Deprem siddeti olcegi yada Richter Olcegi.

Deprem siddeti olcegi yada Richter Olcegi.

Mesajgönderen WW2L » Cmt Mar 24, 2007 5:03 am

Bu yaziyi yazip yazmama konusunda cok dusundum ve sonunda dogrucu davutlugum tuttu ve yazmadan edemedim. Dinledigim bir konusma sonucu Afet Konusundaki toplantilarimiza katilmis bir arkadasimizin, "Richter Olcegi" hakkinda hicbir bilgisi olmadigini isitmek beni gercekten uzmustu. Arkadasimiz 20 - 30 siddetinde bir depremden bahsediyordu. Egitimli bir radyo amatoru arkadasimiz ne yaziktir ki hemen hemen her depremle birlikte duydugumuz bu olcegin sinirlarini bile bilmiyordu. Bu konuya Afet toplantilarimizdada deginmedigimizi hatirladim. Sanirim birazda kendimi suclu buldugum icin bu yaziyi yazmaya karar verdim.

Richer Olcegi Logaritmik bir olcektir. Bu yuzden her bir tam sayi artisi depremin gucunun 31 kez degistigini gosterir. 1 siddetindeki bir deprem 32 Kiloluk dinamit blokunun aciga cikarttigi enerjiye esittir. Eger 2 siddedindeki bir depremin gucune bakacak olursak 1 ton agirligindaki dinamit blokunun olusturdugu enerjinin Richter olcegindeki 2 siddetine esitligini goruruz. Yaklasik 4.5 ve ustundeki depremler tum dunyadaki sismografik aletler tarafindan hissedilir. 7 siddedindeki bir deprem 50 Mega Tonluk bir Atom bombasinin gucune esittir.

1999 Yilinda Golcukte olan deprem 7.8 - 7.9 gucunde idi. 1939 da Erzincan i etkileyen deprem 7.9 siddetinde idi. Simdiye kadar kayit edilmis en guclu deprem 22 Mayis 1960 ta Şili de oldu Richter siddetine gore 9.5 siddetindeki bu deprem Şili den Japonya , Filipinler ve Alaskayi kadar olan cok buyuk bir alani etkiledi.

9.0 siddetindeki depremin gucu 5.2 Giga Tonluk bir atomik patlamaya esdegerdir.
10 sidedetindeki bir deprem ise 1 Tera Tonluk bir atomik patlamaya esdegerdir.

Peki Sayin ……. beyin soyledigi 20 siddetinde bir deprem nasil olusur. 10 siddetinin uzerindeki depremler icin bilim adamlari Dunyanin capi en az 25 Km olan ve saniyede 25 Km hizinda hareket eden bir meteorla carpismasi sonucu olusabilecegini hesapliyorlar. Buda tahmin edeceginiz gibi dunyamizin sonu demek. 20 siddetinde bir deprem icinse 819,628,286,980,801 Tera Tonluk bir atomic patlamadan soz ediyoruz. Yani ....... bey 20 siddetindeki bir deprem icin hic birimizin uzulmesine gerek yok.

Eh artik noktali kisimlari sizler doldurursunuz.

Saglicakla Kalin.
WW2L – Levent
WW2L

Dön Deprem

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir