SES KARTI İLE APRS'yi NASIL AKTİF EDEBİLİRİM.

APRS yazılımları (Ui-View, v.s.) - Yol haritaları ve Şehir planları - RMW yazılımı ile role kapsama alanları

SES KARTI İLE APRS'yi NASIL AKTİF EDEBİLİRİM.

Mesajgönderen TB2NCC » Sal Eyl 18, 2007 12:44 am

Merhaba arkadaşlar uzun bir zamandır internet üzerinden APRS sistemini çalıştırmaktayım ama şu anki amacım Kenwood TH-F7 el cihazımı modem kullanmadan pc'nin ses kartı üzerinden bağlantı kurarak RF dalgasıyla iletişime geçmek istiyorum.şuan kullanmış olduğum UI-View32 V2.03 proğramı üzerinden ayar çekerekmi çalıştırmamız gerekiyor? yoksa başka bir proğram'mı kurmamız gerekiyor? ses kartımın markası Creative duyduğuma göre bu tür işlemler için ses kartı kaliteli olması gerekiyormuş.Benimkisi tamamen uyumlu olduğunu düşünüyorum çünkü daha önceden bu kart üzerinden sstv çalıştırmıştım görüntüleri çok kaliteli alıp gönderebiliyordum.son olarakta el cihazım ile pc arasındaki bağlantıyı USB kablosu ile sağlamak istiyorum bu konuda bana bilgi verebilecek olan arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim. ____ 73's...

TB2NCC
Rasim Kurtuluş.
E-mail: tb2ncc77@hotmail.com
Kullanıcı avatarı
TB2NCC
*

QTH - Şehir: Kocaeli / Türkiye

Mesajgönderen NA5B » Sal Eyl 18, 2007 5:02 am

Merhaba Rasim Bey,
Ses kartini PAKET RADYO sinyallerini algilayacak hale getiren bir yazilim kurup calistirmaniz gerekiyor.
En yaygin olarak kullanilan, bir Yunanli amatorun (SV2AGW) yazdigi meshur AGWPE (ucretsiz yazilim) yi indirin ve kurun. Bu program ses kartini Paket Radyo Modemi haline getirir ve paket radyo (AX25) sinyallerini ihtiyaciniz olan APRS de kullanilmasini saglar.
LINK: http://www.patmedia.net/ralphmilnes/sou ... index.html
Ben APRS de TNC kullaniyorum. Arabada da TM-D700a Kenwwod telsiz var.. Icersinde hazir TNC var. TNC yapisinda bir mikro i$lemci icerir ve paket radyo sinyallerini bir bilgisayarin anlayacagi sekile getirir. Ancak TNC Turkiye 'de pek yaygin degildir ve zor bulunmaktadir.
Ancak TA4C, Ugur Bey ses karti ile APRS denemeleri yapti. Detaylari TA4C den de alabiliriz.
Kolay gelsin.
73 de NA5B-TA5B
Mehmet Ozcan
www.turkkonferans.org
Kullanıcı avatarı
NA5B

QTH - Şehir: Washington DC Area, USA

Mesajgönderen TB2NCC » Sal Eyl 18, 2007 9:19 pm

Mehmet bey merhaba baya zamandır bende Kenwood TM-D700A ile aprs'de aktif oldum gayet rahat bir çalışma oluyor o cihazla mükembel.şu an o cihazım olmadığı için el cihazımı bağlıyarak sistemi çalıştırmak istiyorum ve internet üzerindende zaman zaman aktif oluyorum ama en sevdiğim gerçekci çalışma RF üzerinden diye düşünüyorum.Vermiş olduğunuz adresten proğramı en kısa zamanda indirip deneyeceğim çözemediğim bir durum olursa uğur bey'en yardım isteyeceğim.Mehmet bey vermiş olduğunuz bilgiler için çok çok teşekkür ederim. saygılarımla ___ 73's...

TB2NCC
Rasim Kurtuluş.
En son TB2NCC tarafından Cum Oca 25, 2008 12:08 am tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
TB2NCC
*

Mesajgönderen TA4C » Cmt Eki 06, 2007 1:56 pm

Rasim bey merhaba .
Konuyu gec gordum ozur,biraz uzak kaldim istasyondan.
Evet seskartiyla istediginizi yapabilirsiniz.Ses kartiyla calisabilme yapabilmeniz icin xp isletim sistemi kullanmalisiniz.
Ses kartini tnc gibi kullanicak program var.Ayrica birde ECHOLINKTE kullandigimiz gibi arabirim yapmalisiniz.Kullanicaginiz telsize ozel arabirim plani cizeriz.
Onemli olan kullanacaginiz telsizin nasil tx yapabilecegi,yani tx yapicak yerini bilmelisiniz.
Asagidaki FTP adresini ziyaret edin ,APRS klasorunde seskarti ile aprs digipeater diye yazim var .
Daha sonra birebir goruserek nasil uygulanicagina (cozumune) bakariz.
Tüm amatör çalışmalarımızın linki aşağıdadır.

LINK: ftp://forum@na5b.myftp.org/TA4C-TB4CAL/
http://ta4c.myftp.org/
http://www.turkkonferans.org
http://www.turkkonferans.org/forum/
E-Mail ve MSN = ugurta4c@hotmail.com
TA4C Uğur ŞEN
73's
Kullanıcı avatarı
TA4C

QTH - Şehir: Antalya / Turkiye

Mesajgönderen TB2NCC » Cum Oca 25, 2008 12:07 am

Evet AGWPE ile Uİ-view32'yi çalıştırdım ama tek sorunum var onu bir türlü halledemedim.Aprs'de tüm istasyonları alıyorum ve kendi çağrı işaretimde havaya çıkıyor bunuda online aprs 'den takip ederek kendimi görebiliyorum ama nedense göndermiş olduğum mesajlar bir türlü karşı tarafa ulaşmamaktadır.Tahminimce Uİ-view32 üzerinde ufak gözden kaçırdığım bir sorun var bu konuda bana yardımcı olabilirmisiniz. 73's...
Kullanıcı avatarı
TB2NCC
*

Mesajgönderen TB2NMR » Cum Oca 25, 2008 12:20 am

Sanırım yazılımın mesaj ayarlaı bölümünde eksik birşeyler var. Programda Messages bölümüne girin. Açılan pencerede Default Message Port kısmında I harfi yazıyor mu? Aynı şelikde haritada bir amatör çağrı işaretine sağ tıkladığınızda Port kısmında I yazıyor mu? Bir de mesaj ekranında sağ altta TH-D7 kutusuna baktınız mı?
Saygılarımla
Ruha USLU, TB2NMR
Amatör Uydu Teknolojileri Derneği (TAMSAT)
Network Takımı
http://www.tamsat.org.tr
Kullanıcı avatarı
TB2NMR

QTH - Şehir: Erzurum / TÜRKİYE

Mesajgönderen TB2NCC » Cum Oca 25, 2008 12:58 am

Default Message Port kısmına büyük ( I ) harfini yazdığım halde mesaj yazma penceresindeki port kutucugundaki (1) rakamı değişmiyor 1 numaralı port üzerinden sistemi kurdum her halde ondan port 1 değişmiyor. denemelerime rağmen yine aynı mesajları saymasına nazaran gönderemiyor ve TH-D7 kutusuna tırnak atarsam hata veriyor hiç gönderme denemesine girişmiyor.
Kullanıcı avatarı
TB2NCC
*

Mesajgönderen TA4C » Cum Oca 25, 2008 11:59 pm

Merhaba.
Evet bir turlu birebir bulusamadik.Bulusabilsek kolay hallederdik.
Boyle soru cevapla cok zor olur.Cunki cok ayar yapilmasi gereken yer var.
once cagiri isaretinle UI-Viev32 ile normal mesaj alip gonderebiliyormusun?
Com port 1-2 farketmez,arabirimi hangi portta calistirmak istersen o com porta takabilirsin.
Birde asagidaki UI-View32 ayarlarini tam olarak yaptinmi.

UI-View32v2.03 Digipeater ayari:

Harita varken Setup + Station setup
Unproto Address in altina APRS,RELAY,WIDE-3-3 yaz.
-----------------------------------------------
Harita varken File + Edit IGATE.Ini
acilan pencerede + setup + port(s)yazan yere kullanacaginiz port nosunu yaz.
Use default = tirnakli.
Max dids forlocal = sifir.
No-gate aliases yazan yere = NOGATE,RFONLY
Show Inet entry point callsing = tirnakli
Gate all RF to INET = tirnakli
Inet entrypoint tag = ,I
okeyleyip tekrar Edit IGATE.Ini geliyoruz.
------------------------------------------------
Convert PNTS:
iki kutuda bos olucak buradan cikiyoruz.
Inet to RF :
Burasi onemli havaya beaconlarini aticagin kisaltmalari yazicaz.
TA* = ALL Add
TB* = ALL Add
YM* = ALL Add
TC* = ALL Add
okeyleyip tekrar Edit IGATE.Ini geliyoruz.
Inet to RF limits:
Buradaki rakamlari ellemiyoruz.Burada isimiz bitti.
______________________________________________________________________________________

Harita varken. Setup + Comms setap.
Burada sadece Host mode yazan yerden AGWPE yi seciyoruz okeyleyip cikiyoruz.
______________________________________________________________________________________

Harita varken. Setup + Dgipeater setup.
Enable digi = tirnakli.
VIDEn-n = tirnakli.
TRACEn-n = tirnakli.
Alias(es) = APRS,WIDE-3,TA4C-3
Sub Alias = TA4C-3
Dupe secs = 28
Digi routes = 1=1 yapabilmek icin 1= buyuk karedekini renklendir enter yap asgidaki
kucuk kareye inicek 1= in sagindaki dikdortgen yere 1 yaz ve enter yap yukari
1=1 olarak cikicaktir. Okeyle.ayarlarimiz bitti.

Harita varken.
Setup + Miscellaneous Setap:
isaretli olanlar:
Global Beacon Trigger,bolumunde = ?APRS?
Refresh Preference,bolumunde = Immediate tirnakli
Station List Auto Sort,bolumunde= sort by distance tirnakli (bu bolum pcnizin hizina bagli
Beacon pause(secs) = 2
Random grid square plot = tirnakli
Translate to ASCII = tirnakli
Expire time = 60
Object interval = 30
Label symbols = tirnakli
Show label background = tirnakli
"More"in detail windows = tirnakli
Defaulds to enebled = tirnakli
okeyleyip cikiyoruz ayarlarimiz bu kadar.

Harita varken
Setup + APRS Server Setup
Gate RF TO Internet:
Open the gateway = tirnakli
Gate objects = tirnakli
Insert station callsing = tirnakli

Gate Iternet TO RF:
Gate local messages = tirnakli
Use reverse digi path = tirnakli
Transmit IGATE status = tirnakli
Ok diyip cıkyoruz.

AGWP AYARI

saatin oradaki AGWPE ikonuna sag tiklayin + Properties'e tiklayin.
Ilk defa calistirirken New Port'a tıklayin .(Birdahaki buraya bakisinizda OK deyip kontrol edebilirsiniz).
Select SerialPort : COM 1: veya 2
Tnc Type
SelectYour Tnc Model : SoundCard
Tnc Sub Type
Select The special KISS Mode : KISS Simple
BaudRate : 1200
ExitKiss On Exit : tirnakli
singlePort : tirnakli

COK ONEMLI, UI-View'i acmadan evvel AGWPE yi calistirin. AGWPE nin sag alttaki isaretine tiklayin, START UP PROGRAMS ı secin, buraya UIView.exe yi bulun ve kapatin. Artik AGWPE ye tikladiginizda once AGWPE, sonra UI View (Otomatik) acılacak.
En son TA4C tarafından Pzt Şub 04, 2008 2:03 am tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

TA4C Uğur ŞEN
73's
Kullanıcı avatarı
TA4C

Mesajgönderen TB2NCC » Cmt Oca 26, 2008 2:24 am

Uğur abi merhaba bu belirtmiş olduğun tüm ayarları yerine getirdim ama sonuç yine aynı herkesi alabiliyorum ve havaya çağrı işaretimide bırakabiliyorum önceki mesajımda belirttiğim gibi online aprs üzerinden havaya çıkıp çıkmadığımı takip ederek.Bu Uİ-view proğramını 3 gün öncesine kadar internet üzerinden kullanıyordum ve senin bu yapmamı istediğin işlemlerin çoğu aynıydı çok az bir değişikik yaptık sayılır ama bir türlü aprs de gördüğüm istasyonun üstüne gelip sağ tıklayıp mesaj gönderme yerine girip mesajımı yazarak enter yapıyorum ve o an cihaz tx 'te yapıyor ama mesaj karşıya iletilemiyor mesaj penceresindeki mesaj gönderilme sayacı sürekli deneme yaptığı için sayaç sayıyor ve en sonunda 74N kadar sayıyor ve gönderme girişimi bitiyor.Birde bu mesaj penceresindeki internette kullanırken büyük I harfi koyduğumuz port yerinde bir değişiklik yapmamız gerekiyormu gerçi ben denedim yine sonuç yok şu an orada port 1 yazıyor büyük I harfini zaten kabul etmiyor. ___73's...
Kullanıcı avatarı
TB2NCC
*

Mesajgönderen TB2NMR » Cmt Oca 26, 2008 9:02 am

TB2NCC yazdı: şu an orada port 1 yazıyor büyük I harfini zaten kabul etmiyor. ___73's...
klavyede i harfine basarak yazın.
Saygılarımla
Ruha USLU, TB2NMR
Network Takımı
Kullanıcı avatarı
TB2NMR

Mesajgönderen TB2NCC » Cmt Oca 26, 2008 2:06 pm

TB2NMR op:isminizi öğrenemedim ama ilginize çok teşekkür ederim.Evet sizin dediğiniz gibi Default Message Port kısmına girip büyük I harfini yerleştirmekte sorun olmuyor küçük i veya büyük I harflerini rahatlıkla bu bölüm kabul ediyor ama bu sefer mesajı yazdığımız yerin üstündeki port yazan yerdeki kutuçuktaki 1 rakamı değişmiyor.Benim tahminimce sizin bahsettiğiniz büyük I harfi internet üzerinden çalıştırılan aprs sisteminde geçerli diye düşünüyorum eğer yanlış düşünmüyorsam.Gerçekten bu soruna bir anlam veremedim çağrı işaretim havada mesaj iletimi yok.
Kullanıcı avatarı
TB2NCC
*

Mesajgönderen TB2NMR » Cmt Oca 26, 2008 6:53 pm

Telsiz ile bilgisayar arasında bir veri iletişim sorunu yok gibi görünüyor. Peki normal İnternet üzerinden bağlandığınızda mesaj alışverişinde yada port numarasında bir problem yaşadınız mı?

İsterseniz programı (APRS) tamamen silin, normal tüm fonksiyonları tamam ve çalışır hale getirdikten sonra mobil cihaz ile ayarları tekrarlayın.

Her halukarda Comms Setup ve Station Setup ayarlarında ;

-Baut rate
-Parity
-Data ve Stop Bits
-Handshaking
-TNC Type
-Host Mode yi kontrol edin ve buraya da yazın.

APRS Compatibility ayarlarında iki kutunun işaretli olup olmadığına bakın.

Bir de eğer çok önemli değişiklikler yapmadıysanız ve biliyorsanız telsizinizi resetleyin. Birinci ayarda port ayarı kaydedilebiliyor (yazılıma)
ancak mesaj göndermede işleme binince port kullanılamıyor.
Saygılarımla
Ruha USLU, TB2NMR
Network Takımı
Kullanıcı avatarı
TB2NMR

Mesajgönderen TB2NCC » Çrş Oca 30, 2008 3:54 pm

internet üzerinden 4 senedir aprs çalıştırıyorum hiç mesaj alımı ve gönderiminde problem yaşamadım bu zamana kadar.

Ayarlarım ise aşağıdaki gibidir.

-Baud rate --- 1200
-Parity ----- None
-Data bits --- 8
-stop bits --- 1
-Handshaking --- None
-Host Mode --- AGWPE
-COM Port --- 1
-Use binary filter --- Tırnaklı
-Receive only --- boş

Bu ayarlarda bir yanlışlık varmı sizce? 73's...

TB2NCC
Rasim Kurtuluş.
Kullanıcı avatarı
TB2NCC
*

Mesajgönderen TA4C » Prş Oca 31, 2008 11:06 pm

Host Mode --- AGWPE
Use binary filter --- Tırnaklı

bunları isaretledikten sonra bu pencerede baska yerleri ayarlıyamasın zaten musade etmez

31 ocak 23.38 de deneme yaptım mukemmel calisiyor.
atlanılan bir nokta ver muhakkak, yazisarak bayagi bir vaktini alicak gibi gorunuyor .bire bir konusabilsek 5 dakkada hallederiz.

Harita varken setup + station setup.
unproto address in altina APRS,RELAY,WIDE-3-3 yazdinmi.
atlanıilan bir nokta mesela.

TA4C Uğur ŞEN
73's
Kullanıcı avatarı
TA4C

Mesajgönderen TB2NCC » Pzt Şub 04, 2008 1:10 am

Tekrardan selamlar bu sefer APRS'yi komple kaybettim.Aprs deki sorunu ayarlar ne kadar doğru olsada halledemediğim için silip tekrar kurmak istedim ve sildim ama bu sefer yeni programı kurmam imkansız oldu.kurmak istediğim programda install ettikten sonra karşıma gelen callsing,name,ve registration numarasını giriyorum enter yaptıktan sonra karşıma çıkan penceredeki şu yazı : ( That registration information is invalid ) çıkıyor ve geçersiz olduğunu anladım.Registration 15 haneli olan rakamı girmiş durumdayım ve bu numara ile önceki yıllarda 3 defa daha aynı numarayla programı silip kurdum sorunsuz çalıştı registration numarasında hiç bir defa geçersiz diye bir yazı çıkmadı nedense bu sefer çıktı ve bu sefer bende tekrardan registration numarası almak için lisansımı ve callsing isim soy isim gibi bilgileri yazarak tekrar e-mail ile gönderdim cevap gelmedi ve arkasından 4 defa daha gönderdim yine cevap yok nasıl iş böyle bu işten iyicene sıkıldım bu konu hakkında bilginiz varsa beni aydınlatırmsınız.ilk aprs'de alınan registration numarası sürekli geçerlimi yoksa sınırlı sürelimi?

Yeni kayıt olabilmek için bilgilerimi gönderdiğim e-posta adresi: la2bba@ui-view.org
___73's...
Kullanıcı avatarı
TB2NCC
*

Sonraki

Dön APRS - Haritalar - RMW

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir