Online Röle Görüşmeleri Yasalmı ?

Amatör Telsiz Konularının dışında olan yazılar

Online Röle Görüşmeleri Yasalmı ?

Mesajgönderen TA5COZ » Cum Şub 08, 2008 1:17 pm

Amatör Radyoculuğu özendirmek amacı ile,
kendi sitemizden kendi rölemizin sesini duyurmak için bir çalışma yaptık.

Özellikle TB2NMR ve TB3CWT, bu çalışmanın yasal olmayabileceği uyarısını yaptı.
Bu konuda daha ayrıntılı bilgisi olan arkadaşlar olabileceğini düşünüyorum.
73.
H. Gültekin Çakar. ta5coz.
Kullanıcı avatarı
TA5COZ
*
 
Mesajlar: 35
Kayıt: Pzt Nis 03, 2006 1:13 am
QTH - Şehir: Kadirli-Osmaniye / Turkiye

Mesajgönderen TA4AU » Cum Şub 08, 2008 9:44 pm

www.dxtuners.com burada bir sürü online receiver var VHF-UHF Hava bandı ve HF rahatlıkla dinleniyor bir sakıncası olmaması lazım bence.
Msn Adresim : Çağrı işaretim@hotmail.com Telsiz ile ilgilenen Tüm Abilerimi Kardeşlerimi Bekliyorum Bol Bol 73' ler
www.ta4au.com
Kullanıcı avatarı
TA4AU
**
 
Mesajlar: 89
Kayıt: Prş Kas 01, 2007 8:41 pm
QTH - Şehir: Isparta - Turkiye

Mesajgönderen NA5B » Cmt Şub 09, 2008 5:35 am

Bence yasalara aykiri bir durumu yok, "sadece dinletiliyorsa".. Amator haberlesme icerigi tamamen aciktir. Gizli yani yoktur ve zaten olmamalidir. Bu gorusmeleri amator olmayanlarin duymasinda sakinca yoktur. Bilakis amator telsizciligi tesvik edebilir. Bu tur HF-VHF-UHF on-line dinleten tonla site var dunyada.. Turkiye'de dunya da olduguna gore neden olmasin!!! :D
Yukaridakiler ozetle kisisel goruslerimdir. Asagidaki de onerimdir.
Ne olur ne olmaz!... Amator olmus ama sikayet etmeyi huy edinmisler icin bir koz olabilir.

Amator Telsiz Yonetmeligini gozden gecirmek ve "dogru" youm yapabilmek gerek.. Ya da kisaca TK dan bilgi almak gerek.

Iyi calismalar.
73 de NA5B-TA5B
Mehmet Ozcan
www.turkkonferans.org
Kullanıcı avatarı
NA5B
*****
 
Mesajlar: 715
Kayıt: Prş Ara 15, 2005 7:26 pm
QTH - Şehir: Washington DC Area, USA

Mesajgönderen TB2NMR » Cmt Şub 09, 2008 4:31 pm

Merhabalar. Öncelikle şunu bir kez daha vurgulamak isterim. Uyarı yapmak veya karşı çıkmak bu tür çalışmaların sekteye uğratılması vb. amaçlarla değildir. Tam tersi imkan ve kabiliyetler oluru doğrultusunda sonuna kadar kullanılmalı ve hizmete sunulmalıdır.

Yukarıda benzer örneklere yer verilmiş. Lakin dünyada mevcut olan radyolar genelde tarama (scan) özellikleri kullanılarak işlem yapmakta ancak burada sabit ve sürekli bir kanalın/frekansın dinletilmesi ve üçüncü kişilere aktarılması söz konusu. Ayrıca aynı kanunlara tabi değiliz ve onlarda yeterince esneklik sağlanmış.

NASA'nın uygulamaları da Echolinkte belli bir gruba yönelik ve sadece amatör telsizcilere açık, genel konuşmalar dışa verilmiyor bildiğim kadarı ile.

Yönetmelik açısından dikkat edilmesi gereken birkaç husus da var elbette. Dilerseniz bunları bir irdeleyelim.

Belge Sahiplerinin Çalışma Koşulları Madde 25 maddesine göre durum.

c) A sınıfı belge sahibi amatör telsizcilere ait istasyonlarda, Amatör telsiz dernekleri, eğitim ve öğretim kurumları, acil ve olağanüstü durum haberleşmesinde faydalanılabilecek kuruluşlar, izcilik kuruluşları ve araştırma kurumlarında bulunan istasyonlarda, bir A sınıfı amatör telsizcinin hazır bulunması halinde; belge sahibi olmayan üçüncü şahısların, eğitim ve özendirilmesi amacıyla, amatör telsiz haberleşmesine katılmalarına izin verilebilir. Bu çalışmaya katılan kişilerin isimleri haberleşme kayıt defterine işlenir.

Bu maddede sıralanan şartlara haiz olanlar zaten dernekler ve bu konuya yakın kişilerden oluşmakta ve genelde devlet kurumları. Evet, yayın bir A sınıfı denetiminde yayınlanmasında bir sakınca görünmese de, buradaki kastedilen dışa dinletme anlamında değil, sadece onları özendirme amacıyla yine onlara kullandırma şeklinde algılanmaktadır. Yazıda bir genelleme yapılmamış. İnternet radyosu şeklinde dışa yayınlanmasının bu bağlamda değerlendirilebileceğini sanmıyorum.

BİRİNCİ BÖLÜM - Yasaklanan Uygulamalar, Yayınlar ve TK Yaptırımları
Yasaklanan Uygulamalar ve Yayınlar
maddesine göre durum:

d) Üçüncü şahısların mesajlarının para, ücret veya maddi çıkar karşılığında aktarılması yasaklanmıştır.

Yapılan çalışmada her ne kadar iyi niyet güdülse ve teşvik amaçlansa, şikayet söz konusu olduğunda ispatı zor olsa da, böyle bir durum olmasa da bu madde sıkıntı yaratabilir. Bizler bizi biliyoruz ve böyle bir şeye ihtimal bile vermiyoruz ancak amatör olmayan veya -dilim varıyor ama- amatör olan birinin/kurumun bu madde içeriğinden dolayı şikayetinin sıkıntı doğduracağı kanaatindeyim.

Kaldı ki Echolink bile amatör telsizcilerin hizmetine sunulmuş bir uygulama olmasına rağmen zaman zaman bana göre sadece cahiliyet devrinden kalma bir edayla mesnetsiz şikayetler olabilmektedir. Hatta bu tür şeyler yayında dahi fütursuzca ve kaba bir dil ile dile getirilebilmektedir. Hatırlarsanız ilk matbaayı bulan İbrahim MÜTEFERKİKA ve ilk uçan kişi Hazarfen Ahmet ÇELEBİ'nin de başına benzer sorunlar gelmişti. Amaçları neydi sonları ne oldu.

k)Tesadüfen kaydedilen veya dinlenen amatör telsiz servisi haricindeki haberleşmelerin çoğaltılması, üçüncü şahıslara verilmesi, kullanılması veya gizliliğin ihlaline neden olunması,

Bu da bana göre en kritik maddelerden bir tanesi. Maddede tesadüfi kaydedilenlerin bile üçüncü kişilere yayınlanması sorun edilirken bu tür uygulamada bilerek ve isteyerek bu işlem gerçekleştirilmesi söz konusudur. Dikkat ederseniz oradaki üçüncü kişilere aktarımda herhangi bir transmisyon ibaresi kullanılmamış. Yani illa “Radyo Frekans” olacak diye bir şart getirilmemiş.

Gizliliğin ihlaline neden olunması son cümlede geçmekte. Evet, sayın NA5B Mehmet bey de konuya değinmiş ve amatör telsiz haberleşmesinin gizli olamayacağını belirtmiş ki yasal olarak da bu böyledir.

Ancak burada bir gizlilik konusu maddeye eklenmiş. Gizli görüşmeden kasıt konuşma veya data haberleşmesinde şifre veya algoritma kullanılmamasıdır. RTTY, PSK, SSTV gibi modlarda data haberleşmesi bir algoritma ile yapılmakta ancak bunların algoritmaları her yerde bulunan yazılımlar ile çözülebilen ayrıca şifrelenmemiş ve kriptolanmamış bilgilerdir ve üçüncü kişilerce de açılabilir. (Kripto kullanmak demek aslında yanlış çünkü bunu sadece güvenlik kuvvetleri kullanabilir. Şifreleme demek daha doğru.)

Role görüşmesini buradan yayınlamak da aynı şekilde maddede belirtilen “haberleşmenin kullanılması” eşdeğer tutulabilir.

Burada şöyle bir durum ortaya çıkıyor. Madem açık konuşuluyorsa neden yayın sorun olsun. Amatör bandlar bellidir. Ancak siz çeşitli modifikasyonlar yaparak tüm bandları kullanılabilir hale getirebilirsiniz. Bu şu demek değildir. “TX yapmadığım sürece o bandı takip edebilir ya da (RX) dinleyebilirim. Eğer o bandın dinlenilmesine müsaade edilmiş olsaydı zaten cihazınız o bandda açık gelir ve gönderme engellenirdi. Bazı cihazların yasak olmasına rağmen açık olarak gelmesi ya da bazı gazetecilerin vb. şahısların el scannerleri ile çeşitli kanalları dinlemelerini örnek göstermek pek tabi geçerli bir neden sayılamaz.

Telsiz Yayın Kontrolü veya band planlarında da bu hususa yer verilmemekle birlikte; Kanunu yorumlayanlar bazen “şu yazmıyorsa suç teşkil etmez” mantığıyla düşünebilirler, ya da yasaklamaların illaki bir maddeye bağlı olması gerektiğini düşünebilirler uç bir noktada doğrudan karşı çıkabilirler. Bunu yorumlarla yürütmek yerine dernek olarak yazılı veya bireysel bir başvuru ile TK'ya başvurarak emin olmak en iyisi. Sonuçta doğrudan bir cezalandırmadan ziyade ilk olarak uyarı alınacağından izin alınarak ya da danışılarak tabiri caizse “elimde kapı gibi izin belgesi var” dediğinizde sorumluluk aşılmış olacaktır.

Sonuçta etik değerler doğrultusunda amatörler olarak bizim işimiz yaptığımız işi kılıfına uydurmak değil, yasal boyutunu ve nasıl olurunu araştırmaktır. Tartışmayı açan arkadaşlarımızın da amacı zaten ortak fikir edinme ve sorun teşkil etmeyecek bir çalışmanın ortaya çıkarılmasıdır.

Her halükarda bu tür bir yayın olmasa da umarım bir öncülük eder ve amatör telsizcilerin İnternet üzerindeki ilk radyosunu kuran kişiler olursunuz.

Şimdilik teknik olarak TV uzak kalsa da sesimizi daha geniş kitlelere duyurmak adına bu da güzel bir düşünce. İnsanlar teşvik amacı ile yapılan ve çoğunu anlamadıkları, neyin ne işe yaradığını bilmedikleri kodları dinleyip konuşmalar arasından bir şeyler öğreneceklerine bunu uygun bir yayın programı ve saatleri ile daha iyi öğrenebilirler.

Yayın zamanlarını, içeriklerini sitenizde yayınlayarak bunu duyurabilirsiniz. Adres zamanla paylaşılır ve daha çok kişi tarafından takip edilebilir. Hatta bizler kendi sitelerimizden link vererek de bunu memnuniyetle destekleriz.

Yayınların ilk bölümleri amatör telsizciliği, nasıl başvurabilecekleri, neler yapabilecekleri, ne tür imkanlara sahip olabilecekleri gibi bilgiler verilebilir. Akabinde de derneklerin veya bireylerin çalışmaları yayınlanabilir, insanlar doğal afet vb. gibi durumlar hakkında bilgilendirebilirler, kişiler konuk edilip röportajlar yayınlanabilir.

Kalın sağlıcakla, selam ve saygıyla.
Saygılarımla
Ruha USLU, TB2NMR
Amatör Uydu Teknolojileri Derneği (TAMSAT)
Network Takımı
http://www.tamsat.org.tr
Kullanıcı avatarı
TB2NMR
****
 
Mesajlar: 285
Kayıt: Cmt May 12, 2007 2:00 pm
QTH - Şehir: Erzurum / TÜRKİYE


Dön GENEL KONULAR

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

cron