APRS ve Haritalar

APRS yazılımları (Ui-View, v.s.) - Yol haritaları ve Şehir planları - RMW yazılımı ile role kapsama alanları

APRS ve Haritalar

Mesajgönderen TA2T » Cum Ara 30, 2005 5:05 am

Sevgili Amatörler,

ABD li bir radyo amatörü olan Bob Bruniga tarafından geliştirilen ve tüm dünya amatörlerinin kullanımına sunulan , APRS (Automatic Position Reporting System - Otomatik Pozisyon Belirleme Sistemi), daha sonra diğer amatörlerin de bu sistem için geliştirdikleri yazılımlarla ve özellikle UI-View yazılımı ile, ülkemizde de yavaş yavaş yayılmaktadır.

UI-View yazılımı ile amatör arkadaşlarımız bulundukları pozisyonları diğer amatörlere bildirebildikleri gibi, gerektiğinde karşılıklı olarak dijital haberleşme de yapabilmekteler. Yine bu sistem üzerinde kurulan alt sistemlerle bulundukları bölgenin hava durumunu diger amatörlerin bilgisine sunmakta, afet durumlarını, aktiviteleri bültenler olarak duyurabilmekte, bölgeleri ile ilgili bir çok bilgiyi ihtiyacı olan arkadaşlara iletebilmektedirler.

Her geçen gün Türkiye haritası üzerinde yeni çağrı işaretleri görülmekte. Bu konu ile ilgilenmeye niyet aden arkadaşlarımız ilgili yazılımları bilgisayarlarına indirerek kurulumu tamamlamaya çalışmakta ve bu arada amatör haberleşme yollarını kullanarak bilgi alışverişinde bulunmaktalar.

APRS konusuna önceden girip sürekli çalışan arkadaşlarımızın da katkıları ile yeni katılanlara destek olmak, gereken haritaların değişimini sağlamak, yeni yazılımları denemek gibi imkanların doğabileceğini düşünerek bu bölümü açmaya karar verdik ve bu konunun daha yaygın kullanılmasını sağlamayı hedefledik.

Bu konudaki çalışmalarınızda başarılar dilerim.

A.Tahir DENGİZ, TA2T
ANKARA
Kullanıcı avatarı
TA2T
*

QTH - Şehir: ANKARA / TURKIYE

TA2T gerçek bir radyo amatörüne Teşekkür____________erad

Mesajgönderen TA5BF » Pzt Mar 24, 2008 8:27 pm

merhaba tahir abi
size tahir abi diyorum siz benden büyüksünüz özür dilerim kabul ediniz.tahir abi ben radyo amatörü olmak için halen çalışıyorum TA5BF cagrı kodum var ama radyo amatörlüğü konusunda halen bilmediğim çok şeyler oldugunu biliyorum.ve mücadele ediyorum en azından elimde telsiz le havalara girerek gezemiyorum.Çalışıyorum okuyorum yazıyorum
sizin gibi değerli abilerimiz ülkemizde çok az (ülkemiz dışında olanlar hariç) sizlerinbilğileri ile bizlere ışık tutmanız bizleri bilmediklerimizin ne kadar çok oldugunu göstererek bizlerinde faydalanmasını sağlıyor..tabii bunu okumak lazım okumadan tatbik etmeden olmuyor bazı imkansızlıklar olabilir ama okuma sonunda aklımızda kalanlar bize yarın haaaa bu böle olmalıydı derdirtmektedir.
size EREĞLİ TELSİZ VE RADYO AMATÖRLERİ DERNEĞİ adına bu bilğileri internet ortamında bizlere aktardıgınızdan dolayı teşekkür ederim sonsun şükranlarımı sunarım.
size tahşr abi bir tel açıyoruz her şeyi bizimle paylaşıyorsunuz yol gösteriyorsunuz bilğilerinize ve radyo amatörlüğünüze hayran olmamak elde değil .ANTRAK gibi bir dernekte o hazırladıgınız güzel ortamda tüm radyo amatörlerine yardımı esirgemediğinizide biliyoruzve siz yatmıyorsunuz en azından bizimle oturup bizimle kalkıyorsunuz sizi örnek alıyoruz.çok fazla yazılacaklar varda anlayan anlar allah sizi yanımızdan dostlugunuzu bizden almasın bize her zaman ışık oldugunuz tahir abi
73 saygılarımla
TA5BF Recep PEKER (BİR RADYO AMATÖRÜ)
İÇANADOLU EREĞLİ
Kullanıcı avatarı
TA5BF
**

QTH - Şehir: Içanadolu EREGLI - TURKIYE

Dön APRS - Haritalar - RMW

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir