SDR - Yazilim Tanimli Radyo

Gelecegin Haberleşme sistemi. Tüm haberleşme sistemlerinin yerini alacak Yazılım Tanımlı Radyo'nun Amator Telsiz uygulamaları.

Yazilim Tanimli Radyo - SDR

Bu konu ile ilgileniyorum
22
69%
Ilk defa duyuyorum
10
31%

Toplam oy : 32

Mesajgönderen TB2NMR » Cmt Şub 23, 2008 2:47 pm

Teşekkürler. Uğur abi merak etme bulunur elbet yapılacak bir şeyler. Ay'dan ya da ISS'nin güneş panellerinden sektirme yaparız biz de seninle.

Olmadı yapıveririz bir SDR daha Mehmet beye yollar mekiğe hediye ederiz. Yazık gariplerim yukarda onca modern cihazları arasında bir tane de SDR'leri olsun dinler dinler vakit geçirirler. Koskoca mekik ISS ye mini bir paket kadar yer bulurlar heralde. Sahi HF dalgaları İyonosfer yansımasıyla geliyor ya yukarda az da olsa atmosferi geçenleri takip edebiliyorlar mı astronotlar?

Levent bey dün akşam gelecek toplantı ile ilgili bir şeyler dedi gerisini getirmedi. Heralde bununla ilgili yeni gelişmeler çıkacak bakalım.
Saygılarımla
Ruha USLU, TB2NMR
Amatör Uydu Teknolojileri Derneği (TAMSAT)
Network Takımı
http://www.tamsat.org.tr
Kullanıcı avatarı
TB2NMR

QTH - Şehir: Erzurum / TÜRKİYE

Mesajgönderen NA5B » Cmt Şub 23, 2008 5:47 pm

:D Ama, ISS programi boyle devam ederse onumuzdeki 10 senede belki 10 kat daha buyuk gunes panelleri olacak. O zaman garanti yansitirsiniz sinyalleri!!!
(HF ile ilgili not; 21 MHz ve yukarisi uzaya sizinti yapabiliyor.. )
73 de NA5B-TA5B
Mehmet Ozcan
www.turkkonferans.org
Kullanıcı avatarı
NA5B

QTH - Şehir: Washington DC Area, USA

Mesajgönderen WW2L » Çrş Şub 27, 2008 6:50 am

Toplanti konusu degismedi sagdece bir kucuk ilave var SDR ve Antenlerle ilgili olacak.

Ruha bey bu arada ellerinize saglik devre cok guzel olmus.

--Levent
WW2L

Mesajgönderen TA2DC » Çrş Şub 27, 2008 11:56 pm

[b] BÖYLE GÜZEL ELEKTRONİK DEVRELER GÖRÜNCE ESKİ GÜNLERİMİ HATIRLIYORUM. BUDEVREYİ HAZIRLIYANLARA NEKADARI TEŞEKKÜR ETSEM AZDIR ÇALIŞMALARINIZIN DEVAMINI VE BAŞARILAR DİLERİM.
ESKİDEN OLDUĞU GİBİ HERHALDE DAHA GÜZEL YENİ TEKNELOJİ İLE KARŞILAŞIYORUM HERHALDE.KENDİMİ TAZELEYECEĞİZ TEŞEKKÜRLER EMEĞİ GEÇEN ARKADAŞLARA...
TA2DC
MEHMET DAŞKIRAN
73'LER.
BAŞARILARINIZIN SONSUZA DEK DEVAM ETMESİNİ DİLERİM. BİLGİ PAYLASILDIKCA COGALIR. 73 TA2DC
TA2DC

QTH - Şehir: Zonguldak - TÜRKİYE

Mesajgönderen NA5B » Cum Şub 29, 2008 7:06 pm

Asagida SDR calsimasi icin yararlanabileceginiz bilgiler iceren bir sunu gorulmektedir. TB2NMR Ruha Bey'in guzel calismasiyla bir araya getirilen bu sunu SDR Yazilim Tanimli Radyo'yu daha iyi anlamamiza yardimci olacaktir.

AYRINTILI ACIKLAMALARIYLA SDR SUNU

Iyi calismalar
73 de NA5B-TA5B
Mehmet Ozcan
www.turkkonferans.org
Kullanıcı avatarı
NA5B

Mesajgönderen TA4C » Cmt Mar 01, 2008 8:15 pm

Bu guzel SDR sunu icin,paylasim icin emegi gecen arkadaslarima cok tesekkurler.
Tüm amatör çalışmalarımızın linki aşağıdadır.

LINK: ftp://forum@na5b.myftp.org/TA4C-TB4CAL/
http://ta4c.myftp.org/
http://www.turkkonferans.org
http://www.turkkonferans.org/forum/
E-Mail ve MSN = ugurta4c@hotmail.com
TA4C Uğur ŞEN
73's
Kullanıcı avatarı
TA4C

QTH - Şehir: Antalya / Turkiye

Mesajgönderen TB2NMR » Pzr Mar 02, 2008 2:11 am

SDR ve devamında antenler ile ilgili konunun 01 Mart 2008'de EchoLink üzerinden geniş bir katılımla gerçekleştirilmesinde, sunularının hazırlanmasında, başarılı anlatımlarıyla sayın WW2L Levent bey ve bu imkanı sağlayan NA5B Mehmet beye desteklerinden dolayı ayrı ayrı teşekkürlerimi sunarım. Dinleyici arkadaşlarımızın da katılımıyla hoş bir konferans oldu, onlara da ayrıca saygılarımı sunarım.

Şimdiye kadar katıldığım toplantılar içinde benim bildiğim en geniş ve en uzun soluklu olanı bu oldu. Bunun yanında özellikle SDR konusunda bir çok detay işlenmiş ve bir çok sorunun da cevabı bulunmuş oldu. Şimdi sıra artık dinleyici arkadaşlarımızın biraz daha aktif katılımıyla bu projeye destek vermelerinde. SDR konusunda uygulamalarınızı çalışsın çalışmasın burada paylaşmaktan, soru sormaktan çekinmeyiniz.

Burada karşılaştığınız sorunu yazmanız, çözüm bulmanız, yeni fikirler üretmeniz sonucunda SDR konusunda en iyi Türkçe kaynağa sahip olmuş olacağız.

Bu arada arkadaşlarımızın WW2L ve NA5B ile birlikte hazırlamış olduğumuz SDR sunumu beğenmelerine sevindiğimi de belirtmek isterim. Zaman buldukça derli toplu ve bir konuyu baştan sona özetleyen bu tür Türkçe kaynaklar elimizden geldiğince çoğalacaktır.

Türk amatör telsizcileri olarak sorunlarımız da , dertlerimiz de , meraklarımız da hep ortak aslında. Bir takım olumsuzlukları bir kenara bırakıp bunlardan sıyrılarak el birliğiyle daha güzel şeylerin yapılacağına inancımı buradan bir kez daha yineliyorum.

Son olarak; gerek VHF ve gerekse UHF bandından Ankara linkinin konferans boyunca geç saate kadar aktif tutulmasında gösterdikleri özen ve ilgiden dolayı sayın TB2MRK-Mustafa, TB2NJL-Levent ve TB2NIM-Alaaddin beye de bireysel olarak teşekkür ederim. 73
Saygılarımla
Ruha USLU, TB2NMR
Network Takımı
Kullanıcı avatarı
TB2NMR

Mesajgönderen TA1CD » Sal Mar 04, 2008 7:16 am

Guzel bir calisma, emegi gecen arkadaslara tesekkur ederim. Ellerinize saglik.
Uzerinde calisilan aliciyi inceledigimde hemen aklima YU1LM/QRP geldi. Onun direct convert alicilar konusunda hazirladigi bir yazida, ayni prensip (faz farki) kullanilarak DSB alici konusunda bilgiler aktariyordu. Emin olmak icin sayfasini ziyaret ettigimde SDR uzerine yogunlasmis oldugunu gordum :D
SDR uzerinde de oldukca genis calismalari var. Sitesini incelemenizi oneririm. http://yu1lm.qrpradio.com/

Kolay gelsin.

Recep,
ta1cd/qrp
Kullanıcı avatarı
TA1CD

QTH - Şehir: Corlu / Turkiye

Mesajgönderen TB2NMR » Sal Mar 04, 2008 11:23 am

Merhabalar. Sadece son bir kaç hafta içinde yeni açılan siteleri ya da yazıları incelemedim desem yalan olmaz. Bütün dünya artık neredeyse bunun üzerine yoğunlaştı. Çok güzel çalışmalar var. Yurtdışında bazılarına sadece firmaların katılabildiği güçlü forumlar ve topluluklar var, var da var.

Ama gelin görün ki onlardan ayrıldığımız bazı noktalar var. En büyük sorun parça sıkıntısı. Amatörlük tam istenildiği gibi gelişmediği ve bu bir nevi sektör oluşturmadığı için Ankara ve İstanbul gibi büyük şehirlerde bile hala istenen malzemeleri bulmak ya zor ya da yurtdışından getirtildiği için çok pahalı. Maddiyat işin içine girince herşeyin rengi değişiyor. Yoksa ben de isterdim allı morlu bir çok SDR devresini yapıp buraya eklemeyi, pahalı Delta44 veya ASIO gibi kartları satın alıp sentezlemeyi ya da bir ARM , AVR alıp gömülü sistemler üzerine bir USB ses kartı takıp başlı başına mini bir bilgisayar kontrollü alıcı verici yapmayı ya da 32 bitlik işlemci başında ASM kodlarıyla sabahlamayı.

Tabi bunları önümüze sorun yığını olarak bırakıp ilerlemekten vazgeçmiyoruz. Yapabileceğimizin en iyisini ve yine elimizde bulunabilecek malzemelerle yapmaya çalışıyoruz. Zamanla bazı şeyler düzelecektir. Türkiye'de örneğin eğer biz amatörler mandala basıp konuşmanın yanında yeteri kadar QRP işine dalsaydık bugün Konya sokağa gittiğimizde misal "şu toroidi istiyorum" dediğimizde elimizde yok demezlerdi. Sonuç olarak talepler sektörleri doğurur ve geliştirir. Belgemi aldım, hadi bir de el telsizi aldım mı işim tamam demek bu yolda ancak bu kadar götürebiliyor.

SDR konusunda bile bakın 3.500 okunma var. Türkiye'de saysanız tüm amatör sayısı 8.000 kişi, neredeyse yarısına tekamül eder bu sayı. Hiç kimsenin ilgisini mi çekmedi, him kimse denemek istemedi mi? Herkesin elinde HF cihaz mı var? O kadar yazı o kadar sesli anlatım , çalışmalar vs. Bir de yabancılara bakın. Sen-ben merkezinden çıkıp grup olarak çalışmalara girmişler.

SDR nin üzerinde özellikle duruyoruz çünkü bu konu diğer konular gibi çok çok eskilerde kalan bir konu değil ve az bir gayretle aradaki mesafe kapatılabilir. Hatta geçeriz de. Güç de var bilgi de var. Yeter ki gönüller bir olsun, malzeme bir şekilde getirtilir. Markoni ilk radyosunu yapalı kaç yıl geçti. Biz hala "bip bip" bir CW vericinin etrafında kümelendik durduk. Türkiye'de amatörlük kabul edileli neredeyse çeyrek asır geçti, geldiğimiz nokta herkesin malumu. Bilgiyi güce döndürmediğimiz sürece bu dünyada sesimiz ancak telsizinizin Watt' ı kadar çıkar, mandalı bıraktığınızda sbizi kimse hatırlamaz. Yeni teknolojilerin üzerine cesaretle gidilmeli, yeni düşüncelere açık bir bilinçle irdelenmeli, her yeni çıkanın bir öncekini kötülediği ya da tipik yaklaşımla bilgisayar teknolojisinin işin içine girmesiyle amatörlük konusunu yozlaştırdığı gibi bir çözümle ancak adım adım ilerleriz, yanımızdan geçip gidenlere de özenerek bakar kalırız. Kalın sağlıcakla.
En son TB2NMR tarafından Çrş Mar 05, 2008 7:56 pm tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Saygılarımla
Ruha USLU, TB2NMR
Network Takımı
Kullanıcı avatarı
TB2NMR

Mesajgönderen TA4C » Çrş Mar 05, 2008 3:10 pm

Merhaba Ruha bey.
yazini 2-3 sefer okudum. Himm diyerek dusunuyorum katilsammi katilmasammi dusuncelerine :D
Vallahi sana katilmamak mumkun degil anlattiklarinin hepsi dogru.
Fakat gercek suki amator arkadaslarimizin elektronik bilgi yetersizligi var cogunluk olarak.Bunu bilgi aktarimlariyla paylasimlarla kapatilmaya calisiliyor.
Sanirim dunyadada bu boyle, belki bagzi yerlerde elektronik bilgisi olan lar cogunlukta olan yerler vardir.
kolayliklar diliyorum.
Tüm amatör çalışmalarımızın linki aşağıdadır.

LINK: ftp://forum@na5b.myftp.org/TA4C-TB4CAL/
http://ta4c.myftp.org/
http://www.turkkonferans.org
http://www.turkkonferans.org/forum/
E-Mail ve MSN = ugurta4c@hotmail.com
TA4C Uğur ŞEN
73's
Kullanıcı avatarı
TA4C

QTH - Şehir: Antalya / Turkiye

Mesajgönderen WW2L » Cum Mar 07, 2008 6:05 am

Ruha Bey,

Bende Ugur bey gibi yazinizi 3, 4 kere okudum. Aslinda okudukca birseyi fark ettim. Amator dunyasinin bugunku sorunlari ile 20 sene oncesinin pek farki yok galiba. Size TA2KK da yayinlanan bir yazimi okumanizi tavsiye edecegim. O yazinin sizi 1976-77 ye goturecegine eminim. Detaylar farkli olsada goruntu hemen hemen ayni. Peki degisen ne? Bence degisen bir avuc amatorun sayisi ve bayragi eline alip bu amatorlerle yeni birseyler yapmaya calisan 3, yada 5 kisinin isimleri. Yazinizda 8000 amatorden bahsediyorsunuz bizler benzeri tartismalari 1978 lerde yaparken bu rakkam 50 un altinda idi :cry: Belinde ruhsatsiz silah tasiyan bir kisiye 6 ay ceza verilirken (cogunlukla buda baska bir sucu yok ise iptal edilirdi) 3222 sayili kanuna gore butun dunyada cocuklarin oyuncak olarak kullandigi 4 transistorlu oyuncak el telsizi sizi 2 sene hapise yollayabiliyordu :(

Burada hepimizin yaptigi gole maya calmaktan baska birsey degil. Ben golun yogurt tuttugunu simdiden goruyorum su ana kadar 3800 un uzerinde okunmus bir konuya sahipiz, bu konudaki toplantilar en az 100 amator tarafindan dinlenmis durumda. SDR ile ilgili ilk yaziyi koydugumda 8 kisinin ankete cevap verdigini dusunurseniz ve su anda en az 8 kisinin bu devreyi yapmaya calistigini da goze alirsaniz bana hak vereceksiniz.

Sizle bir baska izlemimide paylasayim butun bunlarin yani sira bu cihazi yaparken bir baska genc beginede LED nin ne oldugunu ogretiyordunuz :P Kiziniz babasinin bilgisayarin arkasina bagladigi ufak bir devre ile radyo yayinlarini aldigini izliyordu 10 sene sonra sizin gozunuzun icine bakip ben Elektrik / Elektronik Muhendisi olacagim diyecek bir kiziniz oldugunuda unutmayin. Bu sagdece sizin evinizde yasanilan bir olgu degil su anda bu cihazi yapmaya calisan tum evlerde elektronik muhendisliginin tohumlari atiliyor :D

Istediginizin olmasi icin biraz daha koordineli bir sekilde bir araya gelmeliyiz. Bagzen burda dahi istedigimiz parcalari bulamiyoruz. Yada bir kisi olarak almaya kalkmak mantiksiz oluyor (25 centlik bir parcaya $30 paket ve postalama ucreti verebiliyorsunuz). Yapilmasi gereken bu birligi saglayabilecek alt yapiya sahip Radyo Amatorleri cemiyetlerinin bu konuda birseyler yapmasini saglamak. 1970 lerin TRAC i bunlari yapabilecek kapasitede idi ayni seylerin cok daha yaygin bir sekilde gunumuzde cok daha kolay yapilabilecegini dusunuyorum. Yeterki eline bayragi alip yurumeye baslayacak insanlarimiz olsun.

http://ta2kk.kulup.org/content/view/104/31/

Saglicakla kalin,
Levent Sasmazel - WW2L
WW2L

İlk sdr devrem

Mesajgönderen TB2AJ » Çrş Mar 12, 2008 12:06 am

Ve ilk SDR devremi yaptım. yaklaşık olarak çay molaları dahil 3.5 saatte hazırladım.

Resim

- ☺ TB2AJ ☺ -
En son TB2AJ tarafından Cum May 30, 2008 10:17 pm tarihinde düzenlendi, toplamda 11 kere düzenlendi.
TB2AJ

QTH - Şehir: ikizdere / RİZE / TURKEY

Mesajgönderen NA5B » Çrş Mar 12, 2008 12:49 am

Tebrikler. Elinize saglik. Toroidler cikarilinca cok daha sade gorunuyor SDR alici devresi.
Tabii ki caysiz olmaz!!!! Hatta her iki eliniz mesgul oldugunda "serum yolu ile cay" alabilirsiniz! :D :D :D
Iyi calismalar.
73 de NA5B-TA5B
Mehmet Ozcan
www.turkkonferans.org
Kullanıcı avatarı
NA5B

SDR

Mesajgönderen TB2AJ » Çrş Mar 12, 2008 12:52 am

Evet. Orta kısmı boş bırakmamın nedeni ise yapacağım deneme çalışmalarım için. :)
TB2AJ

QTH - Şehir: ikizdere / RİZE / TURKEY

Mesajgönderen TB2NMR » Çrş Mar 12, 2008 11:17 am

Tekrar tebrik ederim Günay Bey. Devam edecek çalışmalarınızda başarılar diliyor, SDR konusuna katkınızdan dolayı da ayrıca teşekkür ediyorum.
Saygılarımla
Ruha USLU, TB2NMR
Network Takımı
Kullanıcı avatarı
TB2NMR

ÖncekiSonraki

Dön SDR Software Defined Radio ( Yazilim Tanimli Radyo)

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir