HF Power Ampli üzerindeki transistörler

Genel amaçlı HF, VHF, UHF ve SHF RF Amplifikator devreleri ve modifikasyonları

HF Power Ampli üzerindeki transistörler

Mesajgönderen TB5X » Çrş Ara 29, 2010 4:31 pm

Arızalı bir HF telsizden çıkarmış olduğum resimdeki Pa yı yaptığım QRP telsizde kullanmak istiyorum. Bu devre ve transistörler ile ilgili bilgi rica edecektim.. Transistörlerin bazıları ile ilgili internette hiç bir bilgiye ulaşamadım.. Yardımcı olacaklar için şimdiden çok teşekkür ederim..
Resim
Resim
Bu Pa katı ile ilgili altaki linkte, full çıkış ayarı için ingilizce bir açıklama var.Orada besleme uçlarının yanında devreye giren birde ince kırmızı kablo var . O ne için kullanılıyor? Linkte açıklama yazmış ama ingilizce olduğu için pek anlayamadım.

LİNK: http://www.wb4hfn.com/DRAKE/DrakeArticl ... R7-Amp.htm

Bu devredeki transistörler yerine hangi transistörleri kullanabilirim?
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Kullanıcı avatarı
TB5X
**

QTH - Şehir: Nigde - Bor / TÜRKİYE

Re: HF Power Ampli üzerindeki transistörler

Mesajgönderen NA5B » Pzr Oca 16, 2011 1:56 am

Merhaba,
Yukaridan ikinci resime bakarak transistorlarin ne maksatla kullanildiklarini yazayim.
1-En sag alttaki TO-220 kilif Regule entegresidir. Sanirim 7805, yani +5V regule. (7808 de olabilir. 8v regule)
Bu regule devresi hemen solundaki iki TO-220 kilif BIAS transistorlarina sabit voltaj yollayarak BIAS tarafina dengelenmi$ voltaj uygulamaktadir.
2-Solundaki RF FINAL transistorlarinin LINEAR CALI$MASINI saglamak maksadiyla bu rf final transistorlarinin base'ina +0.7V civarinda voltaj uyguladigi BIAS regulatorudur. Herhangi 1-2 Amp gecirebilen transistor niteligindedir.
3-Hemen solundaki yine BIAS voltaj regulatorudur. Final transistorlari suren RF DRIVER (surucu) transistorlarinin BASE uclarina 0.7V civarinda bias voltaji yollar.
4-En sol ust taraftaki RF DRIVER transistorudur ve ortadaki RF DRIVER transistorlarini surer.
Buradan da anla$iliyor ki bu amplifikatoru surmek icin en fazla 1W RF yeterli. (100~200mW ile deneme yapardim yerinizde olsam)
5-Orta yukaridaki iki transistor PUSHPUL RF DRIVER (E$le$mi$ olmasina dikkat edilir)transistorlaridir ve RF FINAL TRANSISTOR'larini surer.
6-En sag taraftaki seramikler RF FINAL transistorlaridir. (E$le$mi$ olmasina dikkat edilir)Tahminen toplam ciki$ 100 W civarindadir.
7-Kirmizi kablo 12 volt direk beslemeden enerji alarak en sol taraftaki tek ve ilk RF surucusunu beslemektedir. En sol devrede dikkat ederseniz bir POT var.. Bu devre belki ilk RF surucusunun regule ediyor veya RF seviyesini belirliyordur.

Umarim faydali olmu$tur.
Iyi cali$malar
73 de NA5B-TA5B
Mehmet Ozcan
www.turkkonferans.org
Kullanıcı avatarı
NA5B

QTH - Şehir: Washington DC Area, USA

Mesajgönderen TB5X » Pzr Oca 16, 2011 9:25 pm

Mehmet bey verdiğiniz bilgiler benim için çok değerliydi sağolun..
Sormak istediğim ve merak ettiğim bir şey daha var .. Bu çıkış katını ben elyapımı 5 6 Watt veren QRP cihazıma bağladım fakat çıkış alamadım.. http://www.wb4hfn.com/DRAKE/DrakeArticl ... R7-Amp.htm bu linkte bu çıkış katından full güç almak için bazı ayarlardan bahsetmiş..
Çıkış katının ana beslemesinin yanında bir ince kırmızı kablo daha devreye giriyor..
Resimdede işaretli olan bu bağlantı göndermeye geçtiğinde çıkış katını tetikleyen bir +12 v için mi ?
Bu bağlantıyı ne için kullanmalıyım?
Bu konuda da yardımcı olabilirseniz sevinirim..

Teşekkürler 73 ler..
Kullanıcı avatarı
TB5X
**

Mesajgönderen NA5B » Pzr Oca 16, 2011 11:05 pm

Merhaba, bu ince kirmizi kablo ilk mesajimda da yazdigim gibi en 12Volt ile solda tek ba$ina duran birinci RF surucuyu besliyor.
4-5 watt'lik sinyal ilk giri$ icin cok yuksek. Bu giri$le ilk (en sol taraftaki) transistoru yakarsin. Ilk mesajda yazdigim gibi 200~300mW ile deneme yapman gerek. Ama en soldaki devreyi etkisiz hale getirerek cikarirsan o zaman 1veya2 W civarinda sinyal ile ana amplifikator kartininin solunda bulunan ilk CIFT PUSHPULL RF SURUCU TRANSISTORLARI'na yeterli sinyal vererek bu amplifikatorden gereken randimani alabilirsin.
Umarim tum transistorlar saglamdir. Ilk transistora 4-5w verdiyseniz buyuk ihtimalle bu ilk transistoru yakmi$sinizdir. Oyle ise yukarida yazdigim gibi bir ana RF baskili devresindeki giri$i kullanin.
Kolay gelsin
73 de NA5B-TA5B
Mehmet Ozcan
www.turkkonferans.org
Kullanıcı avatarı
NA5B

Mesajgönderen TB5X » Pzr Oca 16, 2011 11:23 pm

New_IMG_1556.jpg

Mehmet bey bahsettiğim ince kırmızı kablo hem birinci RF sürücüye hemde ikinci PUSHPULL ların olduğu kısma bağlı.. sadece 1. kısma girmiyor.. (resimdede görüldüğü gibi)

Resim

Bu resimin altına bağlantılar için:

The red lead connecting the + power lead to the small post just below it sets the unit to "transmit" mode. The signal from the generator is applied via the coax seen at the bottom of the photo.

diye bir açıklama yazmış amatör arkadaş..
Kullanıcı avatarı
TB5X
**

Mesajgönderen NA5B » Pzt Oca 17, 2011 1:58 am

Evet bende ayni $eyi bir onceki mesajda ve ilk orjinal cevapta yazdim.. Tekrar yazayim.
Bu ince kirmizi kablonun bir ucu ana kartin oldugu yerdeki KALIN KIRMIZI yani + 12V beslemeye bagli ve buradan +12 volt enerji alir ve bunu kucuk board tarafina ta$iyarak buradaki tek ve ilk RF SURUCU transistor devresini besler. Bu i$e yaramaktadir.
Bo$ta kalan ve okla i$aretledigin kirmizi bu amplifikatorun kullanildigi diger devrelerden birine baglaniyordur.
Bu arada bir test yapmani istiyorum. Bu amplifikatore sadece 12 Volt enerji ver ve bir olcu aleti ile ilk gonderdigin ikinci resime gore en soldaki ilk surucu, pe$inden gelen pu$pul surucu ve en son Final pushpul transistorlarin KOLLEKTOR uclarina olcu aletini VOLT konumuna getirerek bakarmisin? Hepsinde topraga gore +12V enerji okuman gerek.
73 de NA5B-TA5B
Mehmet Ozcan
www.turkkonferans.org
Kullanıcı avatarı
NA5B

Mesajgönderen TA4C » Pzt Oca 17, 2011 2:26 am

Merhaba hocam,
Mehmet abinin tüm açıklamalarına katılıyorum.
Devrenin alttan görünüş resim şekline kalın kırmızı ve ince kırmızı kablonun girdiği yeri işaretleyip gönderirmisin buraya.
Benim gödüğüm kadarıyla ince kırmızı tel kartta kalın kırmızıya bağlı değil, sen resmi işaretliyince daha iyi anlamış olucağız
ama her halikarda ince kırmızı tele +12volt uygulamalısın.
Birde devreye voltaj verirken mutlaka sigortadan geçir devrede arızalı parça olabilir düşüncesiyle.
Tüm amatör çalışmalarımızın linki aşağıdadır.

LINK: ftp://forum@na5b.myftp.org/TA4C-TB4CAL/
http://ta4c.myftp.org/
http://www.turkkonferans.org
http://www.turkkonferans.org/forum/
E-Mail ve MSN = ugurta4c@hotmail.com
TA4C Uğur ŞEN
73's
Kullanıcı avatarı
TA4C

QTH - Şehir: Antalya / Turkiye

Dön RF Güç Yükselteçleri

Kimler çevrimiçi