SDR - Yazilim Tanimli Radyo

Gelecegin Haberleşme sistemi. Tüm haberleşme sistemlerinin yerini alacak Yazılım Tanımlı Radyo'nun Amator Telsiz uygulamaları.

Moderatör: WW2L

Yazilim Tanimli Radyo - SDR

Bu konu ile ilgileniyorum
22
69%
Ilk defa duyuyorum
10
31%

Toplam oy : 32

SDR - Yazilim Tanimli Radyo

Mesajgönderen WW2L » Pzt Kas 20, 2006 4:10 am

Tum amator arkadaslarima selamlar,

Aralik ayi ile teknik sohpetlerimize geri donuyoruz. Onumuzdeki aylarda sizlerler paylasmak istedigim konulardan biride SDR - Software Defined Radio. Bu konuda yapilacak bir sohpet hakkinda neler dusundugunuzu merak etmekteyim. Lutfen bu mesaja oylama seklinde cevap yazin boylece bu konuya olan ilgiyi degerlendirelim.

Simdilik 73ler
Levent Sasmazel - WW2L
:?:
Kullanıcı avatarı
WW2L

QTH - Şehir: New Jersey / USA

SDR "Software Defined Radio" Yazilim Tanimli Radyo

Mesajgönderen WW2L » Sal Ara 19, 2006 4:38 am

Acikcasi cok buyuk bir ilgi bekledigim bu konda sadece 7 kisinin ankete katilmasi beni cok sasirtti. Size bendeki yazilim tanimli radyo lardan birinin ekran goruntusunu yolluyorum. Ocak ayinda ise bu ekrani besleyen devre ile ilgili bilgileri bu basligin altina koyacagim. Sorularinizi bekliyorum. SDR in ekraninda 7064 deki CW yayini cok acik olarak gorunuyor. :twisted:

Levent Sasmazel - WW2L

Resim
Kullanıcı avatarı
WW2L

yazılım radyo

Mesajgönderen TB4CLZ » Pzr Ara 16, 2007 11:18 pm

alanyadan selamlar iyi calışmalar merak etdim.nasıl calışıyor yöntemi nasıl selamlar
73 de TB4CLZ
TB4CLZ

QTH - Şehir: Alanya - Turkiye

Mesajgönderen TA4C » Pzt Ara 17, 2007 1:33 am

Levent abi evet bizim ilgilenmememiz mumkun degil.
Merakla bekliyoruz.calisma seklini.
Tüm amatör çalışmalarımızın linki aşağıdadır.

LINK: ftp://forum@na5b.myftp.org/TA4C-TB4CAL/
http://ta4c.myftp.org/
http://www.turkkonferans.org
http://www.turkkonferans.org/forum/
E-Mail ve MSN = ugurta4c@hotmail.com
TA4C Uğur ŞEN
73's
Kullanıcı avatarı
TA4C

QTH - Şehir: Antalya / Turkiye

Mesajgönderen TB2NMR » Pzt Ara 17, 2007 8:44 pm

Merhabalar açıkçası yazılış tarihine bakınca nasıl kaçırmışım bu konuyu dedim oysa hergün bakarım bu foruma.

Bahsettiğiniz konu sanırım Aselsan'ın da ürettiği ve yurtdışına satışını yaptığı yazılım tabanlı telsizler ile aynı mantıkla çalışıyor ancak onun gibi donanımsal özellik yerine ses kartını ve bilgisayarın devrelerini kullanarak işlemi gerçekleştiriyor değil mi?

Ya da dizüstü bilgisayarı oloanlar yaşadı, bilgisayarların götürebildikleri her yerde uygun antenleri varsa telsizli dizüstüleri mi olacak? :lol:

Pek farkedilmedi belki ama dediğim gibi ise bir çok yeni amatör pahalı cihaz almamak adına buna yüklenecektir. Sonucunu bekliyoruz.
Saygılarımla
Ruha USLU, TB2NMR
Amatör Uydu Teknolojileri Derneği (TAMSAT)
Network Takımı
http://www.tamsat.org.tr
Kullanıcı avatarı
TB2NMR

QTH - Şehir: Erzurum / TÜRKİYE

Mesajgönderen WW2L » Sal Ara 18, 2007 7:25 am

Yazilim Tabanli Radyo "SDR" konusunu tekrardan canlandirdigi icin TA9J e cok cok tesekkurler. Aslinda cok ilginc olan bu konu bir cok arkadasimizin dusundugu gibi son bir kac senenin urunu degil. Bu konudaki ilk calismalar Amerikan Ordusunun istegi uzerine 1990 larda baslamis. Su anda bizlerin gordugu universitelerin ve ozel kuruluslarin bu teknolojiyi nasil kullaniriz sorusundan kaynaklanan urunler. Her nedense SDR i ilk duydugumda aklimda olusan ICOM PRC100 olmustu. Bigisayar ile kontrol edilen radyo. Hatta TenTec in bu tip bir baska askeri cihazi da vardi (RX-330 serisi diye aklimda kalmis ama emin degilim) onunde radyolarda bulunan kontrolerin olmadigi uzaktan kontrol edilebilen bir alici cihazi idi. Aslinda bu orneklerin hicbir SDR yada yazilim tanimli radyo degiller.

Peki SDR ne?

SDR onumuzdeki 10 sene icinde su anda kullandigimiz tum HF/VHF/UHF/SHF cihazlarini rafa kaldiracak bir sistem "Ismail hocam bu sozlerle sanirim yeterince reklam yapmisimdir." Aslinda Yaesu , Kenwood , ICOM gibi sirketler yavas yavas SDR in kucuk bir ozelligi olan DSP yi "Digital Sinyal Isleme" yeni cihazlari icine koymaya basladi ama bu cihazlar ne yazikki gercek bir SDR olmaktan cok cok uzaktalar.

Size bir SDR radyo resmi koymadan edemedim. Asagidaki Falcon III bir SDR radyo. Gordugunuz gibi su anda kullandigimiz el cihazindan cok farkli degil. Peki bu cihazi SDR yapip bu denli onemli kilan ne?

SDR in bir iki ozelligi;
Teoride icinde hicbir bobin olmadan SDR bir alici yapabilirsiniz (Belki baslarda degil ama en gec onumuzdeki 10-15 sene icinde yapilabilecegine inaniyorum).
Pratikte kullanmaniz gereken bobinli rezonans devrelerini hemen hemen yok edebilirsiniz.
SSB icin ara frekans Filtre devresine ihtiyaciniz yok.
Bant gurultusu su andaki en kaliteli klasik radyodan cok cok daha dusuk.
Bugun $25a tek bant all mode (CW/AM/FM/SSB) bir aliciyi kendiniz uretebilirsiniz. Ve bu alicinin CW bant filtresi 4Khz ten 25Hz e kadar 1Hz lik adimlar ile ayarlanilabilir. (Boyle bir sistemi bu gun icin analog bir radyo ile yapmak icin filtre basina 1 YTL verdiginizi dusunerek toplam 4000 YTL harcamaniz gerektigini hesaplayabiliriz. Bu arada unutmadan ekleyeyim kaliteli bir kristal filtrenin maliyeti yaklasik 100 YTL kadardir.) :twisted:

Resim
<<<<>>>>>

Devami Gelecek.................

Simdilik 73ler

WW2L - Levent[/img]
Kullanıcı avatarı
WW2L

Mesajgönderen WW2L » Prş Ara 27, 2007 5:18 am

Cok Basit bir SDR devresi 40 metre icin 28.200 Mhz kristal kullanmaniz gerekiyor. Devre iki anten girisi icin duzenlenmis tek antenle kullanmak icin giristeki filtre devrelerinden birini yapmayabilirsiniz.

Resim

Buyutulmus goruntu icin link:
ftp://forum@na5b.myftp.org/WW2L/s66ch1.jpg

73 ler
--Levent
En son WW2L tarafından Cum Ara 28, 2007 5:39 am tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
WW2L

Mesajgönderen WW2L » Prş Ara 27, 2007 5:24 am

Bu devre ise benim yaptigim ilk SDR lardan biri.

Resim

Resim

73 ler
WW2L - Levent
En son WW2L tarafından Prş Ara 27, 2007 5:30 am tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
WW2L

Mesajgönderen WW2L » Prş Ara 27, 2007 5:29 am

Yukarda resimlerini gordugunuz basit SDR in semasi.

Resim

73 ler
WW2L - Levent
Kullanıcı avatarı
WW2L

Mesajgönderen WW2L » Cmt Ara 29, 2007 1:26 am

Bu wave dosyasi da kaydettigim cok kisa bir CQ cagirisi.

ftp://forum@na5b.myftp.org/WW2L/RX_20071228_171922.wav

73 ler
WW2L - Levent
Kullanıcı avatarı
WW2L

Mesajgönderen TB2NMR » Pzt Oca 07, 2008 2:29 am

Bir amatör hep bir HF cihaza sahip olmak ister, uzaklara seslenmek kadar uzakları duymanın da hazzı bambaşka. İlk karşımıza çıkan engel ise az elektronik bilgisi ve devrelerin korkunç karmaşıklığıdır.

Buradaki devreye gelince:

- USB portunu görmek sizi endişelendirmesin ben de ilk onu sordum, sadece besleme amaçlıymış.

- Devre iki anten için dizayn edilmiş ve girişteki filtreler kullanılmayabilirmiş ki kesin kullanmayacağım :) Tek anten yeter benim için,

- Ucuza mal edilebiliyor,

- Hareketli parçası yok, ayar yok, çevirilecek bir parçası ya da devre elemanı yok, üstelik bir LED lambası bile var sanırım renk seçiminde özgürüz. Biraz da kendimizden bir şey katmış oluruz,

- Tamamlandığında kalabalık ve dağınık bir mimarisi yok, dizüstü bilgisayar ile güzel bir uyum sağladığına eminim,

- Seçicilik hassasiyeti gayet güzel,

- Bilgisayar üzerinden kontrol yazılımı anlaşılır ve basit ama güçlü. (İndirip test etmenizi öneririm, devre olmadan da deneyebilirsiniz),

- Bizi uğraştıracak kalabalık devrelerin angarya bir çok işini bilgisayara yüklüyor,

-Sadece mouse kullanarak ekran üzerinden aktif frekansı tıklayarak anında dinlenebiliyor,

-Ses kartı kullanmasından dolayı bir çok paket uygulamalar çalıştırılabiliyor,

-Bir dizüstü bilgisayar ile kullandığınızda APRS var, SSTV var, RTTY var, diğer yazılımlar var e hadi üstüne bir de HF, değmeyin keyfinize.

:( İlk izlediğimde bunu da diğerleri gibi karışık bir şey sandım ama sonradan kendisini de görüp sesini de duyunca bunu yapmayı gözüme kestirdim. :D Okunma sayısının 700'ü bulması da konu ile ilgili merak seviyesinin yüksek olduğunu gösteriyor. Ama ben meraktan öte bir adım atıp bu cihazı istiyorum. Peşimden gelen yok mu?
Saygılarımla
Ruha USLU, TB2NMR
Network Takımı
Kullanıcı avatarı
TB2NMR

Mesajgönderen TB2NMR » Çrş Oca 09, 2008 10:34 pm

Tekrar merhabalar WW2L. Kristal sorununu aştık NA5B bilgi vermiştir size. Eski faks modemlerin üzerindeki kristaller birebir bununla uyumlu. Tam değeri 28.224 Mhz.

Bu arada çalışmalara başlamakta faydalı olması açısından yazılımda hazır baskı devre ve malzeme listesi varsa yayınlayabilirseniz sevinirim.
Saygılarımla
Ruha USLU, TB2NMR
Network Takımı
Kullanıcı avatarı
TB2NMR

Mesajgönderen WW2L » Prş Oca 10, 2008 3:03 am

Kristal sorununu amator ruhuna uygun olarak cozmenize cok sevindim. Baskili devresini arastiriyorum. Eger parcalari birinci semeda oldugu gibi dual inline bulabilirseniz delikli pertinaksta bile yapabilirsiniz. Ilk denememi delikli pertinaksta yaptim alici kalitesi baskili devre ile ayni. :D Kolay gelsin haberlerinizi dort gozle bekliyorum.

73 ler
--Levent -- WW2L
Kullanıcı avatarı
WW2L

Mesajgönderen TA4C » Prş Oca 10, 2008 4:35 pm

Merhaba Levent abi.
Iste amatorluk abi. iste yardimlasma ruha beyin xtal paylasimi kimbilir kimlere yardimci olucak.
Senin sdr projenin uygulanmaması icin problem kalmadı.
Paylasimlariniza saglik.
Tüm amatör çalışmalarımızın linki aşağıdadır.

LINK: ftp://forum@na5b.myftp.org/TA4C-TB4CAL/
http://ta4c.myftp.org/
http://www.turkkonferans.org
http://www.turkkonferans.org/forum/
E-Mail ve MSN = ugurta4c@hotmail.com
TA4C Uğur ŞEN
73's
Kullanıcı avatarı
TA4C

QTH - Şehir: Antalya / Turkiye

Mesajgönderen TB2MTK » Prş Oca 10, 2008 4:45 pm

Gerçekten çok zevkli bir uygulama. Pc den kontrol hep ilgimi çekmiştir. Boş vakitlerimde birtanede ben yapmayı düşünüyorum.
Başlık için çok teşekkür ederim.

73
TB2MTK - ERDEM
QTH: BOLU

www.tb2mtk.cjb.net
Kullanıcı avatarı
TB2MTK
**

QTH - Şehir: Bolu - Turkiye

Sonraki

Dön SDR Software Defined Radio ( Yazilim Tanimli Radyo)

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir