SDR ve TV kartlari ayni mi?

Gelecegin Haberleşme sistemi. Tüm haberleşme sistemlerinin yerini alacak Yazılım Tanımlı Radyo'nun Amator Telsiz uygulamaları.

Moderatör: WW2L

SDR ve TV kartlari ayni mi?

Mesajgönderen TA2AAB » Pzt Şub 04, 2008 11:35 pm

merhaba,
SDR yi düşürken konferans anlatımından sonra PC lere takılan TV kartları da bir nevi SDR özellik değil mi?
Bununla ilgili olabilecek bir yaşanmış olay var ;
Yakın bir ilçede adamın biri CİNE 5 şifreli sistemi havadan alıp şifreleri PC de kırıp lokal olarak kablo sistemi ile servis edip kazanç sağladı adamı dava ettiler adam ben bunu teknik olarak yaptım bana karışamazsınız dedi
Tabi sonunda güç baskın geldi adam uğraşmadı ve sistemi kapattı Sene 1998-2000 yılları arasıdır.
WW2L da bu olayın 1998 1999 yıllarında daha da geliştiğini anlattı çakıştı yani ,
Demek istediğim Türkiyede de birileri amatör olmasada biliyor ve kullabiliyordu gibi.Ne dersiniz?
TA2AAB

QTH - Şehir: Eregli - Zonguldak / Turkiye

Mesajgönderen TB2NMR » Sal Şub 05, 2008 9:02 pm

Aslında yaşanmış olan meselenin bazı yerlerine katıldığımı söyleyemem. "Tenik olarak ben yaptım karışamazsın" sözü de gücün baskın gelmesi de farklı algılanabilir. Güç dediğiniz kanun koyucu ve koruyucudur. Aynı şekilde olaya bir de değişik açıdan bakalım.

Diyelim ki ben bir bigisayar kurduyum ve "X" bankasının tüm sistemlerini ele geçirip hesaplara el koydum. Bu durumda kendimi "teknik bilgimi kullandım ve yaptım" diye kanun önünde savunmam ya da karşılığında o kurumu zarara uğrattığım için ceza almamam mümkün mü?

Bunu amatör telsizcilik ile bağdaştırdığımızda kendim bir QRP alıcı yaptım, bununla da amatör bantları dışına çıktım ve elde ettiğim konuşmaları, yayınları yine RF üzerinden veyahut başka sistemlerle üçüncü kişilere aktardım diyelim. Bu ne etik kurallarımıza ne de hukuksal anlamda doğru olmayacaktır veneresinden bakarsanız bakın suçtur. Unutmayalım ki, Kanunlar hyatımızı zorlaştırmak veya kısıtlamak için değil, iyi insanları kötü addedilebilecek kişilerden ve art niyet gütsün/gütmesin başkalarına zarar verebilecek hareketlerden korumak, bireylerin gerek kamusal ve gerekse kişisel hak ve hukuklarının muhafazası için vardır.

TV kartı ve SDR kousuna gelince. TV kartları ve ses kartları da bildiğiniz üzere bilgisayar ile kullanılabilmekte (harici kartlar hariç). Alıcı TV ya da radyolar gibi başlı başına bir işlem yapma inkanları yok. Bu bağlamda donanımsal özelliklerin bir bilgisayar yazılımı ile kullanılması ve işlenmesinde pekala SDR yapısına benzetilebilir. Yoksa bu tartışmanın sonunda haydi SDR ile bir TV kartı yapalım sorusu mu gelecek? :lol: Kolay gelsin.
Saygılarımla
Ruha USLU, TB2NMR
Amatör Uydu Teknolojileri Derneği (TAMSAT)
Network Takımı
http://www.tamsat.org.tr
Kullanıcı avatarı
TB2NMR

QTH - Şehir: Erzurum / TÜRKİYE

Mesajgönderen NA5B » Sal Şub 05, 2008 9:55 pm

Sadece TV karti bolumune cevap yazmak istiyorum.
TV kartlari devrelerine baktigim kadariyla bu alicilar, FM radyo karti da dahil RF PREAMP+OSC(PLL)+IF+DEDEKTOR bloklarindan olusan siradan HETERODIN alici modelidir. Ancak Frekans kontolu Bilgisayar yazilim tarafindan yapilir. Bu kartlarda bulunan SENTEZOR-PLL devresi PC tarafindan kontrol edilerek istenilen frekans uretilir. SDR ile ilgisi yoktur.
Iyi calismalar
73 de NA5B-TA5B
Mehmet Ozcan
www.turkkonferans.org
Kullanıcı avatarı
NA5B

QTH - Şehir: Washington DC Area, USA

Dön SDR Software Defined Radio ( Yazilim Tanimli Radyo)

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir