Haydi Amatorler SSB Cihaz Yapmaya

Amator calismalarinizi, Elektronik projelerinizi burada anlatabilirsiniz

Moderatörler: WW2L, NA5B

Mesajgönderen WW2L » Çrş Ara 31, 2008 7:17 am

Bu tip cihazlardaki degisiklikler cok degisik problemlere yol acabiliyor. Son iki gundur bu cihazin TX modunda niye osilasyona gectigini anlamaya calisiyorum. Sonunda bu gece nedenini buldum.

Orijinal kit 11 MHz lik xtal filtre ve BFO kullaniyor. 14,000 KHz i dinlemek icin 3,000 Khz lik bir VFO sinyali uretiliyor. Ben elimde olan 9,048.333 KHz lik kristalleri bu iste kullanmaya karar vermis ve ara frekansi bu frekansta olusturmustum. Buda 14,000 Khz i dinlemek icin yaklasik 5,000 KHz lik bir sinyal olusturmanizi gerektirmekte. Dinlemede bir sorun olmamasina ragmen 5000 - 5350 Khz in ucuncu harmonigi devrenein tek 14 Mhz secici devresinden azda olsa kacarak cikista istenilmiyen bir frekansta yayina neden olmakta. Aslinda osilasyon oldugunu dusundugum sorun VFO nun ucuncu harmonigi oldugu ortaya cikti. :D

Eger 3,000 ile 3,500 KHz lik bir VFO sinyali uretilmis olsa idi 3.5 MHz in ucuncu harmonigi 10.5 MHz te kalacakti ve bu sorun olusmayacakti.

Simdi eBay den 10 - 11 MHz lik bir kac xtal alip IF ve BFO frekanslarini 10 ile 11 Mhz arasinda bir frekansa kaydirmayi planliyorum.

Sonuclari sizlerle paylasmak uzere simdilik hoscakalin.

73 Ler
--Levent WW2L
Kullanıcı avatarı
WW2L

QTH - Şehir: New Jersey / USA

Mesajgönderen WW2L » Cmt Oca 03, 2009 7:20 am

Bu arada bugun WEB sitelerini gezerken BITX' i Turkiye'de yapan bir baska amator arkadasimizin oldugunu da gordum. Kendisi QRP konusunda bircok calismasi olan ve Turk Konferans Odasi'ndaki arkadaslarimizin da yakindan tanidigi TA1CD Recep Tezkol bey. TA1CD bu devreyi 2005 senesinde yapmaya baslamis. Kendisin bu devreyi bitirdigini saniyorum (Tarih resimlerin uzerinden aldigim bilgiye gore konmustur :idea: ) BITX QRP devresi ile ilgilenen arkadaslarimizin Recep beyin QRP sitesini ziyaret etmelerini tavsiye ederim.

http://www.tacallbook.org/~ta1cd/bitx/bitx.htm

73 Ler
Levent - WW2L
Kullanıcı avatarı
WW2L

Mesajgönderen TB1CI » Cmt Oca 03, 2009 10:16 pm

Levent Bey Merhabalar,

eğer imkanınız olursa PSK modunda test edebilirmisiniz, çünkü bir çok qrp kit psk modunda sorun yaşadığını duydum.

73,
TB1CI, Veli
Eski Çağrı Kodu: TB8CIA
TB1CI

QTH - Şehir: İstanbul - Türkiye

Mesajgönderen TB1CI » Pzr Oca 04, 2009 2:49 am

bu linktede bitx hakkında detaylı bilgiler var

http://golddredgervideo.com/kc0wox/index.htm
TB1CI

Mesajgönderen WW2L » Pzt Oca 05, 2009 8:00 pm

Veli Bey,

PSK modundada test edebilirim. Bu moddaki sorunun ne oldugunu biraz acarmisiniz? Aklima gelen ilk sorun VFO kaymasindan dolayi olabilir diye dusunuyorum. DDS, PLL yada kristal kontrollu olmayan baska cihazlardada isinma sorunu yasanacaktir.

73 ler
Levent - WW2L
Kullanıcı avatarı
WW2L

Mesajgönderen NA5B » Sal Oca 06, 2009 5:14 am

Bilindigi gibi PSK da data band genisligi cok dusuk. En kucuk VFO kaymasinda data alisi kaybolabilir endi$esi var sanirim. Anca PSK programlarinda dinlenilen dataya kilitlenebiliyor sanirim. AFC ile frekansa tutunulabilir.
73 de NA5B-TA5B
Mehmet Ozcan
www.turkkonferans.org
Kullanıcı avatarı
NA5B

QTH - Şehir: Washington DC Area, USA

Mesajgönderen TB1CI » Sal Oca 06, 2009 9:48 am

Merhabalar,

F6BQU nun Forty isimli 40m de çalışan projesi türkiyede tercih edilen bir qrp kit. Bunu bende yapıp psk çalışabilirmiyim diye araştırırken raslamıştım, kararsızlığından dolayı performansının çok kötü olacağını okudum, çok fazla teknik detaya yer vermemişlerdi, yine forumlada bazı kitler için bu durumu sorduğumda teknik detay vermememekle birlikte çalışmayacağını söylediler.

çok fazla deneyimim yok, sadece sdr veya websdr ile sanal ses kartına aktararak psk programlarını kullandım, mehmet beyin dediği gibi program kilitlenebiliyor data alışında, belki göndermede aynı şey olmuyordur ve bu sorun yaratıyordur.
TB1CI

Mesajgönderen WW2L » Sal Oca 06, 2009 6:35 pm

Veli Bey,

PSK yi deneyip size sonuclarini bildirecegim. Su anda kiti 40 Metrede calisacak hale getirmekle mesgulum. PSK testi ni listeye ekledim.

--Levent
Kullanıcı avatarı
WW2L

Mesajgönderen WW2L » Sal Oca 06, 2009 7:33 pm

Bu arada hatirlatmam gerekli olduguna inandigim bir baska problem side band secimi. Bildiginiz gibi 80 ve 40 meter SSB cihazlar LSB icin uretilirler. PSK ise USB uzerinden calisilan bir veri modudur. 40 Metre icin yapilan bu cihazi PSK da da kullanmak icin BFO modifikasyonu yapmaniz yada cihazi USB ye ayarlamis olmaniz gerekiyor.

73 ler
Levent - WW2L
Kullanıcı avatarı
WW2L

Mesajgönderen TB1CI » Çrş Oca 07, 2009 12:13 am

Levent Bey,

öncelikle sizin 20m nin güzel bir şekilde çalıştığını görelim. bende bu arada sipariş ettiğim ama henüz elime ulaşmayan
http://www.qrpkits.com/dcxxb.html
40m CW qrp kitmi ve e-bay dan gaza gelip aldığım mt-300 aprs kiti biraz kurcalar zaman geciririm :) bitx in 40m sini italyan ve brezilyalı amatörlerin yaptığını gördüm, hatta bazı yerlerde bitx (amerikan versiyonu toroidli olan) in psk çalıştığını ve sadece çok ısınmaması için çıkışın 1-2w azaltılmasını önerdiklerini okudum.

73,
tb1ci, veli
TB1CI

Mesajgönderen WW2L » Cmt Oca 17, 2009 5:58 am

Sonunda NP0 kondansatorler ve 11.289 Mhz lik kristaller postadan bugun cikti. VFO nun 560 pF lik kapasitorlerini ve kristal filtrenin kristalleri ile BFO nun kristalini bugun degistirdim. 3 cu harmonikten gelen lineer amplifikatorun osilasyonu hemen kesildi. VFO ise 2700 Khz ile 3100 Khz arasina ayarlandi. Son iki saattir VFO nun kayma miktarini takip ediyorum. Sansima mi yoksa sansizligima mi diyeyim bu gece New Jersey de hava -17 derece o yuzden kaloriferler ikide bir devreye giriyor ve benim olcumlerimi birazda olsa negatif yonde etkiliyor. Son bir saattir VFO 10 dakikada yaklasik 100 Hz kaydi. Simdiye kadar yaptigim en iyi VFO diyemiyecegim ama SSB calismak icin yeterince iyi bir VFO. Sanirim PSK gibi dar bantli digital modlari calismak isteyen arkadalar icin ayri bir kristalle calisan bir osilator gerekecek.

Yarin sabahtan ilk QSO yu yapmayi deneyecegim.

Saglicakla kalin 73 ler,
Levent - WW2L
Kullanıcı avatarı
WW2L

Mesajgönderen TB2NMR » Cmt Oca 17, 2009 11:30 am

İlk denemenizin sonucunu merakla bekliyorum Levent bey, konu ile ilgili son resimlere de biraz daha yer verebilirseniz sevinirim.

Bu arada devreyi yapmak isteyen arkadaşlara malzeme ile ilgili bir bilgi vereyim. PCB, toroid ve bobinler hariç geri kalan malzemeler Ankara Konya Sokak'tan ortalama 25-30 TL'ye temin edilebilir. Bu da gayet uygun bir fiyat bence.

Cuma günü arkadaşlar müsait olmadığı için gerekli çalışmaya bakamadım ancak önümüzdeki Salı günü de kısmet olursa PCB (Baskılı devre) dizaynı ile ilgili bir görüşmemiz olacak, detayları bilahare veririm. Baskılı devre ile daha kolay ve hızlı başlanacak. Kolay gelsin.
Saygılarımla
Ruha USLU, TB2NMR
Amatör Uydu Teknolojileri Derneği (TAMSAT)
Network Takımı
http://www.tamsat.org.tr
Kullanıcı avatarı
TB2NMR

QTH - Şehir: Erzurum / TÜRKİYE

Mesajgönderen WW2L » Cmt Oca 17, 2009 9:57 pm

14 Mhz BITX QRP/SSB dinleme kayidi. QSO yapamadim ama sizlere iki QSO yu kaydettim.

ftp://forum@na5b.myftp.org/WW2L/BITX20Ver3Pic/BITX20_001.mp3

Iki degisik konusma var ilki HIFI-SSB ikincisi ise Kuzey Amerika kontesti. Bu arada sesteki azalma ve yukselmeler cok belirgin olarak kayit edildi. AGC ci olmayan basit devrelerin bir ozelligi bu. Bu yuzden devreyi yapacak arkadaslarin cihazi kullanirken bir ellerininde ses ayarinda olmasi gerekecek. Isteyen arkadaslar audio bazli bir AGC sistemi ilave edebilirler.

Saglicakla Kalin,
73 ler,

Levent - WW2L
Kullanıcı avatarı
WW2L

Mesajgönderen WW2L » Pzr Oca 18, 2009 6:01 pm

******************* Ilk QSO ****************

Arkadaslar ilk QSO BITX 20 ile bugun saat 11:52 Zulu da AG5Z Lerry ile gerceklesti Rapor 57 / Nice Audio / Solid copy 4 Watt SSB 14262 KHz.

Gun : Ocak 18
Saat : 11:52 Zulu
QTH : Missisisippi
Call : AG5Z
Rapor : 57
Cikis : 4 Watt ( Belki biraz daha dusuk : Hesaplarima gore 2 watt cikti )
Anten : 2 Element MOXON
Yaklasik Mesafe : 1500 Mil

Artik darisi basiniza diyorum.
73 Ler
WW2L - Levent
En son WW2L tarafından Pzt Oca 19, 2009 2:33 am tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
WW2L

Mesajgönderen WW2L » Pzt Oca 19, 2009 2:32 am

Eveet ilk QSO nun ses kaydini yapamadim ama BITX 20 QRP/SSB cihazinin ne halde ilk QSO sunu yaptigini goruntuledim. Kutuya girmeden onceki hal bu. Hala cikis gucu 2 Watt. Sanirim burdada bir sorun var cunku normalde bu devre 4 ile 6 watt arasinda bir cikis gucu uretmesi gerekli. Onun kontrollerinide onumuzdeki hafta yapacagim.

Devrede yapilan bir degisikligi sizlerle paylasayim. NA5B ile beraber VFO nun TX konumunda neden kaydigini arastirdik ve sonucta VFO da kullanilan zener diod lu voltaj regulatorunu 78XX sinifi bir entegre ile degistirmeye karar verdik bu degiskilten sonra VFO TX/RX degisimlerinden sifir hz etkilenir duruma geldi. Devreyi yapacak arkadaslara tavsiye edilir.

Resim

Saglicakla kalin iyi QSO lar
73
WW2L - Levent

Merak eden arkadaslara Frekans metre BFO frekansini gostermekte. Osiloskop ise VFO ile diyot ring mikserin baglanti noktasindaki sinyali gostermekte..
Kullanıcı avatarı
WW2L

ÖncekiSonraki

Dön Sizin Calismalariniz

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir