EchoLink ve Afet Haberlesmesi

Afet konusunda ogrenmemiz gereken hersey

Moderatör: WW2L

EchoLink ve Afet Haberlesmesi

Mesajgönderen WW2L » Cum Ara 01, 2006 5:23 am

Levent Sasmazel – WW2L

ECHOLINK "Radyo Amatorlugunun uvey cocugu" gercekten afet sirasinda kullanilabilirmi? Simdiye kadar nerde basari ile kullanildi? Internet olmayinca ne olacak? ve benzerleri. Bu supheci soru bana ve bir cok arkadasima defalarca yoneltildi.

Bu soruyu soran arkadaslarimizin en buyuk dayanaklari, Internet alt yapisinin afet sirasinda kullanilamiyacak hale gelmesi ve kendi kendine yeterli olmayan sistemlerin boyle bir ortamda hizmet sunamamalari idi. Arkadaslarimizin bu konudaki suphelerine katilmiyor degilim ama onlardan ayrildigim bir nokta var, buda benim ve benim gibi bir grup radio amatorunun EchoLink’e biraz farkli bakmasini sagliyor. Sanirim cogunuz Southern Leyte Island’daki toprak kaymasini hatirlarsiniz. INTERNATIONAL RADIO EMERGENCY SUPPORT COALITION “IRESC” 20 Subat 2006 saat 23:30’da Southern Leyte Island taki bu afetle ilgili haber bulteninde sunlari soyluyordu.

IRESC Filipin Liasonu Joey Tanayo DV2LX, ada ile uluslararasi kizil hac arasindaki haberlesmeyi 40 metre HF, VHF/UHF repeaterleri ve EchoLink uzerinden saglamakta idi. Toplam 1420 kisinin yasadigi bu adada 1350 kisi kayip listesinde idi. 20 Subat 2006 saat 22:30’da local Radyo Amatorleri ilave HF antenlerini kurmakta idi. Bu arada EchoLink sistemleri ise 18 Subattan beri ada ile Kizil Hac arasindaki baglantiyi kesintisiz olarak gerceklestirmis ve adaya gerekli olan yiyecek, su, tibbi malzeme ve arama kurtama malzemesi adadaki afetzedelere ulasmaya baslamisti. “IARU Newsletter and IRESC press release 2330 on 20th February 2006”

Filipinlerdeki bu felaket bizlere EchoLinki birkez da incelememizimi soyluyordu acaba. Aslinda sadece bu felakette degil Hurricane Katrina’da da EchoLink basarili bir sekilde kullanildi. Salvation Army Team Emergency Radio Network SATERN 14.265 Mhz in yani sira Echolink Konferans nodunu kullanan organizasyonlardan biri idi. “ARRL News NEWINGTON, CT, Aug 29, 2005”. Su anda Amerika Birlesik devletlerinde acil durumlarda hizmet veren bir cok kurulus EchoLink yada IRLP araciligi ile servislerini 21 inci yuzyilin seviyesinde tutmaya calisiyorlar.

Sizlerle paylastigim bu iki olayda da afetlerden etkilenen ulkeler tum alt yapilarini kaybetmediler. Afetin oldugu ve cogunlukla sifir noktasi denilen merkezde belki hicbir yapi kalmayacaktir ama bu noktaya belli bir uzaklikta, tum yapilar belki %100 verimle calismasa bile, ulkenin tamami ile baglantisi olan bir nokta daima olacaktir. Afet haberlesmesinde bu nokta bir ana kapi gorevi ustlenmektedir. EchoLink yada IRLP gibi sistemler bu noktadan, sifir noktasina hizmet goturmede daima kullanilabilir. Asagidaki sadece bir hikaye ama bir an dusunun bu hikayenin gercek olmasi o kadar kolayki.

18 Agustos 1999.
Golcuk
Kizilay afet yonetim gorevlisi elindeki Aselsan telsizinin mikrofonu uzerindeki tuslara basar. Telsizden metalik bir ses yukselir “TA3KAY Linkine baglandiniz”
“Golcuk Kizilay Merkezden – Izmir Kizilay Dagitim deposuna”
“Izmir Kizilay Dagitim mesajinizla devam edin lutfen.”
“Golcuk Degirmendere bolgesi icin acil olarak iki seyyar mutfak ve 400 cadira ihtiyacim var nezaman yola cikarabilirsiniz.”
“Golcuk Kizilay elimde 500 cadir var 3 saat icinde kamyonlara yuklemeye basliyoruz. Ilk parti 4 saat icinde yola cikacak. Her saat basi 100 cadirlik bir arac yola cikarabilirim. Elimdeki seyyar mutfaklari Kocaeline yolladigim icin size mutfak yollayamayacagim. Canakkale Kizilayin elinde bulunan 4 buldozeri sizin bulundugunuz bolgeye yola cikarttim. Mutfaklar icin Antalya Kizilayina istekte bulunun”
“Anlasildi Izmir. Cadirlar ve buldozer icin tesekkurler. Burasi Golcuk Kizilay.. Bitti”
Kizilay gorevlisi elindeki listeye bakar ve mikrofonun uzerindeki tuslara basar.
“TA4C Linkine hosgeldiniz.”
“Golcuk Kizilay Merkezinden – Antalya Kizilay Dagitim Deposuna”
“Burasi Kizilay Antalya mesajinizla devam edin lutfen”

Bu hikayeyi hangi afet gorevlisine anlatirsaniz anlatin size birtek sey soracaklardir. “Gercekten yapabilirmisin?” Elimizde boyle bir teknoloji varken neden yapamiyalim!
1999 Yilinda Bursada aktif bir haberlesme agina bagli bir EchoLink sistemi olsa idi Golcuk depremi sirasinda ve hemen ardinda calisan tum kurtarma ekipleri haberlesme ihtiyaclarini bu sistem uzerinden sagliyabilirdi. 1999 Golcuk depreminde Bursada altyapi yok mu oldu? Hayir. Bursa normal hayatini devam ettirebilecek alt yapiya sahipti. Onceden dedigim gibi bu sadece bir hikaye. Boyle hikayelerin gercek olmasini sadece bizler saglayabiliriz.

Uzun sozun kisasi umalim ki guzel yurdumuz hicbir afetle karsilasmasin, yaptigimiz tatbikatlar sadece bizleri dogada bir araya getiren guzel hatiralar olarak kalsin. Ayni zamanda unutmayalim ki ..... EchoLink yada IRLP gibi teknolojiler Radyo Amatorlerinin elinde bir havyadan baska birsey degildir. Havyayi ne icin nasil ve nerede kullanacaginiz size kalmis.

http://www.arrl.org/news/stories/2005/08/29/2/?nc=1

The IARU Region 3 Newsletter
Issue 1/2006, March 2006

Hams Help After Mud Slide in Philippines
Radio amateurs were reported as helping to coordinate rescue operations after a devastating mud slide on the Philippines island of Leyte buried an entire village on February 17, 2006. More than 1800 people are believed to have died when the village of Guinsaugon was engulfed by mud following a week of torrential rain and a small earthquake. A forty meter net and an EchoLink net which were set up for the Leyte disaster went on the air within hours of the mudslide. Philippine amateurs passed lists of missing people and survivors as well as other messages for emergency supplies.
Kullanıcı avatarı
WW2L

QTH - Şehir: New Jersey / USA

Mesajgönderen TA4C » Cmt Ara 02, 2006 8:43 pm

Evet ufku zihni acik olan muhakkak bu onemi anliyacaktir ,olabilmesi aslinda hicte zor degil altyapi hazir sayilir .
bundan daha iyi anlatilamaz.
ellerinize saglik.
Tüm amatör çalışmalarımızın linki aşağıdadır.

LINK: ftp://forum@na5b.myftp.org/TA4C-TB4CAL/
http://ta4c.myftp.org/
http://www.turkkonferans.org
http://www.turkkonferans.org/forum/
E-Mail ve MSN = ugurta4c@hotmail.com
TA4C Uğur ŞEN
73's
Kullanıcı avatarı
TA4C

QTH - Şehir: Antalya / Turkiye

Mesajgönderen TB2NMR » Pzr May 13, 2007 11:05 pm

Afet konusundaki duyarlılığınız ve çalışmalarınız için yürekten teşekkürler. 1999 depreminin yıkıcı etkisinden 5 saat önce o Kocaelin'den Çanakkale'ye yola çıktığım için ailem ve ben etkilenmeden kurtulduk çok şükür. Değerli amatörler kendilerince bu konuda üzerine düşeni fevkalade yaptıkları aşikar. Bence ulvi bir görevden farkı yok.

Son Afganistan depreminde ilk askeri uçakla acilen yola çıkan sağlık ekibinde olan kız kardeşim ile irtibat sağlamamıza da yine orada irtibat merkezinde görevli olan amatörlere borçluyum.

Doğal afetler adı üzernde doğallığı yanında yıkıcı etkisi çok büyük olan ve beraberinde alt yapıyı da derinden etkileyen felaketlerdir. Bireylerin yanında devlet kurumları da üzerlerine düşen görevi en iyi şekilde yapmalıdırlar. Evet Türk Silahlı Kuvvetleri her şartta alışabilecek bir muhabere sistemi geliştirmiştir ama ya diğer kurum ve kuruluşlar?

Her zaman planlar yapılır dosyalara yazılır kişiler araçlar vs. vs. belirlenir? Peki ya o araçları, cihazları kullanacak olan kişiler görev yerlerine gidecek zamanları bulabilirler mi?

Afet yönetim merkezlerinin son durumu ya da Kızılay'ın son çalışmaları ne durumdadır bilen var mı? Herşeyden önemlisi yurt sathında bilgisayar teknolojisi kullanılarak, sürekli akan yoğun bilginin, ihtiyaçların, acil ve gerekli yardımın belirlenip birimleri tek elden sevk ve takip edecek bir bilgisayar - telsiz - GPS veya diğer iletişim ağı oluşturulmuş mudur? Barajların birbirlerini destekledikleri enterkonnekte ağ misali bir çalışma yapılmış mıdır? Ya da bu konuda milli bir çalıma planı var mıdır?

Okuduğum sunumlarda genellikle bireysel olarak yapılması gerekenler sıralanmış ancak bizler mademki bir bütünüz ve bu ülke insanı için savaşta ve barışta var olacağız toplantıya katılamayanlar için neler yapılabileceği sadece Telekomünikasyon kurumuna gidip doğal afette "ben de görev almak istiyorum" demekten mi ibarettir?

Normal şartlarda her amatör için sefer görev emri gibi bir görev talimatı ve noktası olması gerekmiyor mu? Ya da her dernek bunu kendi çatısı altında toplananlar için belirlemesi lazım gelmez mi? Bu şekilde yapılan iş sadece bir sınava girip telsiz almaktan öte bir durum olgusunun hissettirilmesini gerektirmez mi?

Yakı zaman içinde çağrı adım iletilecek. Peki ya sonra? Belli bir sürede belgemi yenilemek dışında ya da bölgemi izinsiz adres değişikliği ile değiştirmem durumunda cezalandırma hariç beni kim arayıp soracak/soruyor mu? Kaç kişi bu denetime tabi tutuldu bu güne kadar. Önümüz yaz herkes tatil bölgesinde ise hangi plan uygulamaya sokulacak? Kim bende telsiz var mı yok mu , özelliği gücü ne diye soruyor? Hadi onu belge ibrazı ile bilir de çalışıp çalışmadığını kim denetliyor?

Şurada 462 kişi var ancak irtibat/tanışma bölümüne yazan 16 kişi var. Kaç amatör Echolink konusundan haberdar yada bir durum olduğunda hepimiz görev düşebilir düşüncesi ile nerede hangi sitede hangi forumda toplanacağız fikri olan var mı? 5.000 ne yakın amatör ile nasıl irtibat kurulacak TK'nın toplu mail , toplu SMS vb. gibi irtibat kuracağı bir sistem var mı? Kaç kişinin bu bilgileri güncel?

Daha dur bakalım iki adım attın sistemi sorgulamaya başladın gibi düşünen büyüklerim olabilir ancak aklıma takılanları ve gerçek manada ne kadar hazır olduğumuzu irdelemek istedim, sürçü lisan ettiysem affola.
Saygılarımla
Ruha USLU, TB2NMR
Amatör Uydu Teknolojileri Derneği (TAMSAT)
Network Takımı
http://www.tamsat.org.tr
Kullanıcı avatarı
TB2NMR

QTH - Şehir: Erzurum / TÜRKİYE

Dön Afet Egitim

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir