İTUpSAT1 - (TSİ:07.38) yukarıda neler oldu?

İTÜpSAT1'in işaret sinyali frekansı 437.325 MHz, FM 1 KHz moduleli MORS TANITIM (beacon) modundadir. Mors koduyla 'TA1KS ITUPSAT1 HR' bilgisi göndermektedir.

İTUpSAT1 - (TSİ:07.38) yukarıda neler oldu?

Mesajgönderen TB2NMR » Cmt Oca 16, 2010 1:21 pm

İTUpSAT1 uydumuzun geçen sabah (14.01.2010 TSİ 07.38) atlattığı badire hepimizin yüreğini ağzına getirdi. Alınan ilk bilgilere göre Amerikan Hava Kuvvetleri (USAF) tarafından 1966-1972 yıllarında kullanılmış olan THORAD AGENA D, Thor ve Delta roketlerinden türetilmiş bir fırlatma sisteminin 2. aşamasının (uzay çöpü) İTÜpSAT1'in yörüngesine doğru hızla yaklaştığı ve izlenmeye başlandığı bildirildi. Durum (İTÜ) Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi, Uzay Mühendisliği Bölüm'e bildirildi. Karşılıklı yörünge hesaplamaları gözden geçirilmesiyle bu dakikadan itibaren de heyecan an be an arttı.

Hesaplamalarda da doğrulandığı gibi uzay çöpü; İTÜpSAT1 uydumuzun yaklaşık (600) metre kadar yakınından hızla geçerken iki uzay aracı kendi dillerinde adeta selamlaştılar.

1950’li yıllardan beri insanoğlu uzaya birçok uydu, mekik gönderdi. Zaman içinde Dünya yörüngesinde uydu atıkları, parçalarından dolayı çöpler birikti. Benzer tehlikeler daha önce uzay çalışmalarında yaşandı. Geçtiğimiz günlerde Atlantis Uzay Mekiği, Uluslararası Uzay İstasyonu’na astronotları götürdüğünde, astronotlar çalışmaları sırasında iki cıvata kaybetmiş, civatalardan biri bir astronotun başını sıyırarak hızla uzaya kaçmıştı.

Yapılan son kontrollerde yakın geçişin herhangi bir hasara yol açmadığı ve İTüPSAT1'in tüm sistemlerinin sağlıklı çalıştığı konuyla ilgili bir kaç gün içinde (İTÜ) Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi, Uzay Mühendisliği Bölümü İTÜ Uzay Sistemleri Tasarım ve Test Labaratuvarı web sayfasından açıklama yapılacağı öğrenildi. Aşağıda yakınlaşma ile ilgili izi görebilirsiniz. Radyo amatörleri olarak minik ve şirin uydumuza geçmiş olsun diyoruz. 73

Resim
Saygılarımla
Ruha USLU, TB2NMR
Amatör Uydu Teknolojileri Derneği (TAMSAT)
Network Takımı
http://www.tamsat.org.tr
Kullanıcı avatarı
TB2NMR
****
 
Mesajlar: 285
Kayıt: Cmt May 12, 2007 2:00 pm
QTH - Şehir: Erzurum / TÜRKİYE

Dön ITUPSAT

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

cron