Internet gelince mors tarih oldu :((

PC Hardware-Software, Web Hosting, Internet

Internet gelince mors tarih oldu :((

Mesajgönderen TA1BE » Cum Şub 10, 2006 7:50 pm

İlk Mors ağını kuran ABD'li Western Union şirketi, internetin hızına dayanamayan telgraf bölümünü kapattı.

Amerikan İç Savaşı'ndan bu yana, Mors alfabesinden mesajları müşterilerine yetiştiren Western Union telgraf bölümünü kapattı. En yoğun döneminde 14 bin bisikletli kuryesi bulunan şirket 1970'lerden bu yana telgraf bölümünü kapamaya hazırlanıyordu. Ve sonuçta Şubat başında telgraf sessizce hizmetten kaldırıldı.

ABD'nin en büyük haberleşme şirketlerinden Western Union sözcüsü, telgrafın kaldırılmasının şirketin haberleşme sektöründen çekilmesi stratejisinin bir parçası olduğunu ifade etti. Çeşitli ülkelerde devlete bağlı haberleşme şirketleri telgraf servislerini teker teker kaldırırken, Western Union ilk kez kendisinin başlattığı servisi sonlandırmaya uzun süre direnmişti. Bir zamanlar milyonlarca çekilen telgraftan 2005 yılında sadece 20 bin adet atılmıştı. Western Union telgrafın elle dağıtımını 1970'lerde kaldırmıştı.

Telgrafın kaldırılması Western Union'un kurumsal stratejisi dışında, internet ve cep telefonu gibi kablosuz iletişim araçlarının 19'uncu yüzyıl teknolojilerini artık 'antika' kıldığının gözden kaçmaz bir kanıtı.

İLK MESAJ 1844'TE
Tarihin ilk telgraf mesajını Samuel Morse 1844 yılında ABD'nin başkenti Washington'dan Baltimore'a geçmişti. Western Union, Amerika kıtasını boydan boya kateden ilk telgraf hattını 1861'de inşa etmişti. Morse'un icadı yıllar içinde gelişti ve 20'inci yüzyılın başında temel iletişim aracı halini almıştı.

İnternet ve cep telefonu gibi kablosuz iletişim araçlarından sonra, bisikletli kuryelerle taşınan telegraf artık filmlerle kaldı.

Mors alfabesiyle yazılan metinlerde kullanıcılar sözcük başına ücret ödediklerinden mesajlarını olabildiğince kısa tutuyordu. Metinlerde cümleyi bitirirken nokta atmak ek ücrete tabiyken, 'stop' sözcüğü ücretsizdi. Sonuçta akıcı tonda süregiden metinler, pratikte nokta işlevi gören 'stop'larla kesiliyordu. İşte, kovboy filmlerinde sıkça rastlanan ve telgrafla özdeşleşen 'stop'larla süslü kesik cümleler işte böyle bir mecburiyetin sonucuydu.

TELGRAF YİNE DE ÖLMEDİ...STOP...
İsviçre kökenli Unitel Telegram Services şirketi 44 ülkede telgraf hizmeti vermeye devam ediyor. Şirket halen ayda binlerce telgraf iletiyor. Çoğunlukla telgrafın nostaljik yanını kullanmak isteyen kişi ve kurumlar önemli duyurular için Mors alfabesine başvuruyor. Devlet başkanları arasındaki iletişim de telgrafla yapılıyor.
HİÇ'likten ÖTE SİZ, SİZ'siniz...
Kullanıcı avatarı
TA1BE

QTH - Şehir: Istanbul / Turkiye

Mesajgönderen TB2NMR » Pzr May 13, 2007 5:11 pm

İbrahim Mütefferrika matbayı Türkiye'ye 150 yıl sonra getirebildi ancak 150 yıl önceki bir icadı da halen biz kullanmaya inatla devam ediyoruz. Belki klasikler listesinde ya da yok edilmemesi gereken bir uygulama ancak neden hala inatla sınavlarda Mors sorulur anlamış değilim.

Amerika ve Avrupa'da bir çok ülkede zorunluluktan çıkarılmış ve kaldırılmasına rağmen bizde ne zaman kalkacak merak ediyorum. Yoksa onun için de bir 150 yıl beklememiz mi gerekecek?
Saygılarımla
Ruha USLU, TB2NMR
Amatör Uydu Teknolojileri Derneği (TAMSAT)
Network Takımı
http://www.tamsat.org.tr
Kullanıcı avatarı
TB2NMR

QTH - Şehir: Erzurum / TÜRKİYE

Mesajgönderen TA1CD » Çrş Mar 05, 2008 5:09 pm

Log kayitlarima baktigimda binlerce qso icinde 1 tane rtty, 100 kadar ssb, 8 bin den fazla cw kullanmisim. Bu modu, basit ekipmanlarimi, zoru basarmanin verdigi mutlulugu seviyorum. Hal bu iken mors' a ilgi duymayanlarin kendilerine yasalar ile dayatilan mors ogrenme sartina tepkileri gostermek adina bu mod hakkinda olumsuz gorusler beyan etmelerine de uzuluyorum. Bir an evvel sinavlardaki mors zorunlulugunun kalkmasini cani gonulden dilerim. Belki severek ugrastigim, emek verdigim CW modu kotu imajindan kurtulur.

Recep
ta1cd/qrp
Kullanıcı avatarı
TA1CD

QTH - Şehir: Corlu / Turkiye

Mesajgönderen NA5B » Çrş Mar 05, 2008 5:28 pm

Neredeyse tum dunyada artik sinav sorusu olmayan Mors ulkemizde hala sinav sorusu.. Hem de en onemli bir parcasi. Gectin gectin... Kaldin Kaldin.. Halbuki Amator yasalar ve benzeri konular genellikle Almanya'daki kurallardan ornek aliniyor. Almanya'da Morstan vazgecti.. (konu farkli ama RUHSAT TA YOK AMATOR CIHAZLAR ICIN)
Tepkiler sinavda Mors'un zorunlu tutulmasina yapiliyor. Bu arada Mors'ta bundan nasibini aliyor. Ben morsun sinavlarda artik sorulmamasi taraftariyim. Bunu cogu zaman RUHSAT'in da kaldirilmasi gerektigi konusu ile birlikte dile getirdim.
Turkiye'de TA5B cagri isaretimi 1980 li yillarda alirken morsta coook terledigimi hatirlarim. O zamanlar TGM idi.. USA'da da EXTRA sinifi lisansimi alirken terledim, ama TA5B den CW tecrubem isimi kolaylastirdi. (O zamanlar sirasiyla Novice, Technician, General, Advanced ve Extra Class diye 5 sinif vardi. Bir de Mors sorulmayan Technician sinifi vardi. Bununla sadece VHF ve yukarisi kullanabiliyordu). USA'da CW yakin gecmiste tum siniflara 5 kelime/dakika ya kadar dusurulmustu. Sonra da tamamen kaldirildi. Kanada'da buna dahil.
Simdi coooook terledigim Mors sinavlarinin sonucuna bakalim;
Log kayitlarima baktim.. Eski loglar, bakkal defteri gibi olmuslar.. Artik log tutmuyorum. Binlerce SSB, PAKET, yuzlerce RTTY, SSTV ve parmakla sayilacak kadar da CW gorusmelerim olmus! :D
Iyi calismalar.
73 de NA5B-TA5B
Mehmet Ozcan
www.turkkonferans.org
Kullanıcı avatarı
NA5B

QTH - Şehir: Washington DC Area, USA

Mesajgönderen TA4C » Cum Mar 14, 2008 12:18 am

:D
Tüm amatör çalışmalarımızın linki aşağıdadır.

LINK: ftp://forum@na5b.myftp.org/TA4C-TB4CAL/
http://ta4c.myftp.org/
http://www.turkkonferans.org
http://www.turkkonferans.org/forum/
E-Mail ve MSN = ugurta4c@hotmail.com
TA4C Uğur ŞEN
73's
Kullanıcı avatarı
TA4C

QTH - Şehir: Antalya / Turkiye

Dön Bilgisayar, Yazilim, Donanim, Internet

Kimler çevrimiçi