kOLTUK SEVDASI FİNİŞ e GERİDE BIRAKTI AMATÖRLERİ.

Genel duyurularin yapildigi bolum

kOLTUK SEVDASI FİNİŞ e GERİDE BIRAKTI AMATÖRLERİ.

Mesajgönderen TA5BF » Cmt Kas 05, 2011 8:39 pm

Telekomünikasyon Haberleşmede Amatör Telsizcileri Geride bıraktı.

Ekim 2011 de Van da oluşan 7.2 lik Depremde Telekomünikasyon iletişimi Amatör Telsizcileri geride bıraktı.
Teknolojik çalışmalarla çok daha şiddetli depremlere dayanabilecek yapıda çalışmalarla baz istasyonu kuran telefon firmaları (vadofone.avea .turkcel) son 2011 depreminde iletişimde sıkıntı olmadan baz istasyonları tam randımalı şekilde hizmete devam etmiş olması haberleşme agı anlamında çok daha ileriye yönelik kalıcı ve dayanıklı istasyonlarla haberleşmenin kesilmemesini sağlamışlardır.
Van deprem günü ….7.092 de deprem günü istasyonlar QSO yapıyor ve karadenizden bir istasyon kendisini ne zannediyorsa ”deprem bölgesine giden arkadaşımız var USB den bu frekansta ,lütfen arkadaşlar deprem bölgesinden arkadaşımız sıcak bilğileri verecek,lütfen frekansta dinlemede kalın QSO yapmayınız gibi anonslar” geçmektedir.
İzmir bölgesinden ise bir istasyon yurtbinası yıkılmış çok sayıda ev yıkılmış gibi bir mesajı yine 7.092 mhz den bildiriyor.
Aynı anda cep telefonunda aynı söylediği mesajı görmüş olmam, verilen bilğilerin cep telefonu mesajından alınarak telsizle paylaşıldıgınıda açıkca göstermektedir.
Amatör telsizcilik farklı bir hobi dir ve bu hobiye devlet destek vermiştir.Türkiye geneline bakıldıgında işte siz Trac a karşısınız diye bizleri tenkit etmektedirler.Eger bir şeyin arkasında gidiyorsanız bir amacınız olmalı.Amacı olmayan bir şeyin arkasından gidilmez.
her bölgede cemiyetin şubeleri var ama sadece GÖRÜNTÜ ve GÖSTERİŞ den başka bir şey yapmıyorlarki. Görünen köy kılavuz istemez.
Marmara depreminda haberleşmeyi radyo amatörleri yapmıştı ama şimdi amatörlere iş kalmadı Telefonlar kesintisiz çalışıyor amatörlerde telefonlardan aldıkları mesajları telsizden şimdi aldıgım bir haberi paylaşayım diyorlar
Akıllı bir başkanla neler yapılmazdı ki devlet destegi alıyorsun ama yan gelip yatıyorsun.Karpuz bile yata yata büyürmüş. :D
73 de!..
TA5BF Recep PEKER
EREĞLİ TELSİZ VE RADYO AMATÖRLERİ DERNEĞİ
ERAD İÇANADOLU EREĞLİ
Kullanıcı avatarı
TA5BF
**
 
Mesajlar: 62
Kayıt: Pzt Oca 22, 2007 5:24 pm
QTH - Şehir: Içanadolu EREGLI - TURKIYE

Re: kOLTUK SEVDASI FİNİŞ e GERİDE BIRAKTI AMATÖRLERİ.

Mesajgönderen TA2VW » Pzt Haz 04, 2012 8:57 am

recep selam iyi çalışmalar söylediklerine katılıyorum çok kafadan çok ses çıkarsa karmakarışık olacağı bellidir ortada ne birdüzenleme ne bir alt yapı var ise bu senin söylediklerinin tamamı doğru ancak biz bu işleri amatörce yapıyoruz insanlar tesisatlarını imkanları ölçüsünde tamamlayabiliyor veya eksik kalıyor insanlar lısanslarını almışlar ama lisans herşeyi götürmüyor tıpkı ehliyetin aracı götürmediği gibi eğitilmesi gereken insandır eğitimi de trac veya buna benzer derneklerin vermesi gerekir imtihanda soruların bilinmesi amatör olduğun manasına gelmez sadece lisans alırsın aslında bu işin bir kursu olmalı kurs en az 1 ay devam etmeli kurs süresince kursta başarılı olup olmadığına dair bir belge verilmeli bu belge ile kıyı emniyetini açmış olduğu imtihanlara girmeli belge olmadan müracaatları kabul edilmemeli kıyı emniyeti sadece lisans verir amatör yetiştirmez kurs ise amatör yetiştirebilir. hatta ve hatta lisansları derneklerin vermesinde hiç bir sakınca yok imtihanı derneklerin yapması lazım bence oradaki yetişmiş amatörlerin nezaretinde imtihan yapılmalı kurul olulşturulacaksa belli kuralları olmalı işte buradan alacağın lisans bir işe yarar zaten amatör zihniyeti olmayana lisans vermeyeceğini de bilir dernekler ondan sonra 7.092 de bahsettiğin konuların pek tekerür edeceğini zannetmiyorum. 73
73 !
TA2VW
*
 
Mesajlar: 28
Kayıt: Cum Eyl 26, 2008 3:48 pm
QTH - Şehir: ANKARA - TÜRKİYE


Dön DUYURU

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

cron