ECHOLINK AMATORLUGU NASIL ETKILEMEKTE?

EchoLink ile ilgili genel konular, ek programlar vs

Moderatör: NA5B

OLUMLU
36
77%
OLUMSUZ
8
17%
CEKIMSER
3
6%

Toplam oy : 47

Mesajgönderen NA5B » Sal Ara 20, 2005 7:06 am

Merak ediyorum, EchoLink amatorluk hobinizi ve genel ya$antinizi nasil etkiliyor? Echolink amator telsizcilikte bir geli$me mi yoksa amator telsizciligi olumsuz etkileyen, amatorlukle uzak yakin ilgisi olmayan bir cali$ma mi? Internet forum sayfalarinda bu konuda ilginc gorusler okumaktayim. Bu gorusler yukarida da yazdigim gibi iki ayri sinifta inceleniyor.. Echolink amator telsizciligi "Olumlu veya olumsuz" etkiliyor. Siz ne dersiniz?
BUNUN ICIN YUKARIDAKI ANKETI LUTFEN DOLDURUN.
En son NA5B tarafından Sal Ara 27, 2005 7:13 am tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
73 de NA5B-TA5B
Mehmet Ozcan
www.turkkonferans.org
Kullanıcı avatarı
NA5B

QTH - Şehir: Washington DC Area, USA

echolink e degisik bir bakis

Mesajgönderen TA2UT » Çrş Ara 21, 2005 7:25 pm

sevgili arkadaslar,
ben aksamlarimi ve hafta sonlarimi bilgisayar basinda geciriyorum, adslbaglantim var. echolink kullaniyorum, kolay geliyor, islerimi yaparken radyo dinler gibi dinliyorum konferansi, herr yerden qrv olabilirim, hf den ucuz, bence cagi yakaliyor, echolink beni radyoculuga baglayan en onemli faktorlerden
benim dusuncem...
73 de ta2ut bora
TA2UT

QTH - Şehir: Ankara / Turkiye

Mesajgönderen TB1CTF » Pzr Ara 25, 2005 1:15 pm

Merhaba arkadaşlar,

Uzun uzun inceledikten sonra, ilk mesajimi bu konuda yazmak istedim. Ben Amator adayiyim. Cocuklugum Amatorlerle gecti ama lisans almak aklima simdi geldi..Echolink hakkinda dikkatimi ceken ilk sey, cok kolay ve ucuz yolla muhabereye izin vermesiydi. Ve kural olarak VoIP (Voice Over IP) kullandigini fark ettim. Bugun cok zengin ve buyuk firmalar bile, telefon giderlerini kismak icin, VoIP kullanmaya basladilar. Neden Amator camiasi da kullanmasin? Bence bu tamamen Bora beyin de soyledigi gibi, teknolojiyi kullanmak olarak dusunulmeli. Yani Amator muhaberelerin, daha zor ve pahali sartlarda yapilmasi, kime neden bir zevk verir ki? Bence cag, teknolojiyi ucuza ve rahat kullanarak nimetlerinden yararlanmayi gerektiriyor. Tabiki, bu uzun yolun basini ve mesakkatlerini de bilerek... Tesekkurler..

Herkese iyi calismalar,
73'ler.
Kullanıcı avatarı
TB1CTF
*

QTH - Şehir: İstanbul / Turkey

Radyo Amatörlüğü ve Echolink

Mesajgönderen TA3BQ » Pzr Ara 25, 2005 4:31 pm

Merhaba,
Radyo amatörlüğü ile echolink kullanarak yapıldığı düşünülen amatörlük arasında ki farkı unutmazsanız problem çözülür.Birincisi telsiz amatörlüğüdür, ikincisi ise telli amatörlüktür.Link ve röle aktarmaları bu durumu değiştirmez.
73 Özhan TA3BQ
TA3BQ

QTH - Şehir: Izmir / Turkiye

Mesajgönderen TB1CTF » Pzr Ara 25, 2005 5:00 pm

Merhaba Özhan Bey,

Radyo Amatorlugunun meşakkatleri diyerekte aslında bunu kastetmistim. Cevabınıza cok tesekkur ederim. Farkli oldugu icin echolink demisler sanirim. Echolink kullanarak cikis yapmak, belkide meşakkati daha az olduğundan, bütünleştirici ve muhabere çoğaltıcı olarak rol oynayabilir diye düşünmüştüm. Yani daha kolay olduğundan, daha fazla amatör arkadaşın kaynaşmasına sebep olabilir. Telli ve telsiz amatörlük arasındaki fark, sadece teknolojinin ilerlemesinden ve her şeyin internet tabana dönmesinden kaynaklanıyor. Ama güzel olan, sürekli muhabere halinde olmak diye düşünüyorum. Size ve diğer arkadaşlara saygılarımla. 73'ler..

Kerem Ünüver.
Saygılarımla 73's,
Kerem ÜNÜVER
http://www.unuvers.com/forum
Kullanıcı avatarı
TB1CTF
*

QTH - Şehir: İstanbul / Turkey

Uyuma! / Unutma!

Mesajgönderen TA2GY » Pzt Ara 26, 2005 1:17 am

Selam,

Echolink ve benzeri haberleşme imkanlarının tanıdığı düşük maliyet,kolaylıklar,faydalar,güzellikler bugün epey taraftar toplamakta ve amatör çalışmalar içinde kendi yerini ülkemizde almakta...

Yerini alıp yayılırkende ucuz ve kolay kullanımı sayesinde sanırım TELSİZ haberleşme sistemlerinden uzaklaşılmakta...

Dileğim; birgün uyuyup,unuttuğumuzda, bu düşünce yapılarıyla bel bağlanılan yüksek teknoloji kullanan TELLİ haberleşmeler aksayıp koptuğunda; "TELSİZ yapılan bir haberleşme vardı" şeklinde garip tartışmalara düşmemek...
TA2GY

QTH - Şehir: Ankara - Türkiye

Ülkemizde echolink in varlığı?

Mesajgönderen TA2US » Sal Ara 27, 2005 1:02 am

Ülkemizde echolink in varlığı benim bildiğim kadarıyla 3 -5 sene civarında değişmekte ve ilk zamanlarda çok yabancı olduğumuz bir sistem olduğu için ben o zaman hiç kimseden bir bilgi alamadım bilenlerde <kargaya kimya demişlerde denizin ortasına misali> ben bunları yaşadım ve zamanlan ülkemizde ads bağlantısının yaygınlaşması sebebi ile hemen hemen echolink haberleşme sistemini öğrenmeyen amatör kalmadı diyebilirim bu tabiki artılarıyla eksileriyle geldi ülkemize ve zamanla bu sistemin ülkemiz amatörlüğüne neler kazandıracağını hep beraber göreceğiz şimdi hemen hemen her amatörün iyi kötü bir bilgisayarı var o yüzden hf telsiz alamayan ve hf konuşma yetkisi olmayan b sınıfı amatörleri düşünecek olursak onlar için mükemmel bir durum bence benim tanıdığım bir sürü A sınıfı amatör var hf cihazı olmayan uzak istasyonlarla ve devamlı yeni insanlarla tanışma fırsatı bulamayan bu keyfi ve ayrıcalığı yaşayamayan amatörler var yaşamak bence çok önemli şu anki gidişat olumlu yönde gidiyor fakat uzun vadede neler olur bilinmez bu sistem hem konuşma hemde beraberinde beşeri ilişkileri geliştirdiği için çok güzel buradaki dostluklar bence çok önemli ve kalıcı dostluklar olacağına inanıyorum burada bir aile gibiyiz ben tüm arkadaşlardan biribirlerini kırmadan ve üzmeden bu hobiyi yapmalarını rica ediyorum tabiki bir gül bahçesinde dikenler olmadan olmaz zamanlan bu dikenleri hep beraber temizleyeceğiz ve bu yazıyı okuyarak zaman ayırdığınız için çok teşekkür ederim
ANKARA dan selamlar www.ta2us.org 73...ler
TA2US de 73...
Kullanıcı avatarı
TA2US

Mesajgönderen TA3YE » Sal Ara 27, 2005 6:52 pm

Bence echolink bi bakıma amatörlüğün dışında bir kavram.. Ben ikisini aynı kefeye koyamam.. Olumsuz yönde etkilediği söylenemez belki ama bence olumlu yönde de etkilemiyor. Her hangi bir acil durumda internete bağlanma durumu doğamayacağı için amatörlüğün bazı kavramlarıyla çelişiyor.. Zaten telsiz adı üstünde, iletişim için herhangi bir tele ihtiyacımız olmamalı.. Telsizin amacı da zaten görüşmeyi havadan sağlamak. Ama diğer yandan belki başka ülke ve şehirlerdeki amatörlerle tanışmayı sağlamak açısından önemli diyebiliriz. Zira her amatörün çatısındaki anten ya da evindeki cihaz buna olanak vermiyor olabilir..
Bunlar benim nacizane fikirlerim..
Herkese 73 ler
TA3YE
Kullanıcı avatarı
TA3YE

QTH - Şehir: Izmir / Turkiye

Echo-link'in amatörlüğe etkisi

Mesajgönderen TA2YJI » Çrş Ara 28, 2005 2:59 pm

Selam

Echo-link'in (e-link) amatör telsizciliğe hiçbir olumsuz etkisi olamayacağını düşünüyorum.

E-link, öncelikle, henüz el cihazı edinmemiş amatörler için bir imkan. Ben amatörlüğe e-link ile başladım.

HF imkanı olmayanlar için eşsiz bir nimet.

Kültürlerarası, dinlerarası ve toplumlararası paylaşımı artıran kendine özgü bir platform.

Evet, afetin hemen ardından internet bağlantısı olmayacağı için kullanamama ihtimalimiz büyük, ama afet sonrası süreçte -arama-kurtarma-bilgilendirme-yardımlar vb. çeşitli çalışmalarda büyük bir katkısı olabilir.

E-link'in afet tatbikatılarına çok geniş bir katılım sağlayabilmesi açısından toplumdaki "afet ve acil durum bilinci"ni artırması da cabası.

Amatör telsizciliğin orijinal hali ile aynı kefede değerlendirilmesi gerekmiyor aslında. Burası apayrı bir platform. Eğer e-link amatör dünyasına girdi diye amatörlüğün orijinal çalışmaları mecburen rafa kaldırılsaydı, o durumda belki "e-link'in etkisi olumsuz oldu" diyebilirdik.

Dünyada değişen koşullar ve ilerleyen teknoloji, her zaman bu tür uzantıları beraberinde getirecektir ve bazı insanlar "Ah nerde o eski bayramlar" sözünü sık sık anarken bazıları da mevcut durumun doyasıya tadını çıkaracaktır.

Önemli olan dostluk, hoşgörü, yardımseverlik ve pozitif duyguların alışverişi. Platform bahane. :)

Sevgiyle,
Aytaç
TA2YJI
Kullanıcı avatarı
TA2YJI
*

Mesajgönderen TA7AJ » Prş Oca 05, 2006 9:15 pm

Bence ECHOLINK çok hoş bir program ve Amatörlerin bilgi alışverişinde bulunabilmesine olanak sağlayan mükemmel bir yazılım.

Ancak;
'Amatörlüğü geliştirebilmek adına bilgi alış verişinde bulunulan iletişim yazılımı'' ndan öte görmek, (telsiz operatorlugu ıle kıyaslamak) iyi bir amatöre yakışmayacaktır. (Bana göre)

Bir telsiz rolesinin ÇAKMA sesinden zevk alanlar ne demek istediğimi daha iyi anlıyordur:)) İYİ PAYLAŞIMLAR...
TA7AJ

QTH - Şehir: Erzincan / Turkiye

Echolink faydası

Mesajgönderen TA2AAB » Çrş Oca 11, 2006 7:21 pm

Bence Echolink faydalıdır,Nedenleri;
1.Ne olusa olsun önce amatör oluyor muyuz?oluyoruz o zaman
2.Bir el cihazı ediniyor muyuz?ediniyoruz.
3.altyapı oluşuyor merak başlıyor mu?evet
4.Ekonomik durumlar iyileştikçe sabit veya mobil cihaza geçiliyor mu?evet
5.Ekonomik durum iyileşince bilgisayar alınıyor mu?evet
bunları yapa yapa ilerliyoruz altyapı teorik ,teknik ve pratik olarak da ilerliyor.
Bir örnek ;tv'lerde hep dizi izlerseniz bunun olumlu yönünden faydalanamazsınız,belgesel ve diğer kültürel konuları da takip ederseniz faydalı değil mi?Ben Türk amatörünün hepsini dengeli olarak kullanacağına eminim.En derin saygılarımla.
TB2MRG
73
TA2AAB

QTH - Şehir: Eregli - Zonguldak / Turkiye

Mesajgönderen TA4C » Sal Oca 31, 2006 8:29 pm

Ben ve yılmaz abim ancak teknolojinin kuyrugundan tutabiliyoruz . isinlama makinasini icat edersek cay kahve ikramımız da kolaylasır.
50-100 yıl sonra echolinkte kalmıyacagına bahse girerim. cep telefonu kullanmaya baslamamız daha kac gun oldu?
Bize sunulan teknolojileri sonuna kadar kullanıyoruz.ileri daha ileri.....

Echolinkte kullandıgımız mirofonlu arabirimi semalarini ve diger calismalarimizi bu serverde bulabilirsiniz.

LINK: ftp://forum@na5b.myftp.org/TA4C-TB4CAL/

saygılarımla.
Tüm amatör çalışmalarımızın linki aşağıdadır.

LINK: ftp://forum@na5b.myftp.org/TA4C-TB4CAL/
http://ta4c.myftp.org/
http://www.turkkonferans.org
http://www.turkkonferans.org/forum/
E-Mail ve MSN = ugurta4c@hotmail.com
TA4C Uğur ŞEN
73's
Kullanıcı avatarı
TA4C

QTH - Şehir: Antalya / Turkiye

HEYECANDAN AYAKLARI TİTREYEN YENİ AMATÖRLER İÇİN...

Mesajgönderen TB8CIU » Prş Haz 08, 2006 9:22 am

öncelikle bu mesajı yazdığımda amatörlük belgemin 4 gün önce elime ulaştığını söylemek istiyorum... 06.06.2006 tarihinde ilk görüşmemi echolink ile heyecandan ayaklarım titreyerek gerçekleştirdim... ve bunu neden söylüyoruma gelince...
henüz bir telsiz alacak kadar maddi olarak kendimi hazır hissetmiyorum.. :(
e hal böyle olunca benim o belgeyi defalarca telekominikasyon mersin bölge müdürlüğünü arayarak, defalarca Ankara bölge müdürlüğünün ilgili yazıyı gönderip göndermediğini öğrenmek için arayarak hatta biraz gecikti diye serzenişte bulunarak kendi piskolojimi :x bozmamın ne anlamı vardı ki :?: ...
zaten bir telsiz alamayacakken belgenin geç veya erken gelmesi neyi değiştirirdi...
ama evimizde 4 sene önce zorluklarla aldığım bir bilgisayarım ve adsl bağlantım vardı... e en önemliside echolink diye bir programın varlığından haberdardım.. :P
e gelde heyecanlanma, ve gelde ayakların titremesin...
Hele henüz 2 günlük bir amatör iken Amerika Washinton tan, Almanya Hamburg tan, İstanbul dan Amatör arkadaşlarla görüşebilmek echolink olmasa nasıl mümkündü.. :) .hatta tam görüşme esnasında titreyen ayaklarımın modemin fişini çıkarması ve görüşmemin kesilmesi, ve terleyerek ne yapacağım ben şimdi ayıp oldu herkesten, şimdi ne yapmam gerekli acaba deyişim echolink olmasa ne ile gerçekleşebilirdi :oops: ...
Ve Amerikadan Mehmet Özcan Abimle , Almanyadan Çetin ve Adem Abimle, İstanbuldan Esamettin abimle tanışmak kimbilir nasip olurmuydu...
Ve bütün bunlara ramen benim Echolink hakkında olumsuz bir görüş belirtmem sanırım mümkün olmayacak.. ve umarım ayaklarım heyecandan hep titreyeecek... (modemimin fişini sabitledim artık kesilmez inşallah :lol: )
Kullanıcı avatarı
TB8CIU

QTH - Şehir: gaziantep / türkiye

Mesajgönderen NA5B » Cmt Haz 10, 2006 4:33 am

Buradan da merhaba, TB8CIU. Yazini okudum ve tekrar seni tebrik etmek istiyorum. Gayet guzel bir ba$langic yeni bir amator icin. Onemli olan eldeki imkanlari degerlendirmek.. Zamani geldiginde de diger sistemlerin (telsiz vs) sahibi olursun insaAllah.
Daha once de belirttigim gibi onemli olan Amator Telsizcilik heyecanini ya$atabilmendir.
Selam ve sevgiler.
73 de NA5B-TA5B
Mehmet Ozcan
www.turkkonferans.org
Kullanıcı avatarı
NA5B

QTH - Şehir: Washington DC Area, USA

echolink hakkında...

Mesajgönderen TB2NEY » Cum Eki 27, 2006 9:49 pm

öncelikle bu iş için emeği geçenlere teşekkür ederim...internet çağında yaşadığımız şu zamanda,interneti amatör telsizle bağdaştıran herkese minnetlerimi sunuyorum....bu sayede elimdeki basit bir el telsizi ile dünyanın heryerine bağlanma şansım var,şimdi bumudur amatörlüğü olumsuz etkileyen.....sınırlar aradan kalkmış bumudur kötü izlenim bırakan...ve bu kadar tepki toplayan bu sistem olmadan önce ben bu kadar amatr telsizcinin katılımı olan ve bu kadar iştirak edilen bir hf frekansıı hatırlamıyorum...ve ya dinleme yaptığım anlarda ben dek gelemedim....
bence bunların hepsi( hf-aprs-vhf-uhf çalışmalar-sstv-ve echolink bunların hepsi birere amatör çalışmadır.)ve bu durumda tüm amatör telsizciler istedikleri bir dalda çalışmakta ve ben zaten bir amatör telsizci olarak bunların hepsini çalışmak istiyorum,ama bu istek sadece dileme ile olmuyor...bazı çalışmalara katılabiliyorum bazılarına ise katılamıyorum...echolink sayesinde bir çok bilgi sahibi oldum.neden?çünki bir çok biligi paylaşılıyor...ve ben burdan inanın çok şey öğrendim.....
ben şahsım adına söyleyebileceğim ben echolinkte tüm amatörlerle buluşmaktan çok hoşnutum.....ve diğer zamanlarımdada diğer bir oluşum hf i dinlemeyide çok seviyorum....
şunu kabul etmeliyiz buda bir çalışmadır ve her çalışma gibi amatör telsiz litaretüründe yerini çoktan almıştır...
tüm amatör telsizcilere (fikrime katılan ve katılmayan) 73 ler.

not:kocaelide şu an çalışan (24 saat) 30wat çıkış gücü olan 145,450 frekansında ,ta2ki linki bulunmaktadır.ve yakın bir zamanda uhf frekansta daha hakıim bir bölgede bir echolink linki kurmak üzereyiz.
telsiz bir yaşam biçimidir..........
TB2NEY

QTH - Şehir: Kocaeli - TÜRKİYE

Sonraki

Dön EchoLink

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir