ECHOLINK AMATORLUGU NASIL ETKILEMEKTE?

EchoLink ile ilgili genel konular, ek programlar vs

ECHOLINK AMATORLUGU NASIL ETKILEMEKTE?

OLUMLU
36
77%
OLUMSUZ
8
17%
CEKIMSER
3
6%

Toplam oy : 47

Mesajgönderen TA4C » Sal Kas 28, 2006 2:59 am

Merhaba degerli arkadaslarim.
Konu basligindan bu satira kadar birkac defa okudum. Bibirinden degerli dusuncelerinize katilmamak mumkun degil. Teknolojiyi sonuna kadar kullanmaniza cok seviniyorum. Sizleri tebrik ediyorum .Buda gosteriyorki gozlerinizde ve beyninizde perde yok, bunu ALLAH'in bizlere verdigi bir lutfu olduguna inaniyorum. Amatorlugun her dalinda teknolojiyi kullanirsak ve bilgi alisverisimizi ne kadar cok hizlandirirsak o kadar ileri gideriz. Istemezuk devrinin hangi yuz yilda bittigini hatirlamaya calisirsak, bu yuz yildada cogunlukta olmamakla beraber hala her alanda var olduklarini goruyoruz. Bunlar bizi etkilememeli, etkilememeliki birikimlerimizi amator arkadaslarimiza teknolaji ile aninda ulastirabilelim.1951 yilinda Adana'da dogdum. 1952 yilinda Istanbul'a tasindik. 1957 yilinda Yilmaz agabeyimin bir orta dalga verici yapmasiyla, beni radyo ile sinyallerinin nereye kadar gittigini ogrenmek icin yollamasiyla basladi. O gunden bugune kadar olan birikimlrimizi daha dune kadar HF de konustugumuz arkadaslarimiza mektup ile gonderiyorduk ve bilgiyi mektup ile aliyorduk. Dusunebiliyormusunuz bir bilgiyi alip gondermek icin en az 20 gun beklemeniz gerekiyordu!
Ve bugun, o yillarda bu gunu tahmin etmem mumkun degildi, ama bu gun teknolojinin hizini iyi hesaplarsak 20 sene sonra amatorlugun nereye varicagini tahmin edebiliriz.
Yazi biraz uzunca oldu. Echolink olmasaydi Turk Konferans Odasi olmasaydi, olmasaydiyi dusunmek bile istemiyorum. Ne mutlu bizeki Echolinki kullanabiliyoruz.
Temenni ediyorumki beyin perdeleri kapali olan arkadaslarimiz bu perdeyi kaldirsin.
Temenni ediyorumki sizlerde bu perdenin inmesine asla musade etmeyin.
Calismalarinizin basarilarinizin devamini, hayirli huzurlu amatorluk diliyorum.
En icten dilek ve saygilarimla. Gozlerinizi yordugum icin ozur diliyorum.
Tüm amatör çalışmalarımızın linki aşağıdadır.

LINK: ftp://forum@na5b.myftp.org/TA4C-TB4CAL/
http://ta4c.myftp.org/
http://www.turkkonferans.org
http://www.turkkonferans.org/forum/
E-Mail ve MSN = ugurta4c@hotmail.com
TA4C Uğur ŞEN
73's
Kullanıcı avatarı
TA4C

QTH - Şehir: Antalya / Turkiye

EchoLink ve Amatorluk

Mesajgönderen WW2L » Pzr Ara 03, 2006 1:30 am

Konunun bir baska boyutunu Afet egitimi basligi altinda dile getirmeye calistim. Lutfen Afet Basligi altindaki "EchoLink ve Afet Haberlesmesi" yazisini okuyun.

Tesekkurler ve 73ler
Levent Sasmazel - WW2L
WW2L

Mesajgönderen NA5B » Pzt Ara 04, 2006 2:21 am

TRAC sayfasinda Echolink ile ilgili bir soruya yazdigim yaziyi burada sizinle de paylasmak istedim. Yazi asagidadir.

-----------------------------------------------------------

Merhaba Tevfik Bey,
1-Uluslararasi kabul edilmis bir frekans yok Echolink icin. Bazi ulkeler kolaylik olsun diye belirledikleri frekans
bolgelerinde echolink calismasini tavsiye etmekteler. Almanya bunu yapiyor. USA da boyle birsey yok. Tek yonlu sistem,
yani LINK calistirmak isterseniz uygun simplex frekansi secersiniz. Role calistiriyorsaniz bunun icin belirlenmis role
frekanslarini kullanmaniz gerekir. (ayrica USA'da dernek disinde isteyen amatorler kendi cagri isaretlei adina
kisisel ROLE CALISTIRABILIRLER, sinirlama yoktur)

2-Echolink uzerinden yapilmis QSO'lar HF QSO'lari gibi degerlendirilmez. Echolink denildiginde akliniza

mikrofon+Seskarti+PC-----internet-----PC+seskarti+mikrofon duzeni gelirse bunun MSN'den pek farki kalmaz.
Bunu henuz cihaz sahibi olamamis ve bir sekilde arkadasi veya internet cafelerden baglanarak amator telsizcilik
hobisini bir sure devam ettirmek icin tavsiye edebilirim. Internet baglantisi ile Kisa dalga dinleme gibi birsey bu.
Tek farki MSN e herkes uye olabilir ama Echolink kullanmak icin Lisansli amator olmaniz gerekir.

Ancak,
Telsizler----ROLE veya simplex Telsiz+seskarti+PC-----Internet-----PC+seskarti+ROLE veya sipmex Telsiz----Telsizler

ya da, bunu daha da gelistirecek olursak; bu YAPI birde internet ortaminda bir KONFERANS SERVER (NODE) uzerinde
birlestirilip yuzlerce sistem bir araya baglanirsa ortaya WAN genis capli, bir ulkeyi kapsayan HABERLESME NETWORK'u cikar.
Bu bahsettigim durum hala hazirda yurdun bircok yerinde kurulmus LINK ve ROLE sistemlerinin TURK KONFERANS ODASI'na
baglanmasiyla gerceklesmistir. Bu durumda amatorler diger amatorlere telsizleri araciligiyla ulasirlar.
Bu sisteme su sekilde bakalim;
birinci ornek: telsiz------------telsiz. Burada iki telsiz vardir, RF araciligiyla haberlesirler.
ikinci ornek: telsiz------telsiz+PC------internet------PC+telsiz--------telsiz
burada iki kullanici yine RF kullanarak haberlesmislerdir. Bunun icin QSL karti yazip yazmamakta da serbestsiniz!! :-)

3- Afet sadece deprem degildir. Toprak kaymasi, sel, firtina, insan hatasi kazalar (trafik-yapi cokmeleri vs gibi) durumlar
en az bizi deprem kadar etkileyebilir.
Bir deprem oldugunu varsayarsak bile en fazla 50-100Km mesafede alt yapinin etkilendigi gozlenir. Bunun daha fazla oldugunu bile
dusunsek haberlesme acisindan bir sorun olmadigi anlasilir. Civar yerlesim yerleri hala ayakta duran LINK ve haberlesme agi
ile haberlesmesini surdurur. Afet bolgesine kurulacak bir RF LINK ile bu haberlesme agi trafigi aktarilir ve gerekli
iletisim mesajlari gecilir. Ayrica AFET sonrasi haberlesmenin devami icin de Echolink onemlidir.
www.arrl.net dunyanin yakindan tanidigi ARRL web sayfasinda basta KATRINA KASIRGASI, Filipin'lerde
toprak kaymasinin ECHOLINK haberlesme agi ile dunyaya duyuruldugu okunur. HF in propogasyon durumundan dolayi yetersiz kaldigi
bu ve benzeri facialarda ECHOLINK ve IRLP etkili haberlesme rolu oynamistir.

Echolink tek cozumdur demiyor ve boyle dusunmeyi gulunc buluyorum. Ama Echolink veya IRLP, internet+radyo bileskesi ile
dunyanin bircok yerindeki amatorleri KOLAYLIKLA biraraya getiriyor.
Bu QSO'lara QSL karti yaip yazmamak size kalmis!!

Asagiya uyesi oldugum ARRL'den www.arrl.org yasanmis afet haberlesmesi hakkinda bazi alintilar ilave ediyorum.

1-Wilson is executive director of Disaster Preparedness-Emergency Response Association (DERA), a nonprofit international
service organization and an ARRL-affiliated club. He is among five amateurs--also disaster professionals--working at the
FEMA/state disaster field office (DFO) in Raleigh. The team is expected to remain there until October 3.
Wilson said the team made extensive use of EchoLink via the DERA-provided N3DAK portable repeater.
The 20-meter SATERN Net (14.265 MHz) provided HF liaison for travel into the primary disaster area.
LINK: http://www.arrl.org/news/stories/2003/09/30/2/

2-Lloyd Colston, KC5FM, in Oklahoma told ARRL that more than 70 hams participated in the VoIPWX nets for Tropical Storm
Bonnie and Hurricane Charley. "The hams there are able to function 24/7," he said. "The net linked repeaters in Florida
over EchoLink, IRLP and eQSO." At one point, he reported, a station in Australia served as the net control.
LINK: http://www.arrl.org/news/stories/2004/08/16/100/

3-"The situation is now under control, with Thai hams helping to relay information between the affected areas along the
west coast in the south to government agencies--mostly on VHF and 40 meters as well as by disseminating news and
information over VHF frequencies in Bangkok." He said EchoLink also has been playing a role in enabling hams in
Thailand to relay information to friends and relatives of those who had been on vacation in the stricken areas.
LINK: http://www.arrl.org/news/stories/2004/12/28/100/

Ornekler bu forum'a sigamayacak kadar cok.
Tek yapmamiz gereken onyargi perdesini aralayip bu sistemden nasil yararlaniriza bir goz atmaktir.
Yazilacak cok sey var ama uzun yazilarla da okuyucuyu SIKMAK istemiyorum.
73 de NA5B-TA5B
Mehmet Ozcan
www.turkkonferans.org
Kullanıcı avatarı
NA5B

QTH - Şehir: Washington DC Area, USA

Önceki

Dön EchoLink

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir