Amatör telsizcilere ruhsat mecburiyeti.

Amatör Telsiz Konularının dışında olan yazılar

Amatör telsizcilere ruhsat mecburiyeti.

Mesajgönderen TA8N » Cum Eki 05, 2007 2:00 am

Arkadaşlar selamlar...

Gelişmiş ülkelerin hiçbirinde uygulanmayan, Amatör telsizcilerin ellerinde bulunan Amatör telsizlerin ruhsatlı olması mecburiyeti hakkındaki kanunun değiştirilmesi hususunuda bir çalışma yapılıyormu.?
Yapılmıyor ise Mevcut amatör telsizciler dernekleri neden herhangi bir çalışma yapmıyorlar.

Saygılar sunarım...
73 de TA8N
Kenan ADIYAMAN
http://www.ta8n.com
http://www.ta8n.org
0532 204 61 10
Kullanıcı avatarı
TA8N

QTH - Şehir: Malatya / Turkiye

Mesajgönderen NA5B » Cum Eki 05, 2007 2:27 am

USA (ABD), Kanada, Avrupa ulkeleri (bildigim kadariyla) ve Japonya'da "amator telsiz ruhsat uygulamasi" yoktur. Turkiye amator yonetmeligi ornegini genellikle Almanya'dan almakta diye biliyorum. Almanya amator cihaz ruhsat uygulamasi yapmiyor. Ruhsat uygulamasinin "gerekcesini" uygun bir sekilde sormak gerekir kuruma. Amator telsizci belgesi bir amator telsizciyi yeterince sorumlu tutmaktadir zaten. Amator yayin yaptigi cihaz ve yayini sirasinda soyledigi sozlerden sorumludur. Ayrica bir ruhsata gerek kalmadigi goru$undeyim. Ankara'da 2002 yilinda TK ve amatorlerin biraraya geldigi toplantida bu gorusumu dile getirmi$tim.
Arkadaslarin goruslerini merak ediyorum.
Iyi calismalar
73 de NA5B-TA5B
Mehmet Ozcan
www.turkkonferans.org
Kullanıcı avatarı
NA5B

QTH - Şehir: Washington DC Area, USA

Mesajgönderen TA4C » Cum Eki 05, 2007 2:28 am

Vallahi iste tum amatorleri ilgilendiren en onemli konu. En buyuk yaramiz olan bu harika konuyu actigin icin cok tesekkurler TA8N Kenan.
Insallah sonucunu gormek icin umidle sabirla bekliyoruz.
Mehmet beyin aciklamalari dogrultusunda sanirim biz dahil 3. 4. dunya ulkelerinde bu uygulama var gibi.
Tüm amatör çalışmalarımızın linki aşağıdadır.

LINK: ftp://forum@na5b.myftp.org/TA4C-TB4CAL/
http://ta4c.myftp.org/
http://www.turkkonferans.org
http://www.turkkonferans.org/forum/
E-Mail ve MSN = ugurta4c@hotmail.com
TA4C Uğur ŞEN
73's
Kullanıcı avatarı
TA4C

QTH - Şehir: Antalya / Turkiye

Mesajgönderen TB2NMR » Cmt Eki 06, 2007 12:43 pm

Diğer ülke yönetmeliklerini bulup TK'ya göndermek bizim yükümlüğümüz mü yoksa o kurumun zaten yapması gereken bir sorumluluk mu?

Bir üniversitede bile tez hazırlanırken ya da bilimsel bir makale yazılırken ya da bizler buraya veya başka bir yere konu açarken sorumluluğumuz gereği araştırma yapmıyor muyuz?

TK gibi bir kurumun da pekâlâ dünyada var olan gelişmeleri takip etmesi gerektiğine ve açıkçası ettiğine de inanıyorum. Kendi içindeki çalışmalarda mutlaka bunlar dile getiriliyor ve sorular soruluyordur bunlara ne cevap veriliyor bakmasalar nasıl cevap verilecek?

Asıl sorun onları bilgilendirmek değil. Bir resmi kurumu bilgilendirmek bize görev değil hizmet sunduğu kamu adına bu sorumluluğu kabul edip yükümlülüklerini yerine getirmek onun görevidir. Ve bana göre de bu herhangi bir kullanıcıdan istek ya da talep getirilmeden gerçekleştirilmelidir. Bu gün araç işlemleri ile ilgili yapılan çalışmalarda nasıl ruhsatlarla ilgili değişiklikler, hesap numaraları, alınacak harçlar vs bilgilendiriliyorsa o kurumda mahiyetinde olan kişileri bilgilendirmek durumundadır.

Kanunlar boş yere çıkarılmıyor pek tabi. Burada uygulanması gerekenler sadece yasaklamalardan ibaret olmayıp ilgili konunun bir hiyerarşik sistemde yürütülmesi içindir aynı zamanda.

Sayımız kaça dayandı bilmiyorum ama bireysel isteklerle bir yere varılacağını üzülerek ifade etmek isterim. Kurumlar ve kişiler arasındaki ilişkileri düzenlemek sadece kanunlar ile ilgili değildir ve bana göre yaptırımları sağlayan kanunlar bir öcü gibi önümüze konulmamalı. Beni, sizi ve diğer onca arkadaşımızı emek veren birçok değerli insanı ilgilendiren bir konuda bir şeyler yapılırken hiç kimseye sorulmuyor mu?

Kurulan derneklerin amacı nedir, şimdiye kadar bu konuda ne çalışmalar yapmışlar ve ne derece başarılı olmuşlardır? Dernek sayfalarında iki anten tasarımı, bir doğal afet çalışması ve “slient key”lerden başka konu ile ilgili bir şey bulanınız var mı?

2002 yılındaki toplantıdan bahsedilmiş. Yıl 2008’e gün sayıyor. Aradan 5 yıl geçmiş tam beş yıl. İllaki TK’mı talep etmeli bu tür toplantıları yoksa bazı iç ve kutuplaşma çekincelerini bir kenara bırakıp dernekler mi?

Derneklerin sorumluluğu bireysel olarak yapılamayan şeyler için güç ve bilgi oluşturmak değil midir?

Birde yeri gelmişken sormak isterim müsaadenizle. kanunen her ilde bir dernek açılması gerekliği gibi bir uygulama var mı? Yoksa da neden yok. Neden sayın TA9J bulunduğu ile amatör telsiz gelişimini tek başına ve kendi çabaları ile geliştirmek zorunda. Hani biz savaşta, barışta, doğal afette önemliydik? Hani görevlerimiz vardı? Bu yükümlülük bireysellikten öte gitmek zorunda değil mi?

Benim TK ile ilişkim sadece ruhsat yenileme harç yatırma konusunda mı olmalıdır. Ya da her defasında sitelerine girersem mi benle ilgili bir duyuru olduğunun fakına varacağım. Bu şu demek kardeşim madem amatörsün o zaman İnternet’e bağlı bir bilgisayarın da olacak. E-posta SMS gibi teknoloji ne güne duruyor? Her gün özel şirketler bile onlarca SMS, e-posta gönderirken Ulaştırma Bakanlığı ya da TK’nın elinde tüm adres bilgilerimiz iletişim telefonlarımız varken bunu yapıp bir konuda anket açması çok mu zor?

Her sorun için ben ağlamak zorunda mıyım yoksa bunu gelişmiş ülkelerdeki risk yönetimi ve bilgilendirme babında onlar ön görüp bana mı bildirmek zorunda. Ben olsam büyük amatör forumları ve gruplarına birer kişi görevlendirir bırakın kendilerine başvurmayı buralarda geçen konuşmaları takip ettirir dertler sorunlar nedir öngörüp analiz edip ona göre düzenleme yapardım. İnanıyorum ki sahipsizliği herkes içinde hissediyor.

Belge ve ruhsat konusuna gelince. Muhatap taraflardan birinin ille de ruhsat zorunluluğunda ısrarı, diğerinin ruhsatın gereksizliği konusunda sanırım iki taraf için de haklı sebepler ve kaygılar olduğu muhakkak. Bugün gidip bir i-Pod bile alsanız arkasında denetim pulu (bandrol) görürsünüz. Bazı nedenlerle TK’yı haksız da görmüyorum açıkçası. Kontrol edilmemiş, frekans aralıkları ve enterferasyonlarına bakılmamış ne bulursan ne getirirsen al kullan mantığı hoş olmasa gerek. Yarın tam sevdiğiniz bir filmin ortasında “cart” diye iki de bir de komşunun telsiz yayınının etkilemesini kimse istemez herhalde. Bu konuyu bilen isterse jumper ayarları ile oynayarak sonradan da yapabilir gibi bir savunma ise sanırım konuyu değişik boyutlara taşır. Burada bunları değil olması gerekenleri tartışıyoruz.

Yurt dışında getirilen cihazlar ile ilgili olarak. Bunun resmi adı “kaçak ve ruhsatsız” cihazdır. Kanuni de değildir.

Diğer yandan eğer ben devletin resmi kurumunca tanınmış, kabul edilmiş ve şartlara uyacağımı beyan etmiş bir amatör telsizci olarak elimde olan bir cihaz ile sorumluluğumu yerine getirirken benimle aynı kanuna tabi tutulmayan diğer kişilerin yapabileceklerine de bakmak gerek. Bizler hangi kanal ve frekansta olursak olalım sorumluluğumuzun bilincinde olarak çağrı yapıyoruz ve bu haberleşme özgürlüğümüzü de çoğu zaman amatör çalışmalar adına yürütüyor ve irtibat kuruyoruz. Belki yeniyim ama hiçbir arkadaşımızın şimdiye kadar bu özgürlüğü geyik ve başka maksatlar için kullandığını da görmedim.

Bizim açımızdan durum böyle iken ve güç konusu işin içine girince 0.5 mili watta kadar izin ve ruhsat alınmadan kullanılan PMR telsizleri göz ardı etmemek gerek kanımca.

Ne demek “şu kadar watta kadar izin veririm bu kadara izin vermem?”

TK ya şunu sormak gerek.

“Ruhsatlı veya ruhsatsız telsizlerle sınır değerlerde çıkış yapan amatörlerin kime zararı dokundu? Güney Doğu’da onca Mehmetçiğin canına kast eden patlayıcılar bizim kullandığımız tür telsizlerle mi yoksa “ver parayı kullan, ruhsat da istemem” mantığı ile dağıtılmasına, satılmasına müsaade edilen telsizlerle mi gerçekleştirildi?”

Buradan kısaca telsiz cihazlarının bizim tarafımızdan kullanılma etiği temize çıkarılmış olabilir. Biz lisanslılar kanuni kısıtlamalarla kendimizi geliştirmeye çalışırken diğer yandan parası ve amacı farklı olan dilediğini yapabiliyor.

Peki istenenler çok şey mi. Amiyane tabirle atla deve mi? Bir ki neden yurtdışından telsiz getirme zorunluluğunda hisseder kendini? Sebep malum. Ekonomik nenlerledir ya da istenen kabiliyette cihazın yurt içinden teminindeki tekeldir. O zaman desinler ki madem ruhsatı ben veriyorum Türkiye’de şunları kullanabilirsin deyip telsizi de tıpkı araç plakası alınır gibi onlar satsın.

Biraz uzun oldu. Kısaca şunu demek isterim. Benim sorunumu bilmeyenin benim derdime çare bulması nicedir. Ben tepinir dururum boş yere divane.
Saygılarımla
Ruha USLU, TB2NMR
Amatör Uydu Teknolojileri Derneği (TAMSAT)
Network Takımı
http://www.tamsat.org.tr
Kullanıcı avatarı
TB2NMR

QTH - Şehir: Erzurum / TÜRKİYE

Dön GENEL KONULAR

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir