir.

Mevcut hastaların tedavisi için ve hastalarla temas eden sağlık personelinin korunması için kullanılan etken madde Oseltamivir olup bu konudaki tek ticari marka Tamiflu adlı antiviral ilaçtır. Tedaviye erken başlamak (48 saat içerisinde) hayat kurtarıcı olmaktadır.

Daha ayrıntılı bilgi, aşağıdaki sitelerden edinilebilir:

http://www.saglik.gov.tr/extras/birimle ... brosur.pdf

http://www.saglik.gov.tr/extras/birimle ... gi2005.pdf
Kullanıcı avatarı
TA2YJI
*

QTH - Şehir: Ankara / Turkiye

Mesajgönderen NA5B » Pzr Oca 15, 2006 8:47 pm

Detaylarla bizi bilgilendirdiniz. Elinize saglik. Daha fazla bilgi sahibi oldum. Tesekkurler.
73 de NA5B-TA5B
Mehmet Ozcan
www.turkkonferans.org
Kullanıcı avatarı
NA5B

QTH - Şehir: Washington DC Area, USA

Bu konu burdan kaldirilmasi taraftariyim

Mesajgönderen M0DOQ » Pzr Oca 15, 2006 9:24 pm

selam arkadaslar ben m0doq bu forum da ilk mesajim isterdimki pozitif bir sekilde yaklasim gosteriyim bu konuya ozellikle ilk mesajim da negatif dusunceler yansitmak istemezdim ama malesef boyle gerektiriyor benim bu konu ile ilgili gorslerim

kisacasi turk yazili ve gorsel basini sayesinde her haber de oldugu gibi asiri dozda abartma ve felekat tellalligi yapma aliskanligi malesef bu haberde de cok cok cok net bir sekilde gozlenmistir dis basin tarafindan ve hala ele alinmaktadir ben kisacasi metroya bindigim zaman sabah sabah elime gazatemi aldigim zaman yasadigim ulkenin gazetesi oluyor bu hali ile (Ingiltere -Londra) ve inanirmisiniz utaniyorum bu son gunlerde cikan haberlerden dolayi bizim medya bu kadar abartirsa elin yabancisi hic gozunun yasina bakmaz oda vur abaliya hesabi kasinani kasimak sevaptir hesabi iyice benim cennet ulkemi iki tane kendini bilmez cahil okumasi yazmasi olmayan yasasada yasamasada bu ulke icin bir anlam ifade etmeyen iki insan oldu diye ama cocuklarda oldu (dikkatinizi cekerim cocuklarinida o vatandas kendisi bilerek olume atmis tir olmus tavugu yiyerek ve yedirerek ben sadece cocuklara uzuldum ) kiyametler kopartilar ve malesef dunya basinida buna duyarsiz kalmadi zaten gorucuye cikmis kiz misali herkesin gozu bizim uzerimizdeyken avrupa birligi yuzunden tarihizmiz boyunca yakalayamadigimiz bir sansi gene kaybedecegiz tam yakaladik derken. size asagida linkler sunacagim buralardan haberleri ve arsivlerine girerek arastirmalar yaparsaniz goreceksiniz ki turkiyenin bu haberlerden dolayi 10 milyarlar ile ifade edildigini goreceksiniz turizim adina cok kayibimiz olmus malesef.

onun icindir ki ben bu kartel medyaya bir koprude biz kurmayalim derim bu konuyu burdan kaldiralim derim kendi sahsi gorusum ce hepinize saygilar selamlar M0doq...
http://ww5.thomascook.com/Search/Result ... 7efe782535
http://news.bbc.co.uk/1/hi/in_depth/wor ... efault.stm

14 January 2006
Belgium bird flu tests negative
By Paul de Bendern

ANKARA (Reuters) - The World Health Organisation confirmed on Saturday that three people who caught the deadly bird flu virus have been discharged from hospital in Turkey as the government stepped up efforts to fight the outbreak.

Belgium's Health Ministry also said tests on a journalist who felt ill after returning from Turkey's worst hit province showed he did not have bird flu.

Turkey's government met on Saturday to discuss measures to help the country's $3 billion (1.7 billion) poultry industry, which is at risk of collapse after the outbreak swept large parts of the country.

The Agriculture Ministry said more than 590,000 wild birds and poultry had been culled and farmers were being compensated.

The World Health Organisation (WHO), in Turkey to help authorities fight the outbreak, said three H5N1 infected people -- aged eight to 17 -- had been discharged from hospital.

http://www.mirror.co.uk/news/latest/tm_ ... _page.html
her tas yerinde agirdir...
M0DOQ

QTH - Şehir: London / Ingiltere

M0DOQ'e

Mesajgönderen TA2YJI » Pzr Oca 15, 2006 10:17 pm

Sevgili İsmail Bey
Ülkelerin ekonomileri bu tür durumlardan malesef etkilenmektedir, bu konuda üzülmemek mümkün değil. Ancak buna üzüldük diye duygularımıza teslim olup kör- sağır- konuşmaz maymunu da oynayamayız. Ortada bir takım gerçekler var ve siz ne kadar inkar etseniz de gerçekler gerçektir.

Eklemiş olduğunuz İngilizce haberin içeriğinde Türkiye'deki mevcut durumda hiçbir abartma yapılmamıştır. Bu haberde kaç kişi öldü, şu anki durum nedir, Van'a gelen ve ülkesine döndüğünde rahatsızlanan yabancı gazetecinin dönüşte hastalanmış olmasına karşın sonradan normal bir mevsimsel grip olduğunun ortaya çıkmış olması, genel itlaf sebebiyle Türkiye'nin ne kadar ekonomik zarara uğradığı ve ABden ne tür bir ekonomik yardım geleceği ele alınmıştır. Bu yazı söylediklerinizi hiçbir şekilde desteklemiyor.

Sizlerden farklı olarak, Dünya Sağlık Örgütü ve Sağlık Bakanlığı ile "bölgede" beraber çalıştığımız için bu durumun sağduyu ile ve ölçülü bir şekilde ciddiye alınması gerektiğinin belki daha iyi farkındayım. "Birileri bu konuyu istismar ederse, ya turizm darbe yerse" korkusu ile insanların cehaletten ölmesine göz yumamayız, bu hiçbirimize yakışmaz. Echolink gibi ortamlarda toplumun bilgilenmesine katkıda bulunmak bir insanlık görevi. Dolayısıyla bu konuyu ele almamak gerektiği şeklindeki düşüncenizi sadece tebessümle görmezden gelmeyi tercih ediyorum.

Selamlar
TA2YJI
Aytaç
Kullanıcı avatarı
TA2YJI
*

Mesajgönderen TB8CTH » Pzt Oca 16, 2006 5:48 pm

Herkese selamlar... Aslında bu konuda birşeyler yazacak son kişi bile değilim ancak İsmail Bey'e katıldığımı ifade etmek için yine de birşeyler yazmak istedim... İlimizde bu güne değin bu hastalığa ilişkin bir vakaya rastlanmadı ancak burdaki yetkiller o kadar duyarlı ki fazla yemek ten rahatsızlanan tavuklar için bile klometrelerce uzağa ekipler halinde tam teşekküllü araçlarla gidiyorlar... Sağlık teşkilatımız işini avrupa standartlarında yaparken basınımızın yaptığı yayınlarla isteyerek veya istemeyerek ülkemizi dünyaya ilkel uzakdoğu ülkeleri gibi göstermesi ve her önüne gelenin bu konuda birşeyler söylemesi bence çok utanç verici ve yanlış bir durum... Ve bence bu forumda çok iyi niyetlerlede olsa, açılmış olan konunun kapatılması iyi olur zaten sağlık bakanlığı tv ve radyolarda yaptığı yayınlarla halkımıza gerekli bilgileri veriyor... Yinede duyarlılığınızdan ve bilgilerden ötürü teşekkürler...
TB8CTH
Niyazi Avize
----------------
http://www.qrz.com/tb8cth
TB8CTH

QTH - Şehir: K.Maraş / Turkiye

Mesajgönderen TA3BZ » Pzt Oca 16, 2006 10:43 pm

aytaç hanım
yazılarınızı okudum bu konudaki hassasiyetinizden dolayı çok teşekkür ederim fazla uzun yazmıyacağım çünki uzun yazıp değeri 2 kelimede anlatılacaksa ve doğru tekse ,ak aksa ,kara karaysa ,bunun münakaşasını yapmam gelen cevaplarada cevap vermek istemiyorum tek tastik ettiğim konu medyada abartılı şekilde ve medyatik haber olarak yayınlaması .
TA3BZ

QTH - Şehir: Izmir / Turkiye

Mesajgönderen TA2YJI » Pzt Oca 16, 2006 11:14 pm

Niyazi Bey,
Fikrinizi belirttiğiniz için teşekkürler.

Hiç düşündünüz mü? Hastalanan tavukları tam teşekküllü araçla kontrol etmeye gidecek ekiplerinin ol"ma"ması, bir ülkeye nelere mal olabilir? Daha geniş bir resim çizeyim size, salgın anında devreye girecek bir "salgın planı"nın olmaması bir ülkeye nelere mal olabilir? Her bir yandan mantar gibi patlayan ölümler olsaydı, devletin imajını savunmak pahasına bu kadar rahatlıkla "amma da abartıyorlar canım, bize birşey olmaz" diyebilir miydiniz?

Hiç düşündünüz mü, tedbirler ve tedaviler olmasaydı şimdiye dek 3 kişi değil de 30 ya da 300 kişi ölmüş olabilir miydi acaba? Peki ya salgın daha geniş bir yayılım gösterseydi neler olabilirdi?

Acaba utanç verici olan tavukları canlı canlı yakmak mı, yoksa bunun yabancı basına yansıması mı? İnsan bu görüntüleri izlerken insanlığından utanıyor. Yabancı basına malzeme olmasından daha doğal ne olabilir? Basın hep açık arayacaktır, mesele böyle olayları imaj kaygısından değil, insanlığından utanmak namına hiç yaşamamak.

İnşallah bir gün insan yaşamının herşeyden -özellikle de ELE GÜNE KARŞI İMAJIMIZDAN- değerli olduğunu kavrarız, inşallah bir gün insanların yaşam hakkı kadar hayvanların da yaşam hakkı olduğunu (ya da insan hayatı namına ölmesi gerekiyorsa vicdanlı bir şekilde ölüm hakkı olduğunu) öğreniriz, inşallah bir gün eksiklerimizi başkaları göstermeden ve imaj kaygısı gütmeden gidermeyi öğreniriz. İnşallah bir gün o kadar güçlü ve gelişmiş bir ülke haline geliriz ki, yabancı basın açığımızı yakalamış ya da yakalamamış umursamayız. Sizce bu gidişle ve bu zihniyetle mümkün mü?

İnşallah aranızda birileri de ilk yazmış olduğum yazıyı ve toplumda bu salgının etkilerinden nasıl uzak durulacağını en az bu imaj kaygıları kadar önemsiyordur. İnşallah.

Sevgiyle kalın
Aytaç
Kullanıcı avatarı
TA2YJI
*

teşekur

Mesajgönderen TA7IO » Sal Oca 17, 2006 12:09 am

yukarda aydınlatıcı bilgilerden dolayı arkadaşlara teşekur ederim tum insanların bilimsel ve sagduyulu samimi duşunmedikten sonra yapacak bişey oldugunu sanmıyorum işallah demekten başka işallah demek kolay oluyor çünkü egtim şart saygılarımla TA7IO 73ler
TA7IO

QTH - Şehir: KAYSERİ / TURKIYE

Mesajgönderen TB8CTH » Sal Oca 17, 2006 4:46 pm

Aytaç Hanım son yazınızdan yanlış anlaşıldığımı farkettim, :( aslında ben önceki yazımda "bize bir şey olmaz" demeye çalışmıyordum, tam tersine "ülkemizde canları pahasına işlerini yapmaya çalışan sağlık ekiplerimiz ve halkımızı her platformda salgın konusunda bilinçlendirmeye yönelik yayınlar yapan sağlık bakanlığımız varken. Buna rağmen salgınla ilgili herkesin kendince bir şeyler yazıp çizmesi durumun vehametini arttırmaktan başka bir şeye yaramaz" demek istiyordum... Akşam haber bültenlerinde danlı dunlu efektler eşliğin itlaf görüntüleride dünya kamuoyu önünde bizi küçük düşürmekten başka bir şeye yaramıyor zaten.... İtlaf konusunda da dünyanın en gelişmiş ülkesi olarak kabul edeceğimiz Amerika'nın bile bugün için bundan daha farklı bir şey yapacağını zannetmiyorum...

Sizinde ilk yazınızın sonunda başvuru kaynağı olarak gösterdiğiniz adresler zaten herkesin kullanımında dolayısıyla en güvenilir ve güncel kaynaktan bilgilere ulaşmak mümkünken sorumluluğunu göz önünde bulundurduğumuzda bu konuya forumda yer vermemek daha iyi olur diye düşünüyorum....

İlk yazımdada söylediğim gibi bu konularda söz sahibi olduğumu bile düşünmüyorum, ama yinede naçizane fikirlerimi paylaşmak istedim herkese teşekkürler, umarım yazım yanlış anlaşılmalara meydan vermez... Ayrıca bu konu başlığı altında yazılanlar biraz da polemik tadı vermeye başladı onun için bu, konuya ilişkin son yazımdı...

Son olarak iyiki tam teşekküllü araçlara sahip sağlık ekiplerimiz var..! :D 73s...
TB8CTH
Niyazi Avize
----------------
http://www.qrz.com/tb8cth
TB8CTH

QTH - Şehir: K.Maraş / Turkiye

Mesajgönderen TA2YJI » Sal Oca 17, 2006 11:50 pm

Niyazi Bey,

Sizin yazınıza biraz geniş çerçevede cevap vermiş olmam özel olarak size bir tepki gibi oldu. Böyle algılanmasını istemem.

Buraya yazıyı koyarken amacım -sakındığınız gibi- herkesin kuş gribi hakkında birşeyler yazıp çizmesinden ziyade, basında asıl üzerinde durulması gereken ama durulmayan önemli noktaları özetleyerek paylaşmaktı. Bunun önemli olduğunu düşünüyorum, çünkü radyo amatörleri ülkesindeki afet ve acil durumlara duyarlılıkta toplumun bir adım önünde olmak isteyebiliyorlar.

Kısacası no polemik ve no problem. :) Kendinizi ifade ettiğiniz için teşekkürler.

Sevgilerimle,
Aytaç
TA2YJI
Kullanıcı avatarı
TA2YJI
*

cevap hakki dogmus

Mesajgönderen M0DOQ » Cmt Oca 28, 2006 12:33 am

sanirim bana bir cevap hakki dogmus ben uzun uzadiya yazmayacam zaten bu konu ile ilgili tek bir kelime yazmak yada okumak bile istemiyorum artik ama Aytac hanim bana demis ki "yazdiginiz ingilizce haber solediklerinizi desdeklemiyor" ben bundan sunu anliyorum bir gazete den aldigim okdugun haberi buraya yapistirdim ben sadece bir kisimini haberin devamini okumaniz icin ise linkler verdim zahmet edip okusaydiniz turk aileri zaten cok yakin bir birleri ile yasarlar bir ailede sekiz on kisi olur en az ve hayvanlara cok yakindirlar ic ice yasarlar hastalik hizli bir sekilde yayilmasi cok normal diyerek ezici asagilayaici haberleri de gorur dunuz bbc den yada diyer ingiliz gazatelerinden veya turizim yerlere nasil dustu hotel fiyatlari nerelerden nerelere dustu ama gene bilet alan yok alanlar ise panik halinde iptal etmeye basladilar seklindeki haberleri ise gene o uc link den bulabilirdiniz Allaha sukur siz cevirmen olabilirsiniz ama bizim de bes yila yakindir burda bulunusumuz var sizin kadar olmasada ingilizcemiz var zeka duseyimizde gayet iyi derecede okudugum haberi yourmunu anlayabilecek kadar var sizin kadar olmasada ayrica ben cok iyide turkce bilirim buna turkcede tereciye tere satmak derler bu deyim sanirim tam karsiligi olacak lutfen haberin basliklarini okuyarak kesin kaniya varmayin ama nereye varsaniz da varmasanizda umurum da degil siz bildiginizi okuyacaksiniz anlasilan tabi bildiginiz gorebildiginiz kadar olmak sarti ile okuyun buyurun meydan sizin cartel medya ya feleket tellallarina sizde canak tututun kopru olun bu konuda burda uzun uzadiya gitsin cok guzel bir konumus gibi gene benim turkiyem rezil olsun oldu ve olmaya devam etsin bir tane dangalagin hasta tavugu kesip cocuklarina yedirmesi sinden dolayi turkiye milyarlarca dolar zarara ugradi keske kendiside olmez ise hatirim kalacak zaten keske o cocuklar olecegine o kendini ebeveyn(parents)zandeden gece gunduz cocuk uretme ciftligi gibi yirmidort saat tam vardiya calisan ve sadece cocuk uretip onlara hasta tavuk yediren tum ebeveynler tahtali koye gitmez ise hatirim klacak zaten boyle yaratiklar gitmez hakkin rahmetine kavusmas ise turkiyenin onu acilmaycak
her tas yerinde agirdir...
M0DOQ

QTH - Şehir: London / Ingiltere

Dön Saglik

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir