echolink ve JOTA

EchoLink ile ilgili genel konular, ek programlar vs

echolink ve JOTA

Mesajgönderen TA6FC » Pzt Eki 12, 2009 10:38 pm

kıymetli arkadaşlar bu hafta sonu düzenlenecek olan JOTA-JOTİ aktivitesi echolink konferas odaları listesinde yer alan JAMBORY ON THE AİR konferans odalarunda da yapılacakmı?Bilğisi olan arkadaşlardan haber bekliyorum.Amasya izci gurubuna HF'im olmadığından enazından bu yolla yardımcı olmak isterim.73.
TA6FC
 
Mesajlar: 22
Kayıt: Sal Ara 27, 2005 9:17 pm
QTH - Şehir: AMASYA / TURKIYE

Re: Echolink ve JOTA

Mesajgönderen TA6FC » Sal Eki 13, 2009 12:04 am

Echolink JOTA için
Echolink birbirine internet üzerinden Amatör radyo istasyonları bağlayabilirsiniz bir sistemdir. Bu ses size tuhaf mı? Peki, nasıl baktığınıza bağlı.

Echolink sistemi radyo sinyallerini internet üzerinden aktarılmasını sağlar. Bu bilgisayarlar üzerinden hem İnternet ve amatör bir radyo istasyonuna bağlı gerçekleştirilir. Bunlardan birine başvurarak olarak, sinyalleri hava dalgaları gelen internet ve yardımcısı üzerine gidebilir-versa. Echolink bile doğrudan birbirleri ile iletişim kurmak için PC kullanıcıları ve amatör radyo istasyonları sağlar. Aslında, dünyanın herhangi bir yerindeki radyo istasyonları ile temas kurmaya amatör telsiz gerekmez. Bir ses kartı, hoparlör ve mikrofon ile bir PC gerekir. PC, doğrudan internete bağlı bir Amatör Radyo istasyonu internet üzerinden ses sinyallerini iletir.

Echolink Örneğin iki bağlanır yönlü tekrarlayıcı radyo istasyonları ve / veya bilgisayarlar birbirlerine. Bu sizin taşınabilir radyo yerel bir röle istasyonu ayarlı temas anlamına gelir. Senin sinyal sonra bu tekrarlayıcı itibaren, internet üzerinden, başka bir tekrarlayıcı veya ağdaki bir bilgisayara aktarılır. Diğer tekrarlayıcı yeniden yerel alanına sinyal gönderir. Bu alanda amatör bir radyo istasyonuna konuşan bu şekilde. Ya da radyo amatör Echolink ağa kendi kişisel bilgisayara doğrudan bağlı.
Örneğin: bir Scout Nijkerk kamp, Hollanda Amersfoort tekrarlayıcı yerel radyo istasyonu ile bağlantı kurar. İnternet kullanımı, onun sinyal Sidney, Avustralya ana tekrarlayıcı aktarılır. Yoluyla bu sistem, o Paramatta başka bir izci ile keyifli bir sohbet vardır yakın Sidney, onun yerel kamp yerinde taşınabilir bir radyo istasyonu için kullanır. Başka bir Scout, Roanoke Virginia, ABD, bulunan yerel yüksek okulun bilgisayar odası kullanır. O da Echolink ağa ve kendisini bağlayan İzciler Nijkerk ve Sydney için aynı anda konuşabilir.

JOTA boyunca kullanım için Avantajları:
Bir yerde size antenler koyun izin vermez olduğunu varsayalım. Yoksa bir okul binasında bilgisayar sınıfı oda kolayca erişebilirsiniz. Şimdi şans JOTA katılarak almak zorunda okulun PC, sadece Echolink bağlanarak.

İnternet kötüye karşı koruma:
Olasılığı lisans düzenlemeleri nedeniyle ve aslında bağlantılı bir radyo istasyonu ile, bir lisanslı radyo amatör yardıma ihtiyacım var iletmek için. Aynı düzenlemeler olarak uygulamak için düzenli, havada, radyo rehber. Yayınlar radyo çağrı işareti ile, bu yüzden, ve anonim değildir Sorumlu operatör dayanıyor tanımlanır. Operatörün lisans sistemine erişimi önce kontrol verilmez. Bu şekilde, Echolink istenmeyen unsurlar kamu internet günümüzden gençler korur ve çocuk güvenliği sağlar.

Doğrulama:
Kişisel radyo amatör böylece kendi lisans kontrol edilebilir Echolink yaptığı çağrı doğrulamak zorunda. Bu artık kolayca yapılabilir hat ve sadece birkaç gün sizin için doğrulama dönmek için alır. Ama son anda sizin kadar Echolink istasyonu hazırlamak için beklemeniz gerekmez. Doğrulamak Echolink ile önce Ekim 10 Eğer JOTA için kullanmayı planlıyoruz.

Burayı tıklayın istasyonu doğrulamak için.

Set-up:
Özel etkinlik çağrı işaretleri Echolink, ancak kullanılabilir Kayıt için değil; bunun yerine 1. operatörün çağrı işareti kullanmanız gerekir. Yazılım, ancak, bir istasyonu tanıtıcı ayarlamanızı sağlar; JOTA istasyonlarının kendi istasyonu tanıtıcı "JOTA koymak istenir: çağrı işareti", bu yüzden kolaylıkla sisteme kabul edilebilir. JOTA istasyonu için ayrıntılı bir talimat burada bulabilirsiniz.

Eğer JOTA istasyonu bir internet bağlantısı sitesinde yoksa, yine Echolink sistemini kullanabilirsiniz. Sizin radyo belirlemek için hangi VHF veya UHF bağlantı istasyonuna yaklaşırken ve JOTA istasyonu ulaşmak içinde amatör sorun. Sonra, ortak yerel bağlantı istasyonunun operatör çalışma edinin.
TA6FC
 
Mesajlar: 22
Kayıt: Sal Ara 27, 2005 9:17 pm
QTH - Şehir: AMASYA / TURKIYE

Re: echolink ve JOTA

Mesajgönderen TA4C » Sal Eki 13, 2009 11:57 am

Merhaba,
Simdiye kadar yapilan tum etinliklerde ve olagan ustu durumlarda TURK KONFERANS ODASINDA ve bagli olan linklerinde normal QSO trafigine ara verilerek etkinlik yapan kisilere QSO imkani saglanmistir.
Demek oluyorki bir etkinlik olursa QSO onceligi etkinlige birakilir.
Calismalarinda kolayliklar dilerim.
Tüm amatör çalışmalarımızın linki aşağıdadır.

LINK: ftp://forum@na5b.myftp.org/TA4C-TB4CAL/
http://ta4c.myftp.org/
http://www.turkkonferans.org
http://www.turkkonferans.org/forum/
E-Mail ve MSN = ugurta4c@hotmail.com
TA4C Uğur ŞEN
73's
Kullanıcı avatarı
TA4C
*****
 
Mesajlar: 666
Kayıt: Cmt Ara 17, 2005 2:31 am
QTH - Şehir: Antalya / Turkiye

Re: echolink ve JOTA

Mesajgönderen TA2T » Sal Eki 13, 2009 6:48 pm

TA6FC,

Sanırım yukarıdaki açıklama metniniz bir yabancı dilden çeviri. Varsa orijinal metnin web adresini vermeniz mümkün mü?

Saygılar,

A.Tahir DENGİZ, TA2T
Kullanıcı avatarı
TA2T
*
 
Mesajlar: 46
Kayıt: Cum Ara 16, 2005 9:04 am
QTH - Şehir: ANKARA / TURKIYE


Dön EchoLink

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir

cron