12 Yasinda Iskenderun'da yasadigim bir ani (NA5B)

Burada amator calismalariniz sirasinda yasadiginiz ilginc anilarinizi bizlerle paylasin.

12 Yasinda Iskenderun'da yasadigim bir ani (NA5B)

Mesajgönderen NA5B » Pzt Tem 23, 2007 3:38 am

Herkesin amator telsizcilik hayatinda anilari vardir. Yillar sonra hatirladiginiz, ara sira arkadaslariniza
anlattiginiz. Ayrica bu anilarin aynisinin arkadaslariniz tarafindan da yasandigini zaman zaman duyarsiniz.
Bunlardan birini anlatmak istiyorum. 12 yasindayim ve sene 1972. O yillarda Iskenderun'da yasardik.
Cok guzel bir sahil kentidir. Dag, ova, deniz, yayla hepsi bir arada olan ender sehirlerdendir.
Mahallemiz sahile yurume mesafesinde yakin siradan, dar bir mahalleydi.. Ulu Cami Caddesine birlesen tarafinda
bir terzi, bir marangoz atelyesi ve bir de "sobaci" vardi.
Sobaci ayni zamanda tenekelere sekil vererip "lehim" yaparak cesitli urunler de uretirdi. Lehim makinasi "Gaz yagi"
ile cali$an, sanirim (dogru yaziyorum umarim) pirmus denilen bir aygit idi.. Gaz yagi tankina hava pompalanir,
Basincla uc kismindan cikan gaz mavi alevlerle yanar ve ucgen seklindeki (agirligi belki 0.5 kg olan) bakir ucu isitir,
Bu kisimla da lehim yaparsiniz. Gunumuz lehim makinalariyla kiyaslandiginda belki 1000W lik havyaya es deger
lehim yapma gucu vardir. Lehimin tenekeye kolaylikla yapismasi icin de "tuz ruhu" kullanilir.
Tuz Ruhu (asit) teneke yuzeyine lehim yapilacak yerine kucuk bir firca ile surulur, daha sonra pirmus
lehim makinasi yardimi ile lehiminizi yaparsiniz. Ayrica yukarida bahsettigim yarim kiloluk bakir ara sira
tebesiri andiran bir tasa surulur ve bu esnada dumanlar cikar. Bu arada lehim cubugunu da kendiniz yapmak zorundasiniaz..
Bir miktar kursun, bir miktar kalay bir kapta isitilir, eritilir ve V harfi seklinde bir kosebent demirinden
yapilmis kaliba dikkatle dokulerek ince uzun yine ucgeni andiran cubuk lehiminizi yapmis olursunuz.
Evet, butun bunlari cok sonra ogrendim!!!! Keske 12 yasindayken bilseydim, asagida anlatacagim sonuc basima gelmezdi!

12 yasinda belki yasitlarimin bircogunun yararlandigi KENDI KENDINE RADYOCULUK kitabini "hatmetmek"
(tamamen ezberlemek) uzereydim. Semalar arasinda iki transistorlu REGENERATIF bir orta dalga alici vardi.
O yasima kadar yaptigim alici devrelerinde hep HARICI ANTEN kullanmak gerekiyordu. Bu iki transistorlu
alici harici anten olmadan da sinyaller alabilecegini iddia ediyordu. Ilk defa antene gerek kalmayan alici
yapma hazirligi heyecani yasiyordum. Devrede su an isimleri coktan unutulmus cam kilif, disi siyaha boyali
Germanium OC 45 (rf) ile OC 72 (af) transistorlari bir de yine buyuk cam kilif OA 85 Germanium Diyot kullaniliyordu.
Bu malzemeleri hurda radyo ve bulamadiklarimi da harcligimi kullanarak mahallenin diger tarafindaki
Radyo Tamircisi Parlar Ticaret (Mesut Parlar) dan aliyordum. Yanliz bir sounum vardi. Lehim yapacak havyam olmadigindan
lehimlerimi mutfakta ocakta kizdirdigim bir bicak ucu ile yapmaktaydim. Bicaklarin ucunun neden bouldugunu
bir de cok tup harcadimi ogrenen ev buyuklerim bu islemime yasak koymuslardi. Yani kisaca artik lehim
yapma imkanim kalmami$ti!! Devreyi dikkatle semada goruldugu gibi bir terminal uzerinde direnc, kondansator,
transistor gibi malzemeleri sadece pense ile bukup birakiyordum. Sonra mahallenin sonundaki tenekeci amcaya
gidip lehimi orada hallecektim.

Bu arada yeni arkadaslar icin terminalin ne oldugunu anlatayim.
Simdiki gibi elektronik devreler baskili devre dedigimiz fiber plakalara degilde o zamanlar ince uzun,
uzerinde de belirli araliklarla bulunan metal parcalarin oldugu fiber malzeme kullanilirdi. BUna terminal denilirdi.

Tum parcalari terminale yerlestirdikten sonra tenekeci amcaya gitim. Durumu anlattim.
Parcalarin lehim yapilmasi gereken noltalarini gosterdim. Bana yapabilecegini soyledi (para almadan!)
ama beklemem gerektigini ilave etti. Bir saat kadar bir kenarda tamir isinin bitmesini bekledim.
Benden parcayi istedi.. Lehim yapilacak yerlere "TUZ RUHU ASITINI" firca ile tek tek degirdi ve lehim yapti.
Eve heyecanla kosarak gittim! Hoparlor ve besleme devresi olarak kullandigim eski araba akusunu bagladim.
Hoparlordan sadece COZZZZZZZZ diye bir ses cikti!!
Ara sira da CATIR CATIR yapan kucuk patlama sesleri de geliyordu hoparlordan.
Enerjiyi kestim, dikkatle devreyi gozden gecirdim, hersey dogru yapillmisti. Bir kac kere denememe ragmen
COZZZ sesinden baska ses gelmedi.. Radyo sesini de hic duymadim.. Hayal kirikligina ugramistim. Ne oldugunu anlamaya calistim.
Bir sure sonra neden calismadigini kendi kendime kesfettim. Bir deneyde benim radyo devresinde kolaylikla lehim
tutsun diye kullanilan tuz ruhunun iletken oldugunu gordum.. Sizin de tahmin edeceginiz gibi radyomun calismamasinin tek
nedeni kullanilan tuz ruhu asidi idi. Tum baglantilari kisa devre yapmisti!
Bir daha tenekeciye gidip lehim yardimi istemedim. Zaten bu olaydan bir sure sonra da adam gibi bir
lehim makinasi aldilar bana buyuklerim..
Gunumuzde kullanilan ve PASTA adiyla anilan, lehim yapilmasini kolaylastiran kimyasal yapida da ASIT vardir.
Bunu kullanmak zorunda olan arkadaslarin lehim yapilan yerleri dikkatle temizlemeleri gerekir..
Yoksa siz de hoparlordan sadece COZZZZZ sesleri duyarsiniz!
Saglicakla kalin
73 de NA5B-TA5B
73 de NA5B-TA5B
Mehmet Ozcan
www.turkkonferans.org
Kullanıcı avatarı
NA5B

QTH - Şehir: Washington DC Area, USA

TUZ RUHU

Mesajgönderen TA4CS » Pzt Oca 19, 2009 5:01 pm

Mehmet bey saf tuz ruhu kullanmadan dolayı cozzzzzzz olduğunu hem fikirim saf tuz ruhuna çinko ile öldürüp yapsaydı tenekeci amcamız bir şey olmazdı olan olmuş geçmiş olsun. :D
73 de TA4CS
Coşkun SİREK
TA4CS

QTH - Şehir: AYDIN - TÜRKİYE

Mesajgönderen NA5B » Pzt Oca 19, 2009 7:51 pm

Mutlaka dogrudur. BU devreyi bir sorun yasamadan calistirsaydim bugun bile hatirladigim bir ani olamayacakti. Sene 1972 ve o yillarda sahip oldugum havyanin her zaman ariza yapmasi beni tenekecide lehim yapmaya zorladi! En azindan bu olay bana o yillarda iyi bir havya ve dogru lehim yapmanin onemini gosterdi. Gunumuzde bile lehim ve elektronik parcalarinin birbirlerine kaynatilmasi birlestirilmesi oldukca onemli. Uzayda milyonlarca dolarlik uydular lehim hatasindan (cogu zaman soguk lehim diye adlandirilan ve hatali lehimden dolayi ortaya cikan kilcak kirilmalar) dolayi calimalarinin bazi bolumlerini aksatabilmekteler. Hatta uydu gibi mikroskopik olculerde devre ihtiva eden elektronik aygitlarda lehim bolgesinde olusan ve kilcal kedi biyigi gibi kendi kendine uzayarak (kristalle$me) en yakin yere kisadevre yapan kristal yapilar da basli basina bir sorundur.
73 de NA5B-TA5B
Mehmet Ozcan
www.turkkonferans.org
Kullanıcı avatarı
NA5B

QTH - Şehir: Washington DC Area, USA

Dön ANI KÖŞESİ - ANILARINIZI PAYLAŞIN

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir