70cm UHF Ruslan Anten Projem

HF, VHF, UHF, SHF ve Propogasyon

Moderatörler: WW2L, NA5B

70cm UHF Ruslan Anten Projem

Mesajgönderen TB1CIG » Çrş Ağu 18, 2010 6:39 pm

İftarı beklerken en güzel vakit değerlendirmenin bir kaç anten yapmaktan geçtiğini düşünenlerdenim.
Geçen günlerde hayata geçirdiğimiz 2m Ruslan yaginin bu akşam 70cm UHF sini yapmayı düşündüm.
Bu antenin en sıkıntılı tarafının kablo bağlantısı olduğunu unutmamak gerekli.
2m Ruslanda kablo bağlantısını yaparken "T" connektör kullanmıştık ancak 70cm de mesafeler o kadar kısa ki bunu antene
monte etmeden ayarlamak gerekli unutmayalım. Kablo ayarlandıktan sonra antene bağlamadan da kısa devre olup olmadığını son kez kontrol etmeyide ihmal etmeyelim.

Yapımı çok zevkli, performansı harika olan bu anteni tüm amatör arkadaşlarıma tavsiye ederim. Şemasını da yayınlıyorum.
Özellikle bu antenin geliştirilmesinde emeği geçen Sayın TA4C Uğur Abime de çalışmalarından dolayı teşekkür ediyorum.
Saygı ve Sevgilerimle
TB1CIG Gökhan 73'ler

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim
Paylaştığım bütün çalışmalar kendi istasyonumda kullanmak amaçlı üretilmiştir. Hiçbiri satılık değildir. Paylaşımlardan oluşabilecek hertürlü hasar şahısların kendi sorumluluğundadır. Bu notu dikkate alarak çalışmalarınıza yön vermenizi rica ederim.
Kullanıcı avatarı
TB1CIG

QTH - Şehir: Ambarlı İSTANBUL / TÜRKİYE

Re: 70cm UHF Ruslan Anten Projem

Mesajgönderen TB1CIG » Çrş Ağu 18, 2010 11:05 pm

Çok güzel çalışıyor
Eklentiler
SNC01107.jpg
Paylaştığım bütün çalışmalar kendi istasyonumda kullanmak amaçlı üretilmiştir. Hiçbiri satılık değildir. Paylaşımlardan oluşabilecek hertürlü hasar şahısların kendi sorumluluğundadır. Bu notu dikkate alarak çalışmalarınıza yön vermenizi rica ederim.
Kullanıcı avatarı
TB1CIG

Mesajgönderen TB1CIG » Çrş Ağu 18, 2010 11:06 pm

Diğer resim
Eklentiler
SNC01108.jpg
Kullanıcı avatarı
TB1CIG

Mesajgönderen TB1CIG » Sal Ağu 24, 2010 9:07 pm

Tilki Avı projesi için çift tabanca hazırlıklara devam. Portable kullanabilmek için birde PVC borudan tutacak ekledim.

Resim

Resim

Resim
Kullanıcı avatarı
TB1CIG

Mesajgönderen NA5B » Sal Ağu 24, 2010 9:34 pm

Yine cok gusel bir cali$ma. Eline saglik.
Ruslan icin antenin hemen giri$ine yakin yaptigin 8 sarim tur gercekten gerekiyor mu? (koaksiyel kablonun kendi etrafinda 7-8 sarim tur. Bu da 1:1 oraninda kolaylikla elde edilebilen BALUN oluyor)
Yanilmiyorsam RUSLAN anten icin bu uygulama gerekmiyordu. Yaniliyor olabilirim. TA4C Ugur Bey Ruslan antenlerle cok ugra$ti. Yaptigi antenlerde boyle bir uygulama varmi acaba soralim.
73 de NA5B-TA5B
Mehmet Ozcan
www.turkkonferans.org
Kullanıcı avatarı
NA5B

QTH - Şehir: Washington DC Area, USA

Mesajgönderen TB1CIG » Çrş Ağu 25, 2010 12:08 am

Arkadaşlar bir düzeltme yapmak isterim. Bu anteni imal ederken rg-58 ile 1/1 ugly balun uygulaması yapmıştım. Ancak Sn. NA5B Mehmet Bey ve Sn. TA4C Uğur Bey'in bir konu hakkında uyarılarıyla karşılaştım.
Bu hatırlatma nedir ona değineyim.
Yapılan Ruslan anten çalışması dengesiz bir yapıya sahipti ve ben bu anteni 1/1 ugly balun uygulamasıyla dengeli hale sokup ekabilinde tekrardan dengesiz bir transmisyon hattına bağlamış olmamdı. Bu yapmış olduğum uygulama antenin çalışma prensiplerinde değişkenlik gösterebileceği sebebiyle yapılan antende uygulanan ugly balun çalışması uygulamadan çıkartılmıştır.
Bilginize sunarım.
İyi Çalışmalar.
TB1CIG Gökhan
Eklentiler
SNC01171.jpg
Kullanıcı avatarı
TB1CIG

Mesajgönderen TB1CIG » Çrş Ağu 25, 2010 12:09 am

Çalışmanın son halidir.
Eklentiler
SNC01172.jpg
Kullanıcı avatarı
TB1CIG

Mesajgönderen TB1CIG » Cum Eyl 10, 2010 6:27 pm

5mm'lik alüminyum malzeme ve 15X15 boom kullandım. SWR ayar çubuklarında 5mm'lik klamens kullandım.
PVC 3cm'lik "T" bağlantı ile 2cm'lik pcv borudan tutacak yaptım. 15x15 boom'u aygazda ısıtıp "T" bağlantının içinden geçirdiğinizde
seyyar bir tutacak elde ediyorsunuz. İster çıkartıp bir yere monte edin, isterseniz tutacakla tilki avına çıkın.
Çalışması harika olan bu antenden daha hafif yapıda bir iskelet kullanarak yapmak epey eylenceli oldu. 73'ler

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim
Kullanıcı avatarı
TB1CIG

Dön Antenler

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir