Neden bir Türk Amatör Uydumuz yok?

Amatör Radyo ve uydu calışmaları

Neden bir Türk Amatör Uydumuz yok?

Mesajgönderen TB2NMR » Sal Haz 03, 2008 11:49 pm

Herkesçe bilinen ve teknoloji fakirliğimizi kısaca özetleyen meşhur "Eller Aya biz yaya" sözü bile değişti artık. "Eller Mars'a biz hala yaya"

Haberlerde izliyoruz neredeyse bir çok ülkede amatörlere hizmet eden mini cep uyduları hizmete girdi. Ömürleri kısa da olsa, bilgi birikimi konusunda çok ilerleme kaydedildi, biz ise sadece daha iyi TV seyretmek için atılan uyduların ardından bay bay demekle yetiniyoruz.

Merak ettim bu konu ile ilgili Türkiye'de çalışma yapılıyor mu? Ya da amatör telsiz derneklerinin böyle bir hevesi, ileri donük planlamaları var mı? Onları da geçtim sizler ne düşünüyorsunuz bu konuda merak ettim?
Saygılarımla
Ruha USLU, TB2NMR
Amatör Uydu Teknolojileri Derneği (TAMSAT)
Network Takımı
http://www.tamsat.org.tr
Kullanıcı avatarı
TB2NMR
****
 
Mesajlar: 285
Kayıt: Cmt May 12, 2007 2:00 pm
QTH - Şehir: Erzurum / TÜRKİYE

Mesajgönderen TA2T » Cmt Haz 07, 2008 12:31 am

Sevgili Amatörler,

Gelecekle ilgili planlardan da öte; geçmişte yapılan hazırlıklar ve çalışmalar bu gün ANTRAK arşivlerinde güncellenmeye hazır bekliyor.

Geçmişte bu konuda TUBİTAK'ın genel çağrısı üzerine, ANTRAK ın uygulama projelerini de hazırlayarak TUBİTAK'a sunmuş olduğu BİLTEN uydusuna konması planlanan PAYLOAD projesini bir dizi toplantıda ilgililerle (6-7 toplantıda) az mı tartıştık.

Önce kabul gören, sonradan da başka üniversite projelerine yer açılabilmesi için yer imkanı olamayacağı bildirilen, ancak bu projelerin de yetişmemesi nedeni ile uyduda boş kalan yeri hala tatlı bir hatıra olarak anıyoruz.

Bu engelleme olmasaydı yıllar önce atılan uydudaki sistemler Türk ve Dünya Amatörlerinin kullanımında olacaktı. FM haberleşme ve APRS düşünülen amatör hizmetlerden sadece ikisi idi. Tüm sistem için benzer çalışmalar ile ilgili literatür taranmış, + ve - uygulamalar belirlenmiş, finansman, üretim ve test planlamalarımız hazırlanmıştı.

Çok uzun zamandır basın ve TV lerde ses çıkmadığına göre söz konusu uydu ana görevini de yapamaz hale geldi demekki.

Türk amatörleri dilerse her konuda aktif olabilir ve Dünyaya sesini duyurabilir. Yukarıdaki bağımlı proje dışında, Bugün toplam 30-50 Bin dolarlar mertebesinde bir masrafla bağımsız bir amatör uydu (PICOSAT) yörüngeye oturtabiliyor. Bu da amatör arkadaşlarımızın elele vermesi halinde olmayacak bir şey değil.

Tabii ki bu konuda koordinasyon en önemli faktör ve de koordinasyon konusunda sanırım sevgili amatörlerimiz henüz hazır değil.

Bir başka baharda umarız bu arzu gerçekleşir.

ANTRAK tan sevgilerle,

A. Tahir DENGIZ, TA2T
Ankara
Kullanıcı avatarı
TA2T
*
 
Mesajlar: 46
Kayıt: Cum Ara 16, 2005 9:04 am
QTH - Şehir: ANKARA / TURKIYE

Mesajgönderen TB2NMR » Cmt Haz 07, 2008 2:18 am

Tahir ağabey açıklamalarınız için teşekkür ederim. Hayata geçememiş olsa da yapılanlar anlattığınız kadarı ile bile takdir edilecek çalışmalar. Emeği geçen herkesi kutlarım.

Son cümlenizde "amatörler henüz hazır değil" demişsiniz. Yanlış anlamazsanız bu konuda fikrimi beyan etmek isterim.

Elbette bu bir koordinasyon ve el birliği gerektiren bir konu. Onda hemfikirim. Ancak yine de böyle bir umutsuzluğa kapılmamak gerektiğine inanıyorum. Bireysel yapılan çalışmalar takip edilerek veya genel gidişat izlenerek böyle düşünmekte pek tabi haklısınız.

İsterim ki bu konuda başta ANTRAK ve TRAC olmak üzere ülkemizin güzide dernekleri, onların destekçisi olan şubeleri bu konuda el birliği yapsın. Kişileri kendi konumuzda amaca ulaşmak için sürükleyen, yol gösteren, eğitici faaliyetlerde bulunan, grup ve takım olmasını sağlayan sizler değil misiniz?

Bugün Türk amatör telsizciliği saygı ve sevgiyle büyütülüp bu günlere gelinmedi mi? Yine aynı saygı korunarak bu sağlanabilir, derneklerimiz bu kouda öncülük edebilir. Her arkadaşımız büyük şehirlerde ikamet etmiyor veya olanakları dahi kısıtlı olduğu için elektronik parça temininde bile sıkıntı çekebiliyor. Ama bir milli maçı düşünürseniz, nasıl yabancı bir memlekette gitmediğimiz halde onları yürekten destekliyorsak sizlerin de bu konuda destekleneceğinize inanıyorum.

Yurt dışında bu uydular atılırken mutlaka bir çalışma grubu oluşturulmuştur ancak ne bunu başlatanlar ne de emek verenler kim kullanır kim kullanmaz diye merak etmeden amaçlarına odaklanarak bunu başarmışlardır.

Sonuçta elde edilecek başarı Türk Amatör telsizcilerinin başarısı olacaktır, ne bireysel ne de o veya bu derneğin, yani hepimizin.

- Neden bir işaret bekliyoruz ki?

- Neden bir çalışma başlatıp en azından şimdiye kadar kaybedilen bilgi birikimini güncel tutmuyoruz?

- Neden TUBITAK veya diğer resmi/özel kuruluşların kapılarını aşındırıp, e-posta kutularını taşırmıyoruz?

Basında bir gün akşam "Türk Amatör Telsizcileri de kendi haberleşme uydu çalışmalarına başladı " diye bir haber geçtiğinde hangi arkadaşımız heveslenmeyecek, merak etmeyecek, ne oluyor biz ne yapabiliriz demeyecek?

Kanımca beklenen sadece bir işaret, ne kaybederiz? Yıllarca alıcılarla, vericilerle günlerinizi gecelerinizi geçirmediniz mi? Belki de yaşamınızın , ailenizin, hayatınızın bir parçasını bu güzide hobi almadı mı? Onca emek, onca bilgi neden yok olup gitsin zaman çarkının arasında? Arşiviniz onca tarih, onca çalışma barındırıyor ki? Bunlara verilen emek, göz nuru dokülen o satırlar sadece beklemek üzere mi...

Yarın belki 5 belki 10 yıl sonra bu çalışmalara yeniden başladığımızı düşünürsek etrafımızdakilerin görece bizden ne kadar ileride olduğunu, bizim o kadar yıl sonra biile ancak veri tazeleme ile zaman kaybettiğimizi görünce üzülmeyecek miyiz?

Atacağımız uydumuz ilk uydu Sputnik gibi sadece bip sesi çıkarsa bile bütün gece onu dinlemek için sabahlamaya razıyım ben. Yeter ki Türk ve bizim olsun.

Uçan kuş bizim olmayınca sahibinin bir ıslığına gidiyor biliyorsunuz.
Zaman ayırıp cevaplama nezaketiniz için bir kez daha teşekkür ederim. Lütfen bu cılız çağrıma kulak verin ve sahip olduğunuz gücü kullanın.
Saygılarımla
Ruha USLU, TB2NMR
Amatör Uydu Teknolojileri Derneği (TAMSAT)
Network Takımı
http://www.tamsat.org.tr
Kullanıcı avatarı
TB2NMR
****
 
Mesajlar: 285
Kayıt: Cmt May 12, 2007 2:00 pm
QTH - Şehir: Erzurum / TÜRKİYE


Dön Genel Uydu Calismalari

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

cron