7Mhz SSB QRPp cihaz yapimi

Tum Bandlarda QRP (5W) calismalarinin paylasildigi yer.

7Mhz SSB QRPp cihaz yapimi

Mesajgönderen WW2L » Cum Nis 24, 2009 6:58 am

Haydi Amatorler Cihaz Yapalim Yazisi ile 7Mhz lik cihazin yazisini ayirmanin daha dogru olacagini dusunerek yeni bir baslik acitim. Bu basligin altinda sagdece 7Mhz lik cihazla ilgili bilgileri sunmaya calisacagim.

Bugun 24 Nisan 2009 ve TA2T nun Turkiyede yaptirarak bana yolladigi iki baskili devre bugun elime gecti. Aksam yemeginden sonra 7Mhz lik bu cihazi yapmayi planladigim baskili devreleri gozden gecirdim. Tahir beyin el emegi ve goz nuru ile yapilan bu baskili devrenin Hint yapimi baskili devre ile karsilastirilamayacak kadar yuksek kalitede oldugunu gordum. Sanirim sonuc devrenin performansi onceden yaptigim devreye gore cok daha yuksek olacak. Bu devrenin en buyuk avantaji Tahir beyin baskili devrenin bir yuzunu tamamen toprak olarak kullanmis olmasi. Bu yaklasimin zaten cok kaliteli olan alici katini iyi yonde etkiliyerek gurultulerden uzak seciciligi yuksek bir aliciya ulasacagimi dusunuyorum.

Resim

Yemekten sonra basladigim bu "Bir goz gezdireyim" in sonucunda calisma masamin uzerinde eskiden olmayan bir suru BITX devresi lehim, direncten sonra masanin hali bu oluverdi. Baskili devreler ele gecerde lehim yapilmazmi???

Resim

Ve saat yaklasik 24:00 civarinda devrenin RF amplifikatoru kismi bitmis. Guc katina baglanilmis ve test edilmeye baslamisti......

Resim

Olcum sirasinda KC0WOX un olcumlerini karsilastirma icin kullandim ve olctugum degerler KC0WOX un olcumlerinin hemen hemen ayni idi.

Besleme voltaji 13.25 Volta iken
Q1 base = 2.7 kolektor = 8.75 emiter = 1.97
Q13 base = 2.7 kolektor = 8.7 emiter = 2.703
Olcumlerini yaptim. Bu arada Q1 olarak 2N3904 kullandigimi hatirlatmak isterim. 2N3904 bacak yapisina sahip olan transistorleri Q1 olarak kullanacak arkadaslarin BCE uclarini baskili devreye adapte etmeleri gerekmektedir.

Yarin bu devrenin sinyal kazanclarini olcup sizlere kazanc bilgilerini sunacagim.

Simdilik saglicakla kalin.
73
Levent - WW2L
Kullanıcı avatarı
WW2L

QTH - Şehir: New Jersey / USA

Re: 7Mhz SSB QRPp cihaz yapimi

Mesajgönderen TA4C » Cum Nis 24, 2009 2:43 pm

Evet Levent abi basligi ayirman cok iyi olmus dedigin gibi frekanslar birbirine karismaz boylece.
Calismalarinda Kolayliklar diliyoruz.
Tüm amatör çalışmalarımızın linki aşağıdadır.

LINK: ftp://forum@na5b.myftp.org/TA4C-TB4CAL/
http://ta4c.myftp.org/
http://www.turkkonferans.org
http://www.turkkonferans.org/forum/
E-Mail ve MSN = ugurta4c@hotmail.com
TA4C Uğur ŞEN
73's
Kullanıcı avatarı
TA4C

QTH - Şehir: Antalya / Turkiye

Mesajgönderen NA5B » Cum Nis 24, 2009 3:31 pm

Baskili devreler oldukca guzel gorunuyor! Tahir Beyin ellerine saglik.
Bu ve benzeri devrelerden yapmak isteyen arkadaslar, hatilatmak maksadiyla yazdigim asagidaki satirlara bir goz atin lutfen.
Yillar once cocuklugumda yeterli bilgi ve deneyime sahip olmadigim icin cok lehim yaparken cok guclu havya kullandigimdan baskili devrelerin bakir yollarini yakarak kaldirirdim . Ayrica lehim yapilack noktada uzun sure havyayi tutmamda buna etkendi tabi. Yuksek isili havya elektronik malzemelerin degerlerini degistirebilir hatta tamamen calismalarina engel olacak kadar hasar verebilir.
Bunu sadece bu ve benzeri calismayi yapacak arkadaslara dikkatli olmalari icin yaziyorum. 30-40W arasi havya, ozellile isi kontrollu olmasi bu tur isler icin uygundur. Lehim yapilacak noktada da uzun sure havyayi tutmamak gerekir.
Lehimin yapilacagi yuzeylerin temiz olmasi onemlidir. Lehim yapilma isi tamamlandiginda tum devrenin lehim yuzeyinin temizligi onemlidir. Pasta adiyla anilan ve lehimin yuzeye yayilmasi ve kaynasmasina yardimci olan kimyasal madde lehim telinin icinde yeterince vardir. Ilave olarak kullanmakta gerekebilir. Recine tabanli ve asit ozelligi icermeyen pasta kullanmak daha uygun olur.
Levent Bey, kolay gelsin. Devreyi yapacak arkadaslara da simdiden basarilar diliyorum.
Iyi calismalar
73 de NA5B-TA5B
Mehmet Ozcan
www.turkkonferans.org
Kullanıcı avatarı
NA5B

QTH - Şehir: Washington DC Area, USA

Mesajgönderen TA7BB » Cum Nis 24, 2009 4:01 pm

merhaba.
bu tür yazıları hep takip ederim. bitix yazısınıda takip ettim.
ama pek birşeyler yazamamıştım.
aslında amator lükle ilgili forumlarda bu tür çalışmalar olması lazım.basitten zora dogru.
elimde kullandıgım 3 tane kenwood hf cihaz var ama ben hep kendim birşeyler yapma istegiyle birşeyler araştırmak
gerektigini duyuyorum.o yüzdende butür yazıları takip ediyorum.
tahir beyi kutluyorum neden ? ben inanıyorumki tahir beyinde elinde kullandıhı hf cihazlar vardır ama o qrp cihaz şema ve
baskı devreleriyle ograşıyor. o yüzden kutluyorum.
vakti evvelinde sanıyorum 85 86 yılları olabilir antrak kulübünü bir akşam ziyaret ettigimde kendisiyle görüşmüştüm.
ama tam olarak hatırlamıyorum şimdi birazda yaşlandık tabii.
7mhz cihazın baskı devresinden bir tanede ben almak istiyorum.yapıp deneyecegim.bakarsınız başarırım.
herşeyin gönlünüzce olması dilegiyle 73 herkese
de ta7bb
ömer yenigün
TA7BB

QTH - Şehir: Giresun / Turkiye

Mesajgönderen WW2L » Cum Eyl 04, 2009 7:03 am

Evet uzun bir aradan sonra 7 Mhz SSB QRP cihazimiz hazir. Bu hafta sonu en son halinin resimlerini ve QSO verilerini sizlerle paylasacagim. Bu aralar probagasyon 7 Mhz te cok kotu oldugundan maalesef bu cihazla DX qso yu daha yapamadim ama Haftasonunun bitmesine daha cok var :D

Simdilik Hoscakalin 73
Levent - WW2L
Kullanıcı avatarı
WW2L

Mesajgönderen TA2T » Cum Eyl 04, 2009 8:35 am

Levent Bey,
Çalışma tamamlandığına göre baskılı devre ile ilgili düzeltmeler de sonlanmıştır umarım.
Mail ekinde iletebilirseniz bir an önce revize edebilirim.
Ankaradan selamlar.
Tahir - TA2T
Kullanıcı avatarı
TA2T
*

QTH - Şehir: ANKARA / TURKIYE

Mesajgönderen WW2L » Cum Eyl 04, 2009 11:49 pm

7 Mhz SSB QRP nin ilk bant gecirgen filtresi. 10.7 Mhz lik IF filtrelerini yanlis ismarladigim icin kendim Toroitlerden bir filtre yapmak zorunda kaldimdi.

Resim
Kullanıcı avatarı
WW2L

Mesajgönderen WW2L » Cum Eyl 04, 2009 11:54 pm

BFO Sinyali

Resim
Kullanıcı avatarı
WW2L

Mesajgönderen WW2L » Cum Eyl 04, 2009 11:59 pm

10.7 Mhz filtreler geldi bu seferde boyutlari istedigimden kucuk olarak. Benmi ismarlarken hata yaptim yoksa elektronik parcalari aldigim sirketmi bilemiyorum bu yuzden filtre devresini bir delikli pertinaksa koyup devreye oyle baglamak zorunda kaldim.

Resim
Kullanıcı avatarı
WW2L

Mesajgönderen WW2L » Cmt Eyl 05, 2009 12:04 am

7 Mhz ilk BITX surucu.

Resim
Kullanıcı avatarı
WW2L

Mesajgönderen WW2L » Cmt Eyl 05, 2009 12:11 am

7Mhz Yeni filtre ile QRP (Toroid Devre 10.7 IF filtrelerle degistirildi)

Resim
Kullanıcı avatarı
WW2L

Mesajgönderen WW2L » Cmt Eyl 05, 2009 12:19 am

7 Mhz bant geciren filtrenin sweep cevabi

Resim
Kullanıcı avatarı
WW2L

Mesajgönderen WW2L » Cmt Eyl 05, 2009 12:26 am

Bazi arkadaslar filtre cevabini nasil cizdirdigimi merak ederler diye kullandigim sweep uretecisinin resmi.

Resim
Kullanıcı avatarı
WW2L

Mesajgönderen WW2L » Cmt Eyl 05, 2009 12:30 am

Ve 7 Mhz SSB QRP Calisirken. Alttaki MFJ Anten tuneri, Sag taraftaki siyah kutu ise hoperlor, Hoperlore yakin olan devre ise 5 Watt QRP Lineer Amplifikator.

Resim

Darisi tum amatorlerin basina diyelim,
73
Levent - WW2L
Kullanıcı avatarı
WW2L

Mesajgönderen WW2L » Cmt Eyl 05, 2009 12:34 am

7 Mhz cihazimiz antene tam 5 watt sinyal yollarken.

Resim
Kullanıcı avatarı
WW2L

Sonraki

Dön QRP

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir