Evladiyelik VHF J-POLE Anten Çalışmam

HF, VHF, UHF, SHF ve Propogasyon

Moderatörler: WW2L, NA5B

Evladiyelik VHF J-POLE Anten Çalışmam

Mesajgönderen TB1CIG » Sal Şub 15, 2011 5:06 pm

Daha önceki J-Pole anten tecrübelerimden bu antenlerin çok performanslı olmaları ve
yapımlarının kolay olduklarını biliyordum.
Ancak konumlandırdığım yerler de çok amatörce duruyorlardı. Ayrıca bağlantı yerleri zaman içinde dış ortamdan etkilenip
oksitlenme yapıyordu.
Kolları sıvama vakti gelmişti. Öyle bir düzenek olmalıydı ki hem antenin yapısal düzenini bozmayacak, hem bağlantı yerlerini oksitlenmeye karşı
koruyacak, hem de antenin montaj aşamasında kolaylık sağlayacak bir sistem olmalıydı.
Tesadüf 1/9 unun yapmakta kullandığım kutu bu beklentilerimi kılı-kılına karşılıyor fakat bir o kadar da çalışma alanımı daraltıyordu.
Projeye başlayacak arkadaşlara tavsiyeler
1- Kutuya kablo rekorlarının yerini açın ama ilk aşamada asla monte etmeyin.
2- ilk kısa elemanı kutuya sokup, önce şase bağlantı aparatını takın.
3- uzun elemanı kutuya geçirdikten sonra önce kısa eleman bağlantısını yapın sonra canlı uç bağlantısını yapın.
4- benim yaptığım hataya siz düşmeyin vidaları alttan geçirin somunlar yukarıda kalsın. Sonra somunları aşağıdan denk getirmek çok zor.

Antenin SWR'si 1.1 145.500 de test ettim, 50W güç uyguladım. Mükemmel çalışıyor. İnşallah günün birinde benim de bir çatım olur, bunları monte ederiz.
Yapacak olan arkadaşlarıma başarılar dilerim. Her türlü sorularınız için ne zaman isterseniz arıyabilirsiniz.
TB1CIG Gökhan 73'ler

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim
Paylaştığım bütün çalışmalar kendi istasyonumda kullanmak amaçlı üretilmiştir. Hiçbiri satılık değildir. Paylaşımlardan oluşabilecek hertürlü hasar şahısların kendi sorumluluğundadır. Bu notu dikkate alarak çalışmalarınıza yön vermenizi rica ederim.
Kullanıcı avatarı
TB1CIG

QTH - Şehir: Ambarlı İSTANBUL / TÜRKİYE

Dön Antenler

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir