echolink sorunum var F/TB6CFJ

EchoLink için gerekli 5198-5199-5200 nolu portların açılması

Mesajgönderen TB6CFJ » Pzr Şub 05, 2006 3:02 pm

Benim echolink gunde bir sefer acip kullanabiliyorum,Kapattiktan sonra o gun tekrar acamiyorum Bana bu konuda yardimci olacak arkadas varsa sevinirim 73 ler F/TB6CFJ
TB6CFJ

QTH - Şehir: Orleans / Fransa

Mesajgönderen TB1CTF » Pzr Şub 05, 2006 8:43 pm

Merhaba,

Birkez kullanıp kapattıktan sonra, tekrar açtığınızda aldığınız mesaj veya tam olarak karşılaştığınız ekran hakkında bilgi verebilir misiniz? Echolink programı açılıyorda, dataları mı yükleyemiyor v.s..

Not: Internete doğru DNS ile kesintisiz ve her siteye sorunsuz girebildiğinizi farzedebilir miyim?

73.
Kerem Ünüver.
Kullanıcı avatarı
TB1CTF
*

QTH - Şehir: İstanbul / Turkey

Mesajgönderen TB6CFJ » Sal Şub 07, 2006 10:15 pm

Sayin KEREN UNUVER SELAMLAR
Echolink programi actigimda bos sayfa aciliyor yani linkler gel
miyor sadece gece on gibi aciliyor Internette eskisi gibi sitelere giremiyorum bilgisaray bilgim az selamlar. TB6CFJ
TB6CFJ

Mesajgönderen TB1CTF » Çrş Şub 08, 2006 8:28 am

Tekrar merhaba.

Internetinizde sorun olduğunu düşündüğüm için o notu da yazmıştım. Saat 22'den sonra echolinke girebiliyorsanız, demekki modeminizdeki port yönlendirmeler de doğruymuş, sonucuna varıyorum.. Aslında sorununuz Echolink'ten görünmüyor. Internette bir sorun yaşıyorsunuz. Bazen girip bazen girememe sorununun tek sebebi DNS olabilir. Yani yazdığınız sayfa adlarını DNS sunucu çözemiyor. Çözdüğü (IP ye çevirdiği) zaman site açılıyor. Çözemeyince ise açılamıyor. ISP'niz ile (mesela burada Telekom var) görüşmeden önce, tüm internet ayarlarınızı gözden geçirmeniz gerekiyor. Eğer DSL bağlantı kullanıyorsanız, DSL ile ilgili herşeyi makinanızdan kaldırıp, restart ettikten sonra tekrar kurmanız gerekecek. Çok ender tavsiye ettiğim bir çözüm yolu da eğer Windows XP kullanıyorsanız, XP'nin Service Pack 2 'sini yeniden kurmanız.. Bazen hasar gören dosyaları, service pack yeniden kurulunca düzeltebiliyor.. Evdekilerin kurmuş olduğu bir oyun bile net ayarlarınızı bozmuş olabilir. Windows'taki network ayarları, bir çok program için Public olduğundan, bütün kurulma potansiyeli olan programlara karşı savunmasızdır :) tüm network settinglerinizi kaldırıp yeniden kurduğunuzda da düzelmediyse, mutlaka ISP'nizi aramanız gerekecek. Belki sizin bölgeye verdikleri DNS yanlıştır. Tabi hat problemlerinizi de önceden sorup öğrenmeniz gerek. Sorun hatlardansa, bu kadar şeyi boşuna yapmış olmayalım..:) Umarım düzelir. Size iyi çalışmalar.

Kerem Ünüver..
73..
Kullanıcı avatarı
TB1CTF
*

Mesajgönderen TB1CTF » Çrş Şub 08, 2006 8:34 am

Selam, birşey daha eklemem lazım buraya..

Eğer internetten virüs bulaştıysa, ki son zamanlarda çok aktifler biliyorsunuz; makinanızı virüs kontrolünden de geçirmeniz gerekebilir. Biliyorum birbirine uzak çözüm yolları önerdim ama bu bilgisayar işletim sistemi mantığı da böyle işte.. İlk şüphelendiğinizden başlayıp, en az şüphelendiğinize doğru, tek tek kontrol etmek gerekiyor.. Kolay gelsin..

73,
Kerem.
Kullanıcı avatarı
TB1CTF
*

Mesajgönderen TB6CFJ » Sal Şub 21, 2006 8:45 pm

Sayin KEREM UNUVER selamlar
Bilgi ve bana zaman ayirdiginiz icintesekkur ederim.su an cok guzel calisiyor Proplem cuzuldu en son yaptigim portlari acmakoldu ve preplemcozuldu. takrar tesekkurler selamlar TB6CFJ
TB6CFJ

Mesajgönderen TB1CTF » Çrş Şub 22, 2006 11:20 am

Rica ederim Bedri bey,

Eğer Trend Micro gibi bir virüs programı kullanıyorsanız, ADSL modem üzerinden açılan portların, virüs programının firewall'undan da açılması gerekir. Yani sadece modem üzerinde port açmak yetmeyebilir. İyi QSO'lar. Kolay gelsin.

73, Kerem.
Kullanıcı avatarı
TB1CTF
*

Kutlama

Mesajgönderen TA4C » Cum Mar 03, 2006 12:05 pm

merhaba KEREM bey.
Yardim yazilarinizi okudum.Bilgi birikimizi paylastiginiz icin sizi kutluyor,tesekkur ediyoruz. TA4C-TB4CAL 73's
Kullanıcı avatarı
TA4C

QTH - Şehir: Antalya / Turkiye

Dön Modem - Port Ayarlari

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir