c:\>_

MS DOS, MS Windows 95, 98, Me, XP, NT, 2000, 2003, Server, VISTA

Re: c:\>_ (ip ucu)

Mesajgönderen TA3CP » Sal Nis 21, 2009 1:03 am

Windows XP sürümünde, eski zamanlardaki DOS işletim sisteminin sahip olduğu belli başlı komutları biraz nostalji birazda ihtiyaçtan dolayı kullanmak isteyen olur ise
Başlat->Çalıştır seçeneği ile karşımıza çıkan alana COMMAND yazarak çalıştır dediğimizde 16bit'lik DOS 6.22 benzeri bir komut satırı penceresine ve CMD yazarak 32bit benzeri komut satırı penceresine ulaşabilirsiniz.
Komut satırında iken uzun dosya adlarını veya içinde boşluk karakteri içeren dosya adlarını " işareti (çift tırnak) arasına alarak yazabilirsiniz.
Örneğin
Kod: Tümünü seç
C:\> CD "PROGRAM FILES"

Veya komut satırında iken dosya veya klasör adlarının ilk bir kaç karakterini yazdıktan sonra TAB tuşuna basarak otomatik tamamlatabilirsiniz.
C:\> CD PRO<burada TAB tuşuna basarak>
PRO ile başlayan dosya veya klasör adını uzun uzun yazmak yerine otomatik olarak tamamlatabilirsiniz.
73
TA3CP

QTH - Şehir: Çankaya İZMİR / TÜRKİYE

Re: c:\>_

Mesajgönderen NA5B » Sal Nis 21, 2009 1:32 am

Konu biraz degisecek ama Windows isletim sizteminde CON isimli dosya yapmak mumkun olmuyor. Denediniz mi?
Sordugum IT cevreleri birbirinden degisik yorum yapiyorlar.
73 de NA5B-TA5B
Mehmet Ozcan
www.turkkonferans.org
Kullanıcı avatarı
NA5B

QTH - Şehir: Washington DC Area, USA

Mesajgönderen TA3CP » Sal Nis 21, 2009 10:35 am

Windows veya DOS altında bazı özel tanımlamaları işletim sisteminin kendisi kullandığı için bu dosya isimlerini kullanıcılar kendi dosyalarına veremiyorlar.
Örnekler:
LPT1:, COM1: vb çıkış donanım isimleri gibi.
CON dosya adına gelince;
CON kelimesi DOS veya Windows altında CONSOLE (ekranda ek üstte bulunan pencere veya dos altında yazı yazdığımız ekran) anlamına geldiği için bunu dosya adı olarak veremiyoruz.
Örneklerle açıklarsam daha anlaşılır olur diye düşünüyorum.
Klavyeden yazdıklarımı bir dosya içine atmak istediğimde
C:\> COPY CON DENEME.TXT
SATIR BİR
SATIR İKİ
^Z (Control + Z veya F6)
C:\>

Yukarıdaki komut sırasında CONSOLE yazdıklarımı DENEME.TXT dosyası içine kopyalamış oldum.
Bir başka örnek.
Konsole MERHABA yazısını yazdırmak istiyorsam.
C:\> ECHO "MERHABA" > CON

Komutunu kullanabilirim.
Elimde satır yazıcı (eski mekanik gürültülü olanlar) var ise DENEME.TXT dosyasını kağıda bastırmak istiyorsam
C:\> TYPE DENEME.TXT > LPT1:

komutunu kullanabilirim.
Göründüğü gibi LPT1, CON adında dosyalar olmamasına rağmen bunları sanki bir dosya gibi işleyebiliyorum. Dolayısı ile özel isimli bazı dosya adlarını işletim sistemleri kimi zaman kendileri kullandıklarını için bizlerin kullanmasına izin vermezler. Umarım örnekler açıklayıcı olmuştur.
73
TA3CP

QTH - Şehir: Çankaya İZMİR / TÜRKİYE

Mesajgönderen WW2L » Pzr Eyl 06, 2009 7:36 pm

Peki hic CP/M kullananiniz oldumu yada Xenix ??

:D
73
Levent - WW2L
WW2L

Önceki

Dön Micro Soft OS Programlari

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir