HF Linear

Genel amaçlı HF, VHF, UHF ve SHF RF Amplifikator devreleri ve modifikasyonları

HF Linear

Mesajgönderen TA4AU » Pzt Şub 02, 2009 9:10 pm

Abilerim merhabalar bende Kendi HF Linearımı yapmak istiyorum. 4 Adet MRF 150 ile 600 WAat alınabilen bir şema var ama fiyatı aklımda olan EL519 lambalı linearın fiyatını geçiyor hemen hemen iki katı Lambalı linearlardanda hiç anlamamıyorum. MRF 150 de güzel ama ama yandığı zaman transistöerler çok pahalı 4 mrf parasına 8-10 tane lamba alınabiliyor. Çok istiyorum yapmayı yada edinmeyi kafam çok karışık :cry:

73 ler
Msn Adresim : Çağrı işaretim@hotmail.com Telsiz ile ilgilenen Tüm Abilerimi Kardeşlerimi Bekliyorum Bol Bol 73' ler
www.ta4au.com
Kullanıcı avatarı
TA4AU
**

QTH - Şehir: Isparta - Turkiye

Mesajgönderen NA5B » Pzt Şub 02, 2009 9:40 pm

Yuksek guclu RF amplifikatorleri konusunda ne kadar deneyimli oldugunuzu bilmiyorum. MRF-150 yazdiginiz gibi pahali ve oldukca ciddi RF seviyelerde calisan devrelerde kullanilir. Diger yandan lambali devrelerde hayati tehlike tasiyan yuksek gerilim sozkonusudur. Yakin gecmise kadar RF transistorlarinin zor bulunmasindan dolayi lambali RF devreleri yapimi amatorler arasinda mecburen yaygindi. Lambali devrelerle calisirken mutlaka yuksek gerilim ile ilgili guvenlik bilgileri edinmek gerekir. Boyle devreler uzerinde calisirken yaninzda mutlaka yine ayni bilgilere sahip olan arkadasiniz bulunmasinda yarar vardir. Sistemde enerji varken iletkenlere dokunulmamasi gerekir.
RF amplifikatorleri hakkinda yeterince tecrube sahibi olmak icin dusuk maliyetli, dusuk voltaj ile calisan transistorlu/FET'li devrelerden baslamanizi tavsiye ederim. Hatalariniz mutlaka olacaktir ama hatalarinizin sonuclari ciddi seviyelerde olmayacaktir.
RF Amplifikatorleri benimde yakindan ilgilendigim, uzerinde calismak istedigim devrelerdir. Maksadim hayati tehlikelerle sonuclanabilecek emniyet konularinda size bir on uyarida bulunmaktir.
73 de NA5B-TA5B
Mehmet Ozcan
www.turkkonferans.org
Kullanıcı avatarı
NA5B

QTH - Şehir: Washington DC Area, USA

Dön RF Güç Yükselteçleri

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir