TRAC'ta SIVIL SAVUNMA PROGRAMI ile ilgili bir aciklamam.

Afet ve acil durumlara iliskin diger konular

TRAC'ta SIVIL SAVUNMA PROGRAMI ile ilgili bir aciklamam.

Mesajgönderen NA5B » Cum Eyl 15, 2006 7:59 pm

(uzun yazi, ozur)
(Bu yazi TRAC'ta 2006 YILI SIVIL SAVUNMA TATBIKATI PROGRAMI basliginda amator arkadaslara bir konuya cevap vermek icin yazdim. TRAC'ta da gorebilirsiniz)

Merhaba degerli arkadaslar,
Evet, binlerce kilometre uzaktayim. Ama RF olarak Turkiye'ye olan mesafem bir kac mili saniye. :-) Uzakta olmam vatanimdaki faaliyetleri takip etmeme engel olmadi bugune kadar. Iki seneye yakin bir suredir Echolink (internet/RF/MW/Fiber optik karma haberlesme agi) araciligiyla Turkiye, hatta tum dunya ile irtibatim her gun kesintisiz
olmakta. Ozellikle HF'in son yillardaki durumunu da gozonune alacak olursak alternatif haberle$me sistemlerinin daha da onem kazandigini goruyoruz. Amator calisma odamda DC den ISIK dalgalarina kadar sistemlerim mevcut. Ama PROPOGASYON OLMADIGINDA butun bu sistemleri cope atabilirsiniz. Maalesef Turkiye'de alternatif haberlesme sistemlerine ilgi pek yuksek degil. Bunu da bu sistemleri kullanan amator telsizci sayisindan anlayabiliyoruz. Ayrica bircok amatorlerin Echolink gibi ALTERNATIF haberlesme metodlari aleyhine olumsuz yaklasimlarinin da bu haberlesme metodlarindan uzak kalinmasina sebep oldugunu dusunuyorum. Alternatif metodlarin amator calisma olmadigini dusunen amatorlerin ileriyi goremediklerini soyleyebiliriz.

Gunumuzde Tukiye'nin neden geri kaldigini tartisan insanlarin bircogunun ortak bir gorusu vardir. BU da "Matbaa ulkemize gec girmi$tir, zamaninda kabul edilmemistir" gorusudur. $imdi bu gorusu paylasan insanlar Haberlesme sistemlerinde bir YENILIK ile karsikarsiyalar.. Ama kabul etmekte zorlaniyorlar.. "Echolink'le amatorluk mu olur"..
Dunya echolink ile haberlesirken bunu tartisan cok genis bir amator cevresi var Turkiye'de. Echolink internet'i de kullanir, bu dogrudur. APRS'de internet'i kullanir ama echolink'e karsi olanlar CAYIR CAYIR aprs kullanirlar! :-)
Echolink internet'ten yararlanirken internet'in teknik icerigini anlamaya calismak yararli olur. Bu sistemde kablo, bol miktarda RF, fiber optik, uydu baglantilari ve sayabilecegimiz bircok teknoloji kullanilmaktadir. Belki acil durumlarda internet kesilmesi olabilir diye risklerden bahsedener de var.. Ama unutmamamiz gereken internet heryerde tamamen kesilmeyecektir.. HF ve diger spectrum'da da Propogasyon sorunu var. Butun bunlar tartismaya acik.

Iki yila yakin sureden bu yana calismakta olan *TURKIYE* ve *TURKEY* isimleri
altinda band genisligi 15Mb/s download, 7Mb/s upload hizina sahip iki ECHOLINK KONFERANS ODA'larimiz var. Burada Turkiye'nin bircok yerlesim yerleri, Avrupa ve Amerika dan ayni zamanda RF LINK sistemleri ile Telsiz Amatorleri arkadaslarimiz 24/7 hizmet vermekteler. Bu sistem araciligiyla her gun Turkiye ve diger yerlerdeki amator
arkadaslarimizla irtibat kurabilmekteyiz. Bu sistem icerisinde olan tum arkadaslar amator-elektronik bilgi paylasimi icerisindeler.
Bu sistem hakkinda genis bilgi icin lutfen asagidaki linke tiklayin.

LINK= www.turkkonferans.org
LINK= ftp://forum@na5b.myftp.org

Yukarida alternatif haberlesme metodlarindan, bircogumuzun haberdar olmadigi veya olumsuz etki altinda kalarak amator calisma kabul etmedigi Echolink'ten ve Turkiye'deki amator calismalari kilometrelerce uzakta olmama ragmen yakindan takip ettigmden bahsettim. Bu calismalarimiz sayesinde TURKIYE'mizi tum dunyaya da tanittigimizida asagidaki linke bakarak gorebilirsiniz. Bir avuc Turk amatoru isterse neler yapabiliyor bunu da burada gormek mumkun.. Turkiye tum dunya ulkeleri icerisinde daime ilk siralarda ve bunu tum dunya gormekte. Asagidaki like tiklayiniz.

LINK= http://irlp.g4eid.co.uk/status/all_conferences.html

Sayin Fetttah Bey, TA5CTC, Sivil.Savunma Koleji Md.Yrd. ayni zamanda bir echolink kullanicisidir. Bizlere Echolink TURK KONFERANS ODASI'nda SIVIL SAVUNMA tatbikatlari konusunda bilgilendirdi. TUm Turkiye, dunya bunu duydu. Kendisi ile bu bilgiler TRAC Genel Merkez'e bildirilirse daha fazla amtorlerin konudan haberdar olacagi gorusunu paylastim. Zaten bunun uzerine TA5CTC nin duyurusunu burada TRAC FORUM'da sizlerle paylastim. Bu bilgileri TRAC sayfasina HABER OLARAK gonderdim.. Ama bir hafta sonra Sayin TA8A, Bilal bey'den gonderdigim haber bilgilerinin bir virus tarayici tafaindan silidigi email haberini aldim. Bu bilgiler ayrica http://www.turkkonferans.org
ta da cizelge olarak mevcut.

Daha yazilacak cok sey var. Ben uzun bir sure USA'da yasamaktayim. Ama, irtibatimi hicbir zaman memleketim Turkiye ile koparmadim. Turkiye'de yasayip kendi memleketi ile irtibati koparmis insanlar cok. Bunlardan biri olmak istemezdim.
Herseyin kilit noktasi EKIP CALISMASI altinda yatar. Ekip calismasi olmayan yerde amator telsiz hobisi dusunulemez. Unutmamak gerek telsizle konusmak icin karsi tarafta bir ortaginizin olmasi gerekiyor. Umarim, Sayin Fetttah bey'den aldigim ve sizlere ilettigim bu bilgiler yararli olmustur. Zaten bu FORUM da bilgi paylasimi icindir.

Yari saka yari ciddi bir kac cumle ile sozumu bitirmek istiyorum. FORUM AMATORLUGU yerine TELSIZ AMATORLU'gune agirlik vermemiz yararimiza olacak. Alternatif metodlara kapimizi acik tutalim.. Tarihimizdeki meshur "Matbaa" olayini hatirlayalim ve YENILIKLERE acik olalim.

Tum arkadaslarimi alternatif haberlesme metodlarina davet ediyorum.
Ayrica en kisa zamanda ECHOLINK kurun, deneyin.. Notu siz verin

Selam ve sevgiler

73 de NA5B-TA5B
www.turkkonferans.org
www.adanatrac.org.tr
http://aprs.myftp.org
73 de NA5B-TA5B
Mehmet Ozcan
www.turkkonferans.org
Kullanıcı avatarı
NA5B

QTH - Şehir: Washington DC Area, USA