2500W HF Linear

Genel amaçlı HF, VHF, UHF ve SHF RF Amplifikator devreleri ve modifikasyonları

2500W HF Linear

Mesajgönderen TA7R » Çrş Haz 25, 2008 9:40 am

Merhabalar
Bilindiği gibi ülkemizde ,elektronik malzeme temininin (özellikle RF devreleri için özel elemanların) bulunabilmesi hayli güç ancak en büyük eksikliğimizi ben kaynak noksanlığında yaşıyorum.İçimizde çok spesifik uygulamaları yapabilen bu konularda tecrübe ve bilgi sahibi insanlar mevcut ancak nedense bilgiyi pek paylaşmıyoruz.
Kısa dalgada bir çok italyan ve rus istasyonunu tam skala olarak duyabiliyoruz bence bunun önemli bir nedeni buralardaki amatörlerin aralarında yardımlaşmaları ve bilgiyi paylaşmaları , bu kadar çok istasyonun 4000 -5000 er euro vererek hazır yükselteç alabildiklerini sanmıyorum ...
2000 watt üstünde çıkış alabileceğim bir Kısa Dalga Güç Yükselteci (HF Linear) yapma projem var , bu başlık altında bu projeyle ilgili internetten elde edebildiğim dökümanları paylaşıp , bilgi ve tecrübe sahibi arkadaşlardan da yardım talep edeceğim. Umudum kendi yükseltecimi yapmamın yanında , diğer amatör arkadaşlar için toplu halde bir kaynak oluşturabilmek (forumda).Bilgi ve dökümanı olanların burda paylaşması dileğiyle 73
TA7R

QTH - Şehir: TRABZON - TÜRKİYE

Svetlana GU-84B ve GU-78B

Mesajgönderen TA7R » Çrş Haz 25, 2008 10:17 am

HF linear projesinde önce kullanacağım lambayı araştırdım , karşıma en uygun lambalar Rus yapımı Svetlana GU-84B ve GU-78B Metal-seramik Tetrot lambalar çıktı.GU-84B 2500 watt civarında bir çıkış verebiliyor, GU-78B ise 3000 watta kadar çıkış verebilen bir lamba ancak epeyce pahalı , ben projemde GU-84B lambayı kullanmaya karar verdim .Yenisi Amerikada 550 - 650 dolar civarında Rusya ve Ukrayna da ise 200 dolarla 200 euro arasında değişik fiyatlara rastlamak mümkün.Böyle bir RF yükseltecin içerdiği katlar.
1- giriş katı
2 - G1 ve G2 ( Grid 1 - Grid2 Türkçesi sanırım ızgara1 , ızagara2 ) kontrol katları g1 ve g2 nin dc beslemesi-lambanın korunması-tx/rx sequelc-ALC çıkış...
3-Lambanın bulunduğu güç katı + (band seçimi ve rezonans devrelerini de kapsıyor)
4-Çıkış katı
4-G1 ve G2 için -flaman için - Anot için besleme (güç kaynağı) katları ...
(375V DC / 12,0,-12V DC/ 27V AC/ 2800 ila 3300 volt arası DC)
Ben projeye G1 ve G2 kontrol devreleri ile başlamaktayım, ingiliz amatör G3SEK in Tetrode lambalar için hazır kiti var , isterseniz sadece baskı devresini de alabiliyorsunuz ,devrelerin şeması da internette açık http://www.ifwtech.co.uk/g3sek/boards/t ... rode-1.htm
adresinde .
Mazlemenin bir kısmını Türkiyeden bulamadıklarımı ise yurt dışından getirteceğim .Ana devre olarak da Rus amatör RL3BM nin projesinden faydalanacağım
http://www.rl3bm.ru/projects/30/bm3000- ... -diapazony
Giriş ve güç devrelerini bu sitede görebilirsiniz ...
(Not: Hata ve eksiklerimi lütfen düzeltiniz)
Resim
En son TA7R tarafından Prş Haz 26, 2008 12:36 pm tarihinde düzenlendi, toplamda 3 kere düzenlendi.
TA7R

Mesajgönderen NA5B » Çrş Haz 25, 2008 5:49 pm

Merhaba,
RF Guc yukseltecleri konusunda oldu bitti ilgiliyim ve 20 yillik bir kolleksiyonum da var. Cogu tamir isteyen amplifikatorler bunlar. Onumuzdeki sene tasinma isi bittikten sonra el atmayi dusunuyorum. Artik zamani geldi!! :D :D
Bu bolumun Turk Telsiz Amatorleri tarafindan ilgi gorecegine eminim. Ayrica WW2L Levent ve TA4C Ugur Bey'in de RF amplifikatorleri alaninda genis calismalari var. Bu bolumun devamli takip edileceginden supheniz olmasin. Simdiden kolay gelsin. Basarilar diliyorum.
Iyi calismalar
73 de NA5B-TA5B
Mehmet Ozcan
www.turkkonferans.org
Kullanıcı avatarı
NA5B

QTH - Şehir: Washington DC Area, USA

Mesajgönderen TA4C » Çrş Haz 25, 2008 11:11 pm

Merhaba.
calismalarinda basarilar bu voltta dikkatli olmani dileriz.
Tüm amatör çalışmalarımızın linki aşağıdadır.

LINK: ftp://forum@na5b.myftp.org/TA4C-TB4CAL/
http://ta4c.myftp.org/
http://www.turkkonferans.org
http://www.turkkonferans.org/forum/
E-Mail ve MSN = ugurta4c@hotmail.com
TA4C Uğur ŞEN
73's
Kullanıcı avatarı
TA4C

QTH - Şehir: Antalya / Turkiye

Anot - Yüksek Voltaj (HV) beslemesi GU-84B için

Mesajgönderen TA7R » Prş Haz 26, 2008 10:36 am

Resim

Uğur beye teşekkürler, henüz tam olarak çözemediğim konulardan biri Gu-84b nin Anot için gerekli besleme devresi . Yukarıdaki resimde solda olan devreyi yapmayı düşünüyorum. Bu devre hakkında düşüncesi olan arkadaşların yazmasını rica ediyorum .Bir de devrede kullanılan 220V giriş 2800 Volt çıkış trafosunun akım değeri tam olarak ne olmalı ? şemaya göre sanırım 1 Amper ancak değişik kaynaklarda değişik bilgiler var bunlar 1.2A - max 1.5 A hatta 0.5 A olanına da rastladım. Yardımcı olacaklara şimdiden teşekkürler 73 ...
TA7R

Bu da GU-84B kullanılan başka bir devre

Mesajgönderen TA7R » Prş Haz 26, 2008 4:02 pm

Resim
TA7R

Mesajgönderen NA5B » Prş Haz 26, 2008 7:01 pm

Besleme devresi ile ilgili birkac konuya deginmek istiyorum.
Filitre devresindeki elektrolitik kondansatorlerin belirtilen voltajin altinda olmamasina ozellikle dikkat edilmesi gerekir. Devrede birbirine dengeleyici direnclerle birlikte seri bagli 10 adet kapasitor gorulmektedir. 400x10= 4000Volt luk bir kondansatore esittir. Devreden akim cekilmedigi anda besleme voltaji 3900Volt civarinda oldugu icin hala hazirda dayanabilecegi voltajin esik noktasindadir. Daha kucuk voltajda kondansator varsa en az 4000 veya 4500 volta dayanabilecek sekilde seri baglamak gerekir. Hatta ben yukaridaki devreye bir veya iki kondansator daha ilave ederdim garanti olsun diye.
Ayrica ilk kez enerji verildiginde kondansatorler diyot ve trafo uzerinde kisadevre etkisi yapar. Bunu onlemek icin 220V bir role araciligiyla once bir direnc uzerinden gecirilir ve hemen pesinden de tam enerji verilir. Genellikle uygulama boyledir.
Yuksek voltajin ark yaparak iletime gectigini de gozonunde tutmak gerekir. Her 1000 Volt atmosferde 1mm mesafede ark yapar. Buna gore 4000 Voltun ark mesafesi en az 4mm dir. Yani boylesine yuksek gerilimin uclarinin birbirine en az 10 mm uzak tutularak guvenlik mesafesi saglanmalidir.
Unutulmamasi gereken asil onemli konu guvenlik dir.. Yuksek Voltaj olumle sonuclanan kazalara neden olabilir. Surekli dikkatli olmak gerekir. Calisma sirasinda gerektiginde her defasinda yuksek gerilim devresinin kapali olduguna dikkat etmek ve yuksek gerilim uclari kisa devre edilerek bosalmis olmasindan emin olmak gerekir.
(ikinci devrede 2x voltaj katlama metodu uygulanmistir)
73 de NA5B-TA5B
Mehmet Ozcan
www.turkkonferans.org
Kullanıcı avatarı
NA5B

Mesajgönderen TA4AU » Prş Haz 26, 2008 8:22 pm

Abi bu bölümü açtığınız çok iyi olmuş ben oldum olası QRO Meraklısıyımdır. Ama hiç deneme şansım olmadı 200 W. geçemedim tüm telsiz hayatımda umarım bir gün malzeme bulurda en az 500 W. lık bir linear yapmak istiyorum.
Msn Adresim : Çağrı işaretim@hotmail.com Telsiz ile ilgilenen Tüm Abilerimi Kardeşlerimi Bekliyorum Bol Bol 73' ler
www.ta4au.com
Kullanıcı avatarı
TA4AU
**

QTH - Şehir: Isparta - Turkiye

Mesajgönderen TA7R » Cum Haz 27, 2008 11:02 am

NA5B Mehmet abi verdiğiniz bilgiler çok yararlı ,HV besleme konusunu tam olarak çözebilmek için girişte kullanılmasını önerdiğiniz role+direnç devresinin bir şemasını ekleyebilirseniz çok iyi olacak.Ayrıca beslemede kullanılacak trafonun akım değeri ne olmalı? Çıkış voltajı konusunda da değişik uygulamalar var , GU-84B yi 2800V DC ile de süren 3000V DC ve 3300V DC ile de süren uygulamalara rastlamak mümkün.
Enteresan olanı GU-84B nin datasheet inde Anot voltajı olarak 2200 V Dc öneriliyor .Bu durumda anlayabildiğim kadarıyla görünen uygulamaların hemen hepsinde lamba yüksek emisyonda çalıştırılıyor. PA yı esas olarak SSB ve CW de kullanacağımız için devamlı gönderme olmayacak lamba çok kısa süreler iletimde olacağı için bu gücü tolare edebilir ama ben minumum değerleri tercih etmeyi düşünüyorum.Biz lambamızı yüksek emisyonda çalıştırmayalım ömrü uzun olsun bu arada da 300 - 500W bir çıkış gücünden de vazgeçelim dersek minimal sevide anoda kaç volt ve kaç amper göndermeliyiz ?
GU-84 B English manual 'den ...
Limit Operating Values
Heater voltage (AC or DC), V 25.6-28.4
Anode voltage, kV:
DC 2.2
instantaneous value 4.25
Grid 2 voltage (DC) V 400
Negative grid 1 voltage (DC), absolute value,V 150
Input voltage (amplitude value), V 150
Cathode-heater voltage (either polarity, absolute value), V 100
Cathode current, A:
DC component 2
instantaneous value 6
TA7R

Mesajgönderen TA7R » Cum Haz 27, 2008 11:21 am

Resim

Resim

Resim
TA7R

Mesajgönderen NA5B » Cum Haz 27, 2008 4:40 pm

Evet, aynen boyle.. Bir zaman rolesi ile birlikte besleme devresine direncler vasitasiyla zayiflatilmis akim yollanir. Bu sirada filitre kondansatorleri dolmaya baslar. Hemen pesinden de zaman rolesi suresini tamamladigindan sebeke voltaji direk uygulanmaya baslar.
Paylasim icin tesekkurler
73 de NA5B-TA5B
Mehmet Ozcan
www.turkkonferans.org
Kullanıcı avatarı
NA5B

Mesajgönderen NA5B » Cum Haz 27, 2008 5:28 pm

Sirasi gelmisken bir aciklama daha yapmak istiyorum. Gunumuzde artik 12 ila 50 Volt civarinda calisabilen ve bir Telsiz Amatoru icin yeterli olabilecek gucu veren yari iletkenler RF amplifikatorlerinde kullanilabilir.
Hatta CB sistemlerinde kullanilan 4 transistorlu ve 500W civarinda cikis yapan Genis Band RF Amplifikatorleri var. Her ne kadar 27 MHz bolgesinde kullaniliyorsa da bazen hicbir degisiklik yapmaya gerek kalmadan 1.8~30MHz arasinda kullanilabilmekteler. Ustelik Linear oldugu icin SSB uygulamalarinda da rahatlikla kullanilabilmektedir.
RF Amlifikatorlerine bence dusuk voltaj gerektiren transistorlu RF amplifikator projeleri ile baslamak gerek. Tecrube edindikce Yuksek Voltaj gerektiren lambalilara gecis yapilabilir.
73 de NA5B-TA5B
Mehmet Ozcan
www.turkkonferans.org
Kullanıcı avatarı
NA5B

Mesajgönderen TA7R » Cmt Haz 28, 2008 10:24 am

Resim

Safety: With nearly all tube type amplifiers, there will be High Voltage. These voltages can be LETHAL! The greatest of care must be taken when working around HV, better yet, de-energize the circuit, prior to work being done to it. There will be a section on HV safety interlocks later.

Be careful! Never become comfortable around exposed HV! Many hams have died when contacting HV, lets not have anymore un-needed deaths.

$$$ ? : How much is this going to cost you? That is entirely up to the builder. If you want to spend as little as $100, or as much as $10,000, it is your call. If you buy all new parts, the cost will be very high, if you redesign an old amp, the cost might be very low, but hopefully the results will be the same.

Ham-fests and the Internet are great sources for xxxxxxxx, high quality parts. It would be necessary to design the unit before you start hunting parts, that way you will know what you need. The tube used, and the power level of the output will dictate the parts needed.
TA7R

Mesajgönderen TA7R » Cmt Haz 28, 2008 10:39 am

Mehmet bey ve Uğur beyin de belirttiği gibi lambalı Linear yükselteçlerde en önemli sorunların başında güvenlik ve hayati tehlike geliyor !!! Projeyi irdelemeye başlarken bu husus fazla dikkatimi çekmemişti buradaki yüksek voltajın TV lerin eht trafosunda olduğu gibi (tv de 15-18000V civarı) çok da tehlike arzetmeyeceğini düşünmüştüm ancak konu hakkında bilgili herkesin ısrarla belirttiği tehlikeyi irdeleyince gerçeği gördüm burda tv den farklı olarak çok daha yüksek bir akım sözkonusu ve bu voltajla bu akım üzerinizden geçtimi kesin öldürücü !!!
HF linear yapma konusunda geniş bilgiler veren ingilizce bir site
http://www.kk5dr.com/ampbuilders.htm
de KK5DR nin anlattığı gibi çok mühim ve tehlikeli bir konu ...
Bu durumda güvenliği tam olarak sağlamadan projeye başlamamak gerekiyor .Ben mutlaka bir linear yapacağım düşüncemi şimdi bu konuyu önce teoride çözeceğim olarak revize ettim ! Bilgili ağbilerimiz - arkadaşlarımızın yardımıyla bu konuyu burda irdeleyip çözelim , türkçe bir hf linear kaynağı olsun.
TA7R

Mesajgönderen TA4C » Cmt Haz 28, 2008 3:54 pm

Merhaba Ahmet bey.
kararina cok sevindim.Teorik olarak herseyi cok iyi bilmede yarar var gerisi cok kolay sadece ince bir uygulamayla PA ya sahip olunur.
Asagida yazicaklarimdan sakin olaki hevesini kirma PA lar hakkinda denenmis bilgi almak icin tam yerindesin.
PA'larin nin calisma prensibini bilmen yapman demektir

Once basimizdan gecen bir olayi belirtmeden gecemiyecegim, yil 1969
yilmaz abeyimle (TA4CAL) TA4EW cesitli denemelerden sonra xtal osc li osc si yine lambali 2x807 cikisli verici yaptik anot voltaji DC 750 volt, vericinin kasasi uydurma bir eski lambali radyo kasasiydi kucuk bir sehpanin ustundeydi vericinin tx yaptirmasini bir anahtarla yapiyorduk,derken verici calisir haldeyken nasil olduysa yilmaz abeyimin kollarinin ustune dustu anot voltaji sol isret parmagina sag elide sasedeydi yani tam bir kisa devre bir anda odayi et kokusu kaplarken beli one dogru kivrilmaya basladi bunlar saniyeler icinde oldu.Ilk aklima gelen sebeke voltajini kesmek oldu ve pirizden fisi cektigimi hatirliyorum.Yilmaz abeyime baktigimda parmaginin ustunde bir santimetre kare
et yoktu kemik gorunuyordu.
kisa surede yilmaz abeyimin tedavisini yapip tekrar zarara bakalım dedik vericide bir zarar yoktu . Vericinin sebekedeki fisine baktigimizda ucunda piriz vardi ,pirizin duvardaki yerine baktigimda iki kablo kalmisti ,can havliyle fisi cektim diye dusunurken pirizi yerinden sokmusum.
Buyuk gecmis olsun

PA lara geri donelim, sen ne kullaniyorsun dersen tabiki
anot voltaji 626v - 1000v.ayarli cikista 6xPL 519 1100w.cikisi olan kendi yaptigim lambali PA kullaniyorum.Tabiki denemelere bir lambayla basladim.Tabiki yilmaz abimin yardimiyla.Bana herseyi ogreten odur.
Neden bu lambayi kullaniyorsun dersen yapimi kolay.
sadece anot voltji ve fleman votaji ile calisiyor sadece 1100w. alabilmen icin sinyal girisine 100w.giriliyor.Sinyal lambanin katotuna giriliyor.
Ikinci kolaylik anot voltaji icin trafo'laradan bezdigim icin trafo kullanmiyorum sebeke voltajini 2kw lik bir kara kutu buzdolabi reguletorunden 220v. tu 270-300v.cıkartip gerilim katlamayla 1000v. 3-4 ampere cıkartiyorum.

Lambalarin yani sira artik turkiyede guzel seramik transistorlerde var. bunlarda cok calistik yapimi ve calisma prensipleri hakkinda tum bilgileri mevcut elimizde.
Mesela CB de calisan bir B550P 4 X MRF455 kullanan modeli basit bir motifiye ile amator bantlarda calisiyor Yanan MRF455 yerine ensesi daha kalin yani kolay yanmiyan 2sc2782 -80W-175Mhz kullaniyoruz.
Bu PA icine bakarsan ftp://forum@na5b.myftp.org/TA4C-TB4CAL/ anfilerimiz bolumunde,ikiser transistorlu iki PA nin birlestirilmis oldugunu gorursun.
Birlestirme methodunu iki B550P ye de uygulayabilirsin.700-750w.alirsin
Bir B550P yaklasik 300w.atarken 13.8v. 35-40 amper ceker.guc kaynagi buna uygun olmalidir.
Transistorlu bu vatlarda yuksek amper cekiyor .Fakat 13.8 yerine 30-40v.da calisan transistor kullanirlar cekilen amper yariya duser.
Sen bunlari nasil denedin dersen bende 13.8v. 2X 180 amper veya 24v. 180 amper PIONER svicmod guc kaynagim var.
Dusundugum herseyi burada bir seferde yazmam hakikaten zor, soru cevap seklinde olursa NA5B Memet abi ve WW2L Levent abinin yardimlariyla kolayca cevaplariz.
Senin gibi PA larla ugrasan arkadas bulmak zor bu nedenle calismalarinda kolayliklar basarilar diliyorum.
PA basligini onerdigin icinde sana ve NA5B mehmet abiye cok tesekkur ediyorum.
Tüm amatör çalışmalarımızın linki aşağıdadır.

LINK: ftp://forum@na5b.myftp.org/TA4C-TB4CAL/
http://ta4c.myftp.org/
http://www.turkkonferans.org
http://www.turkkonferans.org/forum/
E-Mail ve MSN = ugurta4c@hotmail.com
TA4C Uğur ŞEN
73's
Kullanıcı avatarı
TA4C

QTH - Şehir: Antalya / Turkiye

Sonraki

Dön RF Güç Yükselteçleri