Afet Durumunda "Havadan Görüntü" Desteği Projesi

Afet konusunda ogrenmemiz gereken hersey

Moderatör: WW2L

Afet Durumunda "Havadan Görüntü" Desteği Projesi

Mesajgönderen TB2NMR » Sal May 15, 2007 11:57 am

Olası bir doğal afet durumunda ve sonrasında müdahale ve planlamada haberleşmenin hayati önemi kadar verilerin doğru bir şekilde toplanmasının da önemi çok büyük.

Yapılan çalışmaları incelediğim kadarı ile; amatörler olarak amacına uygun, ilk etapta haberleşme sistemlerinin afet bölgesinde tahsis edilmesi, ihtiyaç duyulan tıbbi yardım, acil ihtiyaç listeleri ve irtibat maksatlı çalışmalar sergilenmiş. Pek tabi her birinizin yaptığı bu çalışmalar, toplantılar, hazırlanan bilgiler, tatbikatlar insan hayatı üzerine kurulu olduğu için takdire şayan. Değerli dostlarımızı ve büyüklerimizi naçizane kendimce tebrik ediyorum.

Belki uçuk gibi gelecek ancak bu çalışmalara bir fikir ile ben de katılmak istiyorum. Türk TV uydusu veya İstanbulda'ki orman alanlarını takip etmek dışında ( o da kiralık Rus görüntüleme uyduları sayesinde sanırım) doğru dürüst bir uydu fırlatamamış olsak da:

Bu tür bölgelerde gerek afet yönetim veya oluşturulacak kriz merkezinin yaşanan o kargaşalıkta felaketin boyutlarını tam olarak nasıl tespit edebileceklerini, hangi yere veya noktaya daha acil tıbbi yardım gönderileceğini kavrayabileceklerini sanmıyorum, ya da en azından şimdilik böyle düşünüyorum.

Hele ki o amaçlı görevlendirilmiş ve sorumluluk taşıyan ve yine o ilde bulunan birimlerdeki (itfaiye, cankurtaran, polis, jandarma vs kurumlar da dahil) personelin ve ailelerinin de afetten etkilenmeleri doğal. Evet çok güzel bir kriz merkezimiz var ancak orda görev yapacaklar da afetten etkilendiyse? Sorunlar burada uzatılabilir tabi ki, geçiyorum.

Diğer yandan yerlerine ulaşmış bile olsalar hizmette yiyecekten önce sağlık ve kurtarma hizmetleri ilk başta gelecektir. Zaten kendileri de afetin içinde bulunan bu kişiler gerekli bilgileri amatör telsizcilere veremez ise, amatörler irtibat kanalına/noktasına nasıl veri aktarabilir?

O halde mini bir sorgulama yapalım kendimize. Durum analizi için gerekli olan veriler nasıl toplanacak?

-Hangi mahallede en çok yıkım var çalışmayan ya da kilitlenen cep telefonları ile mi?

-Kriz merkezinin kapısında "çocuğumu, annemi, babamı, sevgilim kurtarın ne olur" diye yalvaran insanların feryadına göre mi?

-Deprem vs. gibi durumlarda beraberinde gelen ek felaketlerden su taşkınları ve ya deniz taşmasından hangi bölümlerin ne kadar alanın etkilendiği nasıl belirlenecek?

-Her ilimiz İstanbul değil ki canlı yayında haber helikopterlerinden yayın yapılsın. Kuşbakışı bir görünüm onlarca kelime kullanmaktan daha kısa zamanda veri sağlanmasını, felaketin bölgesel bazda da olsa büyüklüğünü anlatmaz mı? Ani karar verme mekanizmaları görüntüyü online incelerken bir yandan da amatörler ilk bilgileri daha hızlı geçip iletmez mi?

Bir amatör olarak; (hala çağrı kodu beklesem de idare ediniz :( ) deprem bölgesi haberleşmesinde bulunmadım ancak sonrasında yaşanan kargaşayı İzmit ve Sakarya'da yaşadım. Amatörlerin bölgeye intikali hariç ilk mayka basıncaya kadar gelen veriler ne derecede sağlıklıydı ve ne kadar sürede size iletildi söyler misiniz?

Su basmış olan bir bölgedeki ilk tıbbi ve kurtarma yardımı su basmamış olan bir bölgeye göre daha acil değil midir? Belki öbür yanda saniyelerle birçok kişinin hayatı kurtulacak, belki sulara setler çekilecek ya da tahliye çalışması yapılacak değil mi?

Amatörler olarak neticede bir bilgi gücüyüz. Elektronik, data haberleşme, antenler, cihazlar, bilgisayardan yazılıma kadar belki bireysel de olsa bir çok konuda bilgimiz var ancak bunu birleştirdiğimizde çok daha güzel şeyler çıkarabileceğimize inanıyorum.

Bu tür bir afet durumunda aşağıda örneklerini verdiğim türde model uçaklar (bir nevi İHA İnsansız Hava Aracı) üretsek, yani bununla ilgili ortak bir proje geliştirip herkesin çorbada tuzu olmasını sağlasak ne dersiniz?

Bu tür sistemler neler yapabilir diye bir soru aklınıza gelebilir, ya da kim kullanacak, nasıl yapılacak vs . vs.

Halledilemeyecek bir sorun mu bunlar sizce? Yapmamız gereken tek şey projeye karar verdikten sonra soruları madde madde sıralamak ve madde madde çözümlemek. İçimizde mutlaka model uçak konusu ile uğraşan profesyoneller vardır. Gerekirse bu guruplardan yardım isteriz veya üniversitelerin bu konuda çalışmalarından.

Modelcilerimiz grup çalışması ile onlar modeli üretirken (ki resimdekiler zaten hazır kit) elektronik uzmanlarımız haberleşme sistemini kurabilir, modelciler ile tartışıp alıcı- verici mesafesinin güçlendirilme çalışmaları yapabilirler.

(Bu tür uçakların motor güçleri, elektrik motorlarının fırçalı fırçasız olmaları, kullanılan batarya durumu gibi özellikler havada kalma sürelerini etkilemektedir. )

Örnek model olarak helikopterden ziyade uçağı tercih ettim. Çünkü helikopter kullanımı gerçekten zor bana göre ancak sabit kalıp nokta görüntüsü izleme özelliği apayrı tabi. Bununla ilgili bazı firmalar reklam için hava çekimleri yapıyor. 2-4 zamanlı patlar motorlarda olabilir. Bu tür modeller 15-20 dakika havada kalabilmektedirler, sadece yere inişte yedekteki bataryalar ile yeniden uçuşa hazır duruma getirilebilmektedirler.

Üzerine 2.4 Ghz. bandında gönderme (TX) yapan mini telsiz kameralar takılabilir ki bunu büyük digital fotoğraf makineleri ile yapanlar da var. Aktarım mesafeleri açık alanda olacağı için (uzman amatörlerin de kurcalamasıyla) uzatılabilir sanırım.

Şimdi gerekli parçaları birleştirmeye başlayalım. Aurodinamik yapısı ve gerçek yaşamda da bu tür bir iş yaptığı için örnekte Predator UAV'ı ekleyelim. Balsa'dan imal edilmişler ve ARF kit olarak satılmaktadırlar.

Uçuş videosu:
http://www.hobbytron.com/movies/Predator.wmv

Resim

Resim

Özellikleri:

Regular price: $188.00
Sale price: $79.95

Wing span 74.8 in
Overall length 34.25 in
Wind Area 369.6 sq in
Ready to fly weight 24.7 oz
Motor : 380 type
Pervane: Ø160mm H80
Radio Required (not included) 3 CH or above, 2 servos, ESC

Bu da aynı tipin askeri modeli.

Resim

Resim

Özellikleri:

Regular price: $199.95
Sale price: $89.95

Wing span: 63 in / 1600mm
Wing area: 403 sq in / 26 sq dm
Flying weight: 1.2 lb / 520g
Brushless Controller Required + 400 Outrunner Brushless Motor
Fuselage length: 35.5 in / 900 mm
Radio Required: 4 channels,4 servos
Battery Required: 9.6V ; 12V 2500MAH

This plane is a well designed electric 400 size airplane! It has sturdy all balsa/ply wood construction and is very stable in flight. You can fly this plane after 1-2 hours of installation.

Görüntü aktarımı örnek sistemler, belki fikir verebilir.Ankara Konya sokakta kamerası 60 YTL ye satılıyordu en son hatırladığım.

Resim

These 2.4 Ghz cameras are the worlds smallest yet most powerful wireless camera of its kind. New high power 2.4 GHz teacnology provides 1000ft range of transmission with solid stability. Great for portable video surveillance or for hobbies. The camera and the built-in transmitter only uses about 150mA of power and operates for up to 8 hours on 9 V battery

Regular price: $499.95
Sale price: $199.95
4 channel 2.4GHz transmitter
4 channel receiver
Standard range up to 1000 feet line of sight
Omni directional antenna
All Necessary Power supplies for use with household current are included.
1 12 volt "AA" battery pack
Cables to connect to VCR or TV
Operating Temperature: 14F to 130F
Channel Frequency: 2412, 2452, 2432, 2472

Aynı sistemlerin model helikopter yerleşimi örneği:

Resim

Bunlar da ordu tipi savaş alanlarında emniyetli bilgi sağlamak amacıyla kullanılan profesyonel modeller.

Resim Resim

Resim

Hadi gelin bir hayal edin. Afet bölgesine ekipçe gidiyorsunuz. Her yer panik kimse ne olduğunu bilmiyor. Aceleyle bir grup anten ve cihazları kurup teste başlarken o sırada az ötede iki Amatör İHA havalanıp ilk önce tırmanıştan dolayı cızırtılı sonra net görüntüleri amatörlere iletmeye başlıyor. Görevliler bir yandan not alırken görüntüler bir yandan da video recordere kaydediliyor. TV ekranında uçuş ile ilgili HUD bilgileri yansıtılmış, gerekli koordinatlar, hava durumu, barometrik bilgiler an be an real time olarak aktarılıyor.

Belki bu ilk görüntüler anında SSTV mi artık yoksa bir link hattından mı Ankara ve İstanbul'a veya Kızılay'a aktarılıyor.

O bölgede yaşayan kendisini toparlamış bir amatörün cılız sesi duyuluyor. Bir su baskınını iletiyor. İkinci İHA bataryaları doldurulduktan sonra havalanıyor ancak mesafe uzak olduğu için pilotların görüş alanında olmayan bir bölge. Bu nedenle önceden girilmiş GPS koordinatlarına göre uçuşunu belirli rotada gerçekleştirip bilgiyi aktarıyor. İner inmez PIC kontrollü GPS bilgileri kontrol ediliyor.....

Yazdıkça yazıyorum kusura bakmayın fazla da başınızı ağrıtmak istemem kendimce bir nevi kaos teorileri üretim soru işaretlerini sorguluyorum işte. Maliyeti mi ne olur? Ne demişler kiminin parası, kiminin duası, kiminin bilgisi. O da çözümlenemeyecek bir şey değil.

Nasıl olur, olabilir mi sorularına videolarla şimdiden cevap vereyim. Son videoda balonlu çalışma mevcuttur.

http://www.youtube.com/watch?v=gUxjjDPtrsU (640*480 px 30 kare aktarım)

http://www.youtube.com/watch?v=F42iBPOPCr0
http://www.youtube.com/watch?v=pKmwYuwjpTU
http://www.youtube.com/watch?v=LunY25k8-bQ
http://www.youtube.com/watch?v=TogmLM2ACrc

Tabi burada hareketli görüntü aktarma konusunu yazdım. Günümüzde oldukça ucuzlayan sayısal fotoğraf makinaları kullanıldığını ve 1 GB SD karta yuzlerce resim çekilip bunları hemen inişte kartı alıp sayısal ortamda dağıttığınız düşünün. Çekimlerde perde hızları yüksek olduğu ve silikon yastıklandığı sürece çok net görüntü taşıyacaklarına eminim.

Resim

Yukarıdaki mini DV camcorder basit makine bile 40 dolara epey maharetli.

Dahili 5.9MB SDRAM, ile 80 fotoğraf 40 saniye video, harici 64 MB SD card ile 700 foto veya 7 dakika video çekebilmekte. (CMOS sensor 300k pixels) Resim çözünürlüğü 640 x 480 pixels (VGA), 320 x 240 pixels (QVGA)

Şu minik yaramazın bile yapabildiklerine bir bakın.

Resim

Resim

Bunlarda çektikleri:
http://www.zardec.net.au/keith/yokine4.jpg
http://www.zardec.net.au/keith/yokine8.jpg

Sizi duyamadım?

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Yukarıda yazdığım gibi sadece bir hayal diyenlere sözüm yok. Ama her başarının , "biz el birliği ile bunu yaptık" diyebilmenin gurunu yaşamak için her şey hayal ile başlar diyorsanız bu proje hakkında bizimle bilginizi paylaşınız.

Var mısınız? :roll:
En son TB2NMR tarafından Sal May 15, 2007 8:36 pm tarihinde düzenlendi, toplamda 4 kere düzenlendi.
Saygılarımla
Ruha USLU, TB2NMR
Amatör Uydu Teknolojileri Derneği (TAMSAT)
Network Takımı
http://www.tamsat.org.tr
Kullanıcı avatarı
TB2NMR

QTH - Şehir: Erzurum / TÜRKİYE

Mesajgönderen TB2NMJ » Sal May 15, 2007 4:34 pm

Sayın Kaancan,
Yazdıklarınızı hayretle inceledim ve hemen hepsine katıldığımı belirtmek istedim...Hayaller olmasaydı gerçekler olmazdı...Her yönüyle ve cılız fikirlerimle acizane arkanızda olduğumu bilmenizi isterim..
TB2NMJ

QTH - Şehir: Ankara / TÜRKİYE

Mesajgönderen TB2NMR » Pzt May 21, 2007 5:02 am

Desteğin için teşekkür ederim Astbul, ancak burada bir tek sen ve ben varız galiba.

Bu proje yerine kağıttan uçak uçursak bizi ancak paklar. Afet konusuna bu kadar önem verilirken bir haftadır kimse bir şey yazmadığına göre, bu da hayal oldu. En iyisi Echolink'e atlayıp orada kalmak.
Saygılarımla
Ruha USLU, TB2NMR
Network Takımı
Kullanıcı avatarı
TB2NMR

Mesajgönderen TB2NMJ » Pzt May 21, 2007 10:00 am

Mesajı repaeter bağlamayı dene belki birkaç yüz sene sonra cevap veren olur...
TB2NMJ

QTH - Şehir: Ankara / TÜRKİYE

Mesajgönderen NA5B » Pzt May 21, 2007 6:27 pm

Cok guzel bilgi paylasimi. Bu teknik cesitli ulkelerde savunma kurumlarinca hala hazirda COK CIDDI SEVIYELERDE kullanilmaktadir. Ulkemizde kullaniliyor olmasi kurumlarin alkacagi kararlara bagli sanirim. Kisisel deneme yapan arkadaslar vardir. Ama Turkiye'de afet bolgesinde bugune kadar kullanildigini sanmiyorum.
Artik renkli ve yuksek cozunurlu kameralar ve digital veya analog goruntu/ses vericileri cok kuculdu neredeyse bir dugme olcusunde. Bu aygitlar icin enerji gereksinimi de bir o kadar az. Model Araba yarisi/kullanimi meraklisiyim ayni zamanda. Model arabada kamera denemesi yaptim ve araci gozden kaybetmeme ragmen uzaktan kumanda ile bir yere carpmadan geri donmesini kamera yayini sayesinde basarmistim. Ayrica kablosuz kameralardan yararlanarak ev/garaj bolgesinin gozlenmesi de artik yeni teknoloji ile cok kolay. Ankara, Maltepe Pazari'nda KABLOSOUZ ve OLDUKCA KUCUK renkli kameralar ben 2003 yilinda oralardayken oldukca dusuk fiyatlara satilmaktaydi. Model ucaklar ile birlestirilerek calismalar yapilabilir. Simdiden kolay gelsin. Bilgi paylasimi icin cok tesekkurler.
Konu belki Turkiye'de yaygin olmadigi icin forum kullanicilari burada paylastiginiz bilgiyi okumakla yetinmis olabilirler. Zamanla da goruslerini paylasacaklarina inaniyorum.
73 de NA5B-TA5B
Mehmet Ozcan
www.turkkonferans.org
Kullanıcı avatarı
NA5B

QTH - Şehir: Washington DC Area, USA

Mesajgönderen TB2NMR » Sal May 22, 2007 4:20 pm

Sayın NA5B
Malumunuz Echolink'e giremiyoruz şu an için, bir toplantıda konuya değinirseniz dikkat çekecektir eminim. Buradakilerin bilgi birikiminin konu hakkında yeterli olduğunu sanıyorum. Geniş katılım ve paylaşım amacıyla TRAC ya da ANTRAK bünyesinde ele alınırsa projenin hayata geçirilmemesi için bir neden yok sanırım.
Saygılarımla
Ruha USLU, TB2NMR
Network Takımı
Kullanıcı avatarı
TB2NMR

Mesajgönderen TB2NMR » Cum May 25, 2007 12:45 am

http://youtube.com/watch?v=V-GjFhMcNZM

Bu amaçlı kullanılabilecek mükemmel yumuşak uçuş/aviyonik özelliklere sahip net görüntü aktarabilen elektrikli helikopter.
Saygılarımla
Ruha USLU, TB2NMR
Network Takımı
Kullanıcı avatarı
TB2NMR

Mesajgönderen NA5B » Cmt May 26, 2007 5:15 pm

Cok guzel ucus!! :-)
Imkanlarin genis oldugu ulkelerde bunun gibi calismalar oldukca yaygin. Ayrica KANUNI BIR ENGEL de yok. (Ciddi yuksekliklere cikan roket calismalari gibi)
73 de NA5B-TA5B
Mehmet Ozcan
www.turkkonferans.org
Kullanıcı avatarı
NA5B

QTH - Şehir: Washington DC Area, USA

Cok guzel bir video

Mesajgönderen WW2L » Prş Haz 07, 2007 5:56 am

Gercekten bu tip sistemlerin kullanilabilecegi cok yer var dediginiz dogru Afet bolgesindede basari ile kullanilabilir. Lutfen bu konuda yazilara devam edin. Tehlikeli madde kazalarinda kullanilma ornekleri varmi "HAZMAT"?

Ayni zamanda lisansinizi alip radyo uzerindende bu konulari gorusebilmeyi gonulden isteriz.

Levent - WW2L
Kullanıcı avatarı
WW2L

QTH - Şehir: New Jersey / USA

Mesajgönderen TB2NMR » Prş Haz 07, 2007 3:49 pm

Sanırım bu tehlikali madde olarak bahsedilen konu http://www.komikdunya.com/default.asp?i ... yaziid=453 değildir. :D

Biraz espriden sonra yazmaya başlayalım.

Sayın WW2L; sorunuz sanırım biraz göreceli bir kavram ki cevabı da yine aynı şekilde olacak.

Yukarıdaki çalışma yapılabilir bir platform olarak olası bir sel felaketi üzerine kurgulanmıştır. Bununla birlikte bahsettiğiniz tehlikeli maddeler ile ilgili kullanılmasında bir sakınca görmüyorum. Şöyle ki;

Sonuçta bir elektronik cihaz, devreler, fırçalı veya fırçasız motorlar, elektrik vb. gibib düzeneklerle hareket eden bir yapı. Fırçalı motordaki minicik kıvılcımların neden olabileceği yangınlar bunların sağlayacağı yarardan çok zarar getirecektir.

Platform olarak tamamen yapılacak işe özgü bağımsız platformlar pekala geliştirilebilir.

Düşünelim:

Denizde yaşanan bir kirlilik, su analizi veya bir madde dağılması ekolojik yaşama etkileri gibi bir durum söz konusu olduğunda; bir ekip görevlendirilir, tekne bölgeye gider su örnekleri alır getirip tahlil eder, video çekimleri yaparlar. Burada bir maliyet /lojistik vb söz konusudur + zaman en hassas terazi ile kullanılması gereken bir değer olabilir. Bunun yerine 1-1,5 metrelik yukarıdaki hava platformlarının su üstü versiyonları geliştirilebilir ve bilgisayar kontrollü bölgeye gönderilebilir. Hatta belirli bir alanda otomatik kontrol ile süreli devriye gezdirilebilir. Günümüzde gittikçe küçüklen, ucuzlayan sensörler sayesinde elde edilen verilen anında merkezi birime aktarılabilir.

Cankurtaran hizmetleri açısından bakılırsa, gidilen bölgede bir mini hava platformu telsiz haberleşmesi için 1-2 saat süresince hava rolesi görevini pekala üstlenebilir. Cihazların VX1 gibi olduğunu bir düşünün düşük güç göndermede bile görsel irtibatta yardımcı olacağı aşikardır.

İtfaiyeyi ele alalım. Büyük su sıkan tankerler yanında dar sokaklarda kullanılabilen veya bireysel olarak taşınabilen yangın söndürme cihazlarında gelişmeler yaşanıyor. Bir tanesinde yangın üzerine çok yüksek süratte ama sis/ciğ gibi yoğunluğu yüksek su püskürtülerek yanıcı madde havasız bırakılarak yangın söndürülebiliyor. Bir robotun taşıyacağı 5 litrelik sudan ne olacak ki diye aklınıza bir soru gelebilir belki ama, o robot içeride girilemeyen bölgelere ulaşıq belki bir yudum yaşama sansını kazazedelere verecektir.

Kaç itfaiyeci veya uzman devrilmiş, yanmaya başlamış patlayıcı/yanıcı maddeye gönüllü olarak gitmek ister. Kahramanlık son raddede yapılacak iştir ki önemli olan bu kahramanların da hayatlarını yaşamsal tehlikeye gerek bırakmadan korumaktır. Bu gün gerek güvenlik kuvvetlerimiz ve gerekse, ilk yardım ekipleri, itfaiyeciler hatta amatör telsizciler acil bir çağrıda kendi canlarını bile hiçe sayarak olay bölgelerine giderken sürat yapmakta, orada hayatlarını tehlikeye atmaktadırlar. Bu insanlar da neticede can taşıyor ve bu tür uygulamalarla pekala desteklenmelidir.

Bence sorunuzu biraz daha açarsanız ona före fikir yürütmek daha uygun. Yoksa burada konuşmalarımız afaki kalır ve sizin kafanızdaki bir asit tankeri devrilme ve sızıntı olayına benim metal tekerlekli robotum ile müdehale etmeyi düşünürüm. Ya da nitrogiliserin tüpünü adımlı motor teknolojisi kullanarak tutmaya kalkar ve adım sonu duruşundaki sallantıdan robotu da güme yollarız.

Sorun - > Amaç - > Fikir - > B.Fırtınası - Çözüm -> Uygulama.

Virginia Polytechnic Institute ve Virginia State Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırma küçük, ucuz ve basit robotların geliştirilmesini hedeflemektedir. Amaç, hepsi fiziksel olarak birbirinin aynısı olan bu robotlardan bir robot ordusu oluşturmaktır.

Örnekler de; "Nükleer ve tehlikeli madde temizliği, madencilik, mayın temizleme, istihbarat ve nöbet, gezegen yüzeylerinin araştırılması ve kazı." olarak sıralanmış.

Şu an linklerini hatırlamıyorum ancak, ayakları ile altında bir pinpon topunu çevirip topun hareketine göre bağlı olduğu kaideyi hareket ettiren ya da beynine takılmış elektrotlar sayesinde istenien yöne döndürülebilen bir hamamböceği çalışması görmüştüm.
Saygılarımla
Ruha USLU, TB2NMR
Network Takımı
Kullanıcı avatarı
TB2NMR

Dön Afet Egitim

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir